کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع در تابستان

کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع در تابستان

نصب سیستم های تهویه و اسپلیت گرین راهکاری مناسب برای ایجاد هوای خنک در فصل تابستان است. با این وجود، این دستگاه ها برای آنکه گرمای طاقت فرسای هوا را کم کنند و دما را به حد مورد نظر برسانند، انرژی قابل توجهی مصرف می کنند. در نتیجه، باید به راه هایی برای کاهش مصرف انرژی در این فصل اندیشید. در این مطلب، با روش هایی آشنا می شویم که از طریق آن ها می توانید کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع در تابستان را تجربه کنید.

خرید ظرفیت مناسب سیستم تهویه برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع در تابستان

اگر هنوز در مرحله پیش از خرید سیستم تهویه مطبوع هستید، بهتر است به برخی موارد برای این دستگاه توجه داشته باشید. مورد اول اینکه دستگاه تهویه ظرفیتی متناسب با محل نصب داشته باشد. مورد بعد برچسب انرژی دستگاه است که هرچه بالاتر باشد مصرف کم تری خواهد داشت. در نهایت، اگر از فیلترهای قدرتمند برای دستگاه تهویه استفاده شود عملکرد مناسب تری با صرف انرژی کم تر خواهد داشت.

استفاده از سنسورهای تشخیصی و ترموستات های هوشمند

برخی از دستگاه های تهویه ای که به سنسورهای تشخیص مجهز باشند این قابلیت را دارند که وقتی شما در خانه حضور ندارید، خالی بودن فضا را تشخیص دهند و دستگاه را خاموش کرده یا دورِ کاری را بر روی حالت کم تنظیم کنند. از این رو، با استفاده از سنسورهای تشخیصی و ترموستات های هوشمند می توانید مصرف برق سیستم تهویه را بکاهید.

نصب پرده های مناسب برای پنجره ها

در فصل تابستان آفتاب به واسطه ی پنجره ها به داخل اتاق وارد می شود و هوای محیط را گرم می کند. به همین دلیل، اگر می خواهید کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع در تابستان را تجربه کنید و  دستگاه تهویه تان برای خنک سازی توان کم تری مصرف کند، حتما بهتر است پرده هایی مناسب را برای پنجره هایتان نصب کنید تا از ورود حرارت به داخل فضا جلوگیری نمایید.

ایجاد سایه

نصب پرده یکی از راه های ایجاد سایه است، شما می توانید با استفاده از سایه بان ها، کاشت درختان و پوشاندن منافذ ورود نور از تابش مستقیم و گرم شدن محیط پیشگیری کنید.

انتخاب پوشش مناسب برای پشت بام

نوع پوشش پشت بام در میزان دمای محیط تأثیر بسزایی دارد و می تواند دمای خانه را از آنچه که هست گرم تر نماید. بنابراین، از پوشش مناسب برای بام خانه استفاده کنید تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کرده و مصرف برق دستگاه تهویه تان را هم کاهش دهید.

عایق بندی

گرفتن درزهایی که باعث هدر رفتن انرژی می شوند یکی از راه های اصلی برای بهبود مصرف انرژی دستگاه تهویه است. شما با عایق بندی درزهایِ در و پنجره می توانید مصرف انرژی خود را به میزان خوبی کاهش دهید.

خاموش کردن وسایل بلااستفاده

اکثر وسایل برقی مورد استفاده در خانه می توانند تاحدی باعث تولید گرما شوند و بر دستگاه تهویه شما فشار بیشتری بیاورند. به همین دلیل، برای مدیریت مصرف انرژی، سعی کنید دستگاه های برقی که حرارت زیادی ایجاد می نمایند را در ساعات گرم استفاده نکنید و آنها را خاموش نمایید.

سرویس و نگهداری سیستم تهویه

سیستم های تهویه مطبوع به طور مرتب نیاز به سرویس کاری و نگهداری دارند. در واقع، در بسیاری از مدل های دستگاه تهویه، عملکرد دستگاه وابسته به کارکرد مطلوب فیلترهاست. بنابراین، با سرویس سیستم تهویه و تمیز کردن فیلترها هم می توانید کیفیت هوای اتاق را بهبود ببخشید و هم از مصرف بیش از حد انرژی جلوگیری کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر