نشت یابی در کولر گازی

نشت یابی در کولر گازی

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی و اسپلیت گرین گاهی پیش می آید، ایجاد نشتی است که در اثر گذشت زمان ممکن است روی دهد. در این نوشته، به صورت ساده روش های نشت یابی کولر گازی توضیح داده می شود تا هر چه سریع تر بتوانید این مشکل آزاردهنده را برطرف کنید. با ما همراه باشید.

معمولا وقتی کمپرسور با فشار مناسب مشغول فعالیت است ولی خنک سازی به درستی انجام نمی گیرد، از علت های اصلی آن نشتی گاز کولر است.

از این رو، برای اینکه کولرهای گازی عملکرد مطلوبی داشته باشند، باید محل خروج مبرد را شناسایی کرد و اقدام به نشت یابی نمود.

خرید سیستم های تهویه مطبوع ساختمانی

علائم وجود نشتی در کولر

پیش از هر چیز باید با نشانه های نشتی گاز کولر آشنا باشید تا بتوانید این مشکل را تشخیص داده و به سرعت وارد عمل شوید.

همان طور که گفته شد، اگر کمپرسور فعال است ولی هوای داخل اتاق همچنان گرم است، احتمالا کولر شما نشتی دارد.

دیگر علامتی که می تواند نشان دهد کولر دچار نشتی شده است، برفک زدن لوله ها یا کویل یونیت داخلی است که عمدتا بر اثر کم شدن میزان گاز رخ می دهد.

نبود تعریق در اواپراتور و تفاوت فشار بین لوله های رفت و برگشت نیز از دیگر علامت های نشت گاز مبرد است.

آیا نشت گاز کولر خطرناک است؟

گازهای فریونی از مبردهای رایج در کولر گازی هستند که وظیفه‌ی خنک سازی را بر عهده دارند. با این حال، این نوع گاز اگر نشت کند برای سلامتی انسان مضر است و می تواند مشکلاتی مثل احساس خفگی، خشکی پوست، سرگیجه و … را موجب شود. بنابراین، باید به سرعت در جهت رفع نشتی اقدام نمود.

چطور کولر گازی را نشت یابی کنیم؟

برای نشت یابی کولر گازی راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به اختصار به برخی از آنها اشاره می کنیم. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که پیش از نشت یابی بهتر است نوع گاز کولر و اینورتر بودن یا نبودن آن را هم بررسی کنید.

نشت یابی با محلول آب و صابون

 در این روش، ابتدا توسط کمپرسور فشار یا کپسول ازت، گیج به شیر شارژ دستگاه متصل می شود و فشاری بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ psi در آن دمیده می شود؛ سپس تمامی لوله ها به کف و صابون آغشته شده تا محل ایجاد نشتی به صورت حباب مشخص شود. معمولا محل نشتی کمی هم به روغن آغشته است که می تواند در تشخیص بهتر به شما کمک کند.

نشت یابی با رنگ فلورسنت

در بسیاری از موارد، مبردها را در هنگام تولید با رنگ هایی که قابل تشخیص باشند ترکیب می کنند که با استفاده از چراغ ماورا بنفش و عینک زرد می توان محل نشتی را مشخص کرد. علاوه بر این، برای نشت یابی می توان از دستگاه های تزریق رنگ فلورسنت هم استفاده کرد.

نشت یابی الکترونیکی

نشت یاب الکترونیکی حساس به کلر است و هنگامی که مواد فریونی کلردار در مجاورت آن باشد، آژير دستگاه به صدا در می آید.

نشت یابی با مشعل هالید

نشت یاب هالیدی به صورت شعله ای است که اگر در نزدیکی کلر قرار بگیرد، تغییر رنگ می دهد. بنابراین، از این روش هم برای تشخیص محل نشتی کولر می توان استفاده کرد.

نشت یابی مافوق صوت

نشت یابی از طریق صدا نیز انجام می گیرد که برای این کار کولر را با گازی نظیر ازت پر می کنند و با استفاده از یک گیرنده و تقویت کننده‌ی صدا محل نشت را تشخیص می دهند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر