چیلر تراکمی هوا خنک

برند گرین در زمینه ساخت و عرضه انواع دستگاه های تهویه مطبوع فعالیت می کند. این شرکت در ایران نیز نمایندگی دارد و انواع محصولات سرمایشی و گرمایشی نظیر اسپلیت و چیلر و … را در اختیار مشتریان می گذارد.  چیلر گرین از محصولات پرطرفدار تهویه مطبوع برای فضاهای خانگی و تجاری و صنعتی است که در انواع چیلر، مینی چیلر، چیلر مدولار و … ارائه شده است. از نکات مثبت دستگاه های چیلر گرین، راندمان بالا و کارکرد با لرزش کم و صدای پایین است.

چیلر تراکمی هوا خنک از انواع چیلر هایی هستند که بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار میکنند . عمل خنک سازی کندانسور در این چیلر ها با عبور هوای اجباری از روی کویل انجام می گیرد ، به همین دلیل به آن چیلر هوا خنک گفته از این دستگاه ها  جهت تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی و همچنین در برخی صنایع جهت خنک سازی پروسه های تولید  استفاده میشود.

سیکل کارکرد چیلر هوا خنک

در چیلر هواخنک گازی ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می گردد. این گاز وارد کندانسور شده ، توسط هوای محیط خنک شده و به مایع تبدیل می گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط و یا لوله مویین وارد اواپراتور می شود . این کاهش فشار باعث  ایجاد برودت می شود پس از آن گاز حاصل از تبخیر به کمپرسور منتقل شده و ای چرخه مدام تکرار می گردد.

اجزای اصلی چیلر های تراکمی

 • کمپرسور: در یک سیستم سرمایش تراکمی، کمپرسور دارای دو عملکرد مهم است اول کاهش فشار و خارج کردن بخار مبرد از اواپراتور و دوم، افزایش فشار در اثر تراکم و افزایش دمای بخار مبرد در سمت دهش بیش از دمای سیال واسط ( آب یا هوا) که قرار است موجب تقطیر مبرد در کندانسور شود.

کمپرسور در کانون مرکزی یک سیستم تراکمی قرار می گیرد و به همان اندازه که عملکرد آن متناسب با کندانسور،موجب چگالش می شود، به همان مقدار در ارتباط با اواپراتورموجب مکش و کاهش فشار می گردد. بنابراین کمپرسور علی رغم نامی که دارد عملکردی دوسویه داشته و در هر دو سمت فشار ضعیف و قوی، نقش اساسی را بازی می کند

کمپرسور روتاری (Rotary): کمپرسور های روتاری دارای تیغه لغزنده ای می باشند که این تیغه در محل مشخص و ثابتی در بدنه سیلندر جاسازی شده است و در محل خود حرکت رفت و آمدی دارند و عامل عقب و جلو رفتن تیغه، استوانه گردانی است که نسبت به سیلندر غیر هم مرکز است. در واقع تیغه، عامل جدایی سوپاپ مکش و دهش است. در این گونه کمپرسور، استوانه گردان با دوران جارو گونه در سیلندر، گاز را متراکم میکند. زمانی که استوانه گردان تیغه لغزنده را به داخل  می راند، هنگامی است که سوپاپ مکش بازشده و سوپاپ دهش بسته می شود

کمپرسور اسکرال : کمپرسور اسکرال نام خود را از نوار مارپیچ طومار گونه گرفته است که در هم فروررفته است وبا کم و زیاد شدن فواصل شان و حرکت مداری ، موجب مکش و دهش بخار مبرد می شوند. اختراع این نوع کمپرسور اولین بار در سال 1905 در فرانسه به ثبت رسید؛ اما بیش از هشتاد سال طول کشید تا آن را برای تجهیزات سرمایشی استفاده می شود. این نوع کمپرسور اولین بار در سال 1987 در آمریکا برای تجهیزات خنک کننده کم ظرفیت خانگی به کار گرفته شد.

در این نوع کمپرسور، نوار مارپیچی که در بالا قرار می گیرد ثابت و نقش درگاهی دهش را بازی می کند.نوار مارپیچی پایینی که در مارپیچی فوقانی فرورفته متحرک بوده و به کمک محور به الکترو موتور متصل می گردد. به هنگام مکش، بخار مبرد وارد فضای بین دو نوار مارپیچ می شود و طی حرکت پیوسته، به مرکز  دو نوار رانده و متراکم شده و از نقطه میانی دو نوار خارج می شود.

 • کندانسور: گرمای اخذ شده مبرد در کندانسور که خود نوعی مبدل حرارتی محسوب میشود با تقطیر به محیط باز پس داده میشود. اما بخار مبرد پیش از ورود به کندانسور باید به اندازع کافی در اثر عملکرد تراکم، گرم شده باشد تا استعداد برقراری انتقال گرما به یک واسط خنک تر مانند آب یا هوا پیدا کند. اگر نه همان مقدار انرژی که در اواپراتور اخذ شده اینک باید توسط کندانسور مصرف گردد تا بخار مبرد به مایع تبدیل شود. بنابراین اگرچه مبرد در کندانسور از حالت گاز به مایع در می آید؛ اما تمامی عمل چگالش به عهده کندانسور نیست، بلکه کمپرسور نقش مهمی را در این بین بازی می کند. از همین رو کندانسور و کمپرسور به همراه هم واحد چگالش خوانده میشوند و در واحد های دو تکه نیز این دو بخش در کنار یکدیگر قرار میگیرند.

کندانسور هوایی: چیلر های هوا خنک همگی داری کندانسور هوایی هستند و یکی از دلایل استفاده از کندانسور هوایی، عدم امکان استفاده از کندانسور ابی در مناطق مرطوب است. سایر دلایل استفاده از کندانسور هوایی به شرح زیر می باشد :

 • عدم نیاز به مصرف آب
 • عدم مشکل یخ زدگی، رسوب گذاری و خوردگی و همچنین عدم نیاز به عملیات سختی گیری آب
 • عدم نیاز به پمپ و شبکه لوله کشی آب که معمولا حجیم تر و گران تر از لوله کشی مبرد است
 • امکان نصب درفضای باز و دو تکه کردن واحد خنک کننده برای جلو گیری از ارتعاش و سر و صدا به داخل فضاها
 • هزینه کمتر در نصب و راه اندازی به نسبت کندانسور آبی
 • عدم نیار به برخ خنک کننده
 • هزینه تعمیر و نگه داری پایین
 • عدم محدودیت استفاده برای اغلب سیستم ها
 • اواپراتور: بخش گرماگیر یا به عبارت دیگر سرد کننده سیستم تراکمی، اواپرانو یا تبخیر کننده می باشد که در چیلر های تراکمی مدولار غالبا اواپراتور از نوع پوسته و لوله (Shell& Tube) انتخاب می شود
 • شیر انبساط: شیر انبساط از جمله وسایل اختناقی است که در چیلر های تراکمی نفش پر اهمیتی به عهده دارد. البته در سایر تجهیزات خنک کننده تراکمی به غیر از شیر انبساط از وسایلی مانند لوله موئین و شیر های شناور نیر استفاده میشود. نقش اصلی شیر انبساط کاهش فشار مبرد خروجی از کندانسور و حفظ فشار کم در اواپراتور نصب می شود. به جز این، شیر انبساط متناسب با ظرفیت و میزان بار سرمایشی ، مقدار جریان ورودی به اواپراتور را کنترل و تنظیم می کند.
چیلر گرین

خرید چیلر گرین