تهویه سوله های صنعتی

تهویه سوله های صنعتی

در تهویه کارخانه ها و مراکز صنعتی دو امر حائز اهمیت است: 1. خنک سازی خط تولید 2. تهویه مطبوع محیط

کارکرد ماشین های صنعتی در روز، باعث افزایش دمای محیط و خط تولید می شود . از این رو بعضی ماشین ها با افزایش دما کارکردشان مختل می شود و یا باعث آسیب زدن به فرآیند تولید می شود.  به طور مثال در یک کارخانه تولید  پلاستیک با افزایش دمای دستگاه تولید ، محصولات دچار تغییر حالت (دفرمگی) می شوند و گاهی اوقات سبب آسیب دیدن دستگاه و اپراتور  درحال کار با سیستم می شوند. ماشین های صنعتی دارای اواپراتور هستند ، گردش آب در سیستم سبب کاهش دما می شود و از مشکلات ناشی از افزایش دمای سیستم جلوگیری میکند . آب ورودی  را میتوان با سیستم های غیر مستقیم تامین کرد ، بهترین سیستم برای انجام این کار چیلر می باشد. چیلر با استفاده از سیکل تبرید تراکمی فرآیند خنک سازی آب را انجام می دهد سپس این آب به ماشین های صنعتی پمپاژ می شود ، بعد از فرآیند خنک سازی، آب دوباره به چیلر بر می گردد و این چرخه تکرار می شود.حال به تهویه مطبوع محیط این مراکز و سوله های صنعتی می پردازیم . فرآیند تولید ، سبب افزایش دمای محیط می شود ،  برخی از ماشین های صنعتی با سوخت دیزل کار می کنند در نتیجه عملکرد این نوع از ماشین ها سبب افزایش آلایندگی  می شود و فرآیند شیمیایی تولید برخی فرآورده ها سبب تولید گاز های مضره می شود ، از این رو باید علاوه بر تهویه مطبوع ، عملکرد فیلتراسیون  نیز صورت گیرد. با توجه به این نکات میتوان دو نوع سیستم انتخاب کرد :1.چیلر-هواساز 2. روفتاپ پکیج

سیستم چیلر هواساز را در مجله های قبلی به طور مفصل آن را بررسی کردیم اما به طور مختصر هواساز دارای فیلتر هایی برای تصفیه هوا می باشد که با اتصال به چیلر عملکرد سرمایش را انجام می دهد.

سیستم روفتاپ پکیج تفاوت هایی با چیلر هواساز دارد. این سیستم انبساط مستقیم  بوده و با سیکل تبرید تراکمی عملکرد سرمایش را انجام می دهد ، هزینه این سیستم  از چیلر هواساز کمتر بوده اما این سیستم قابلیت خنک سازی خط تولید را ندارد و فقط می توان از آن برای خنک سازی و عملکرد فیلتراسیون محیط استفاده کرد .

در سوله های نگهداری محصولات و مواد اولیه نیز کنترل رطوبت و دما اهمیت ویژه ای دارد ممکن است نیازمند افزایش رطوبت و یا کاهش آن باشیم که در این صورت نیز از هواساز- چیلر استفاده می کنیم به طور مثال در یک سوله نگهداری لوله های آهنی وجود رطوبت سبب اکسید شدن و از بین رفتن این لوله ها می شود ، پس باید سیستمی انتخاب شود که با کاهش رطوبت هوا در این سوله از فرآیند اکسید شدن جلو گیری کند و یا آن را کاهش دهد .

به طور کلی استفاده از هر سیستمی در این مراکز ممکن می باشد اما با توجه به استاندارد ها و نیاز های محیط و کارفرما می توان بهترین گزینه را انتخاب کرد ، انتخاب بهترین سیستم برای یک محیط صنعتی نیازمند ، مشورت با متخصصین مجرب در این امر می باشد ، تیم آوش با بیش از 17 سال تجربه در این امر میتواند به شما در انتخاب یک سیستم بهینه صنعتی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل کنید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر