دیجی کنترل

دیجی کنترل سیستمی منحصر به فرد است که برای داکت اسپلیت گرین ها و موتور های خازن دائم تهویه، که در بهینه سازی مصرف انرژی مؤثر می باشد. راه حل پیشنهادی برای حذف صدای مزاحم از داکت اسپلیت ها و انواع دیگر از اسپلیت ­های کانالی، سیستم منحصر به فرد دیجی کنترل است.

دیجی کنترل یک سیستم ابتکاری میکرو کنترلی می‌باشد که توانسته است در مبحث کنترل دور موتور فن دیمر را از این مقوله کنترل موتور کنار گذارد وبا هزینه ای به مراتب پایین تر از اینورتر موتورفن ­های تک فاز را کنترل نماید چرا که دیمر هم باعث ایجاد نویز و همینطور باعث کاهش عمر الکترو موتورها است ، بعلاوه تلفات حرارتی بسیار دارد و باعث افزایش برق مصرفی و کاهش عمر موتورفن است که در دیجی کنترل همه این مشکلات حل شده است.

این سیستم به منظور کنترل الکتروموتورهای دیسکی طراحی و ابداع شده است و برای انواع الکتروموتورهایی که سرعتشان با تغییر ولتاژ بدون تغییر فرکانس کنترل می‌شود ، به ویژه در کاربردهایی که گشتاور با کاهش سرعت کاهش می‌یابد، مانند هواکش‌ها و دستگاه­ های تهویه مناسب است.

این الکتروموتورها در بسیاری از دستگاه های تهویه حرارتی و برودتی تبخیری و کمپرسوری، مانند یونیت هیتر، کولر آبی، هواکش، ایرواشر و زنت و دیگر سیستم های تهویه بکار می روند. این سیستم میکروکنترلری، ولتاژ سینوسی برق شهر را بدون هیچگونه اعوجاج و نویز کاهش میدهد و به موتور تحویل می دهد.

حل مشکل نویز، صدای مزاحم و لرزش موتور (ناشی از استفاده از دیمر)، تلفات حرارتی بسیار کم و بازده بیش از 95%، افزایش عمر موتور، استفاده از تکنولوژی میکروکنترلر، سازگاری با ترموستات دیجیتال و مکانیکی، و امکان کنترل از راه دور از مزایای این سیستم می باشند.

پاورباکس دیجی کنترل شامل یک برد میکروکنترلری با شش پورت ورودی و خروجی شامل سه ورودی حالت انتخاب دور، فاز، نول و خروجی برای اتصال به موتور میباشد (که البته در یک نوع دیگر از این دستگاه با هشت حالت انتخاب دور تعداد پورت ها به 11 میرسد).

این باکس در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب شده و بخش کنترل آن بر روی دیوار و در دسترس کاربر نصب می شود. کاربر می تواند بوسیله دستگاه کنترل سرعت موتور (هوادهی) را در حالات : 1(کم)، 2(متوسط) و 3(زیاد) دهد.

این دستگاه کنترل می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • کلید گردان سه حالته کلید سه دور
 • ترموستات مکانیکی سه دور سقفی
 • ترموستات دیجیتال سه دور اتوماتیک با نمایشگرLCD با قابلیت ریموت کنترل پاورباکس دیجی کنترل در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب می­شود .

مطالعه بیشتر: روش های محاسبه بار برودتی حرارتی ( قسمت 1)

از مزایای استفاده از دستگاه دیجی کنترل میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • کاهش دور الکتروموتور
 • بدون نویز و اعوجاج
 • تبدیل فن تک دور به سه دور
 • سازگار با ترموستات و کلید سه دور
 • بازده بالا و تلفات حرارتی بسیارکم
 • کاهش مصرف انرژی
 • ارزانتر از اینورتر
 • افزایش عمر مفید موتور
 • کاهش آلودگی صوتی و کاهش صدای فن در دورهای پایین

مدلهای مختلف دستگاه دیجی کنترل :

از 2 آمپر تا 15 آمپر با امکان تنظیم و انتخاب سرعت موتور و در بعضی مدل ها به همراه رله مجزا برای فرمان به پمپ یا شیربرقی تولید شده‌اند. تولید بر اساس سفارش خاص نیز پذیرفته می شود.

الکتروموتور داکت اسپلیت ها را با دیمر کنترل نکنید. سیستم کاهش دور دیجی کنترل برای الکتروموتورهای دیسکی، اکسترنال روتور و یونیورسال خصوصاً در کاربردهای فن، هواکش، کولر و کلاً دستگاه های تهویه پیشنهاد می شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

سه × 1 =

ارسال نظر