شخصی در حال کنترل تهویه

سیستم تهویه هوشمند چیست؟

با توجه به نگرانی‌های روزافزون در مورد محیط زیست و شرایط بهداشتی انسان‌ها، نارضایتی‌هایی مانند کیفیت نامناسب آب و هوا و… استفاده از جدیدترین فناوری‌ها مانند سیستم‌های تهویه هوشمند بسیار رایج شده است. با استفاده از یک سیستم تهویه هوشمند، کیفیت هوا تا حد زیادی مطلوب خواهد شد و ناخالصی‌هایی مثل بوهای نامطبوع، گرمای آزار دهنده، رطوبت و… از بین خواهد رفت. استفاده از سیستم تهویه هوشمند نه تنها به محیط زیست کمک خواهد کرد، بلکه جایگزینی کارآمد و مقرون‌به‌صرفه است و کمترین میزان مصرف انرژی را دارد.
در این مقاله از مجله آوش ما قصد داریم تا خیلی کامل به بررسی اینکه سیستم تهویه هوشمند چیست و چه مزایایی بپردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

تصویر منزلی مدرن با سیستم تهویه هوشمند که از گوشی هوشمند قابل کنترل است
سیستم تهویه هوشمند

سیستم تهویه هوشمند هوا فناوری جدیدی است که از اینترنت و تکنولوژی وای‌فای برای کنترل راحت‌تر دما و هوای محیط استفاده می‌کند. سیستم‌ تهویه هوشمند در واقع به همان سیستم تهویه‌ هوا‌ خانگی گفته می‌شود که به سایر وسایل هوشمند از جمله تلفن همراه متصل می‌شود تا کنترل دستگاه با سهولت بیشتری انجام شود.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل گرین

سیستم تهویه هوشمند هوا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟


توجه داشته باشید که استفاده از هر مدل از سیستم‌های تهویه هوشمند شاید خیلی مناسب نباشد. یک سیستم تهویه هوشمند خوب باید یک‌سری ویژگی‌های کلی داشته باشد که در ادامه به برخی از بهترین ویژگی‌های آن اشاره شده است:

1) قابلیت شناسایی تعداد افرادی که در محیط هستند

یکی از بهترین قابلیت‌های سیستم هوشمند امکان شناسایی تعداد افراد حاضر در اتاق است . چرا که بر اساس این تعداد است که این امکان به وجود می‌آید که دمای محیط کنترل و تنظیم شود. همین امر در نهایت منجر به کاهش قابل توجهی در مصرف برق خواهد بود.

2) داشتن قابلیت فعالسازی ساعت شروع به کار

یک سیستم تهویه هوشمند باید این امکان را داشته باشد که به صورت اتوماتیک بر اساس زمان‌بندی‌هایی که به آن داده‌اید، شروع به کار کند. به طور مثال هر روز راس یک ساعت مشخص روشن و در راس ساعتی که برایش تعریف کرده‌اید، خاموش شود. با استفاده از این قابلیت، دمای محیط همیشه ثابت باقی خواهد ماند و بهترین تجربه را از این سیستم‌های تهویه خواهید داشت.

مطالعه بیشتر: نحوه تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

3) قابلیت خنک‌کنندگی سریع محیط

داشتن قابلیت خنک‌کنندگی سریع محیط مناسب افرادی است که به باد مستقیم سیستم‌های تهویه حساسیت دارند و موجب آزارشان می‌شود. با این سیستم‌های هوشمند می‌توانید دستگاه را به گونه‌ای تنظیم کنید که ابتدا باد به مدت چند ثانیه وارد محیط شود و سپس به صورت خودکار قطع شود. این کار با استفاده از حفره‌های موجود روی بدن دستگاه تهویه به بیرون پرتاب می‌شود که موجب مطبوع شدن هوای محیط خواهد شد.

4) داشتن قابلیت تمیز کنندگی خودکار هوای محیط

تمیز کنندگی خودکار هوای محیط به کمک فیلترهای مناسب تعبیه شده در این سیستم‌ها صورت می‌گیرد. با استفاده از این قابلیت تمامی ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر مواد حساسیت‌زا با کمک یون‌هایی که هوا پخش می‌شود، از بین خواهد رفت.

تصویر منزلی مدرن با سیستم تهویه هوشمند که از گوشی هوشمند قابل کنترل است
تنوع سیستم های تهویه هوش

مزایا و معایب استفاده از سیستم تهویه هوشمند چیست؟

با توجه به ویژگی‌هایی که در مورد سیستم‌های تهویه هوشمند هوا گفته شد، باید در مورد مزایا و معایب این دستگاه هم اطلاعاتی داشته باشد. با علم کافی داشتن نسبت به این موارد می‌توانید بهترین انتخاب خود را برای خرید سیستم هوشمند تهویه داشته باشید. در ادامه به برخی مزایا و معایب استفاده از سیستم تهویه هوشمند اشاراتی شده است.

مزایای استفاده از سیستم تهویه هوشمند

1) استفاده آسان

به دلیل داشتن قابلیت کنترل از راه دور این دستگاه‌ها، این امکان فراهم شده که از طریق تلفن‌های هوشمند خود به سیستم تهویه هوشمند متصل شوید و دمای محیط را تنظیم کنید.

2) تنوع در مدل‌ها

سیستم‌های تهویه هوشمند امروزی دارای تنوع و مدل‌های مختلفی هستند که با توجه به نیاز و متراژ مورد نظر می‌توان از بین نمونه‌های مختلف بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید

3) کاهش مصرف انرژی

شاید در ابتدا با مقایسه این سیستم‌ها با کولرهای آبی و سیستم‌های قدیمی مصرف انرژی بیشتری داشته باشند؛ ولی استفاده از این نوع سیستم‌ها باعث می‌گردد تا در دراز مدت به حد چشم‌گیری در مصرف هزینه‌های انرژی کاهش زیادی داشته باشید. چرا که می‌توانید این دستگاه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرد که اگر دمای محیط به حد نصاب رسید، دستگاه خاموش شود و…

4) قابلیت خنک کنندگی محیط بدون پرتاب باد

این دستگاه‌ها با داشتن قابلیت خنک‌کنندگی محیط بدون پرتاب باد، برای افرادی که نسبت به باد مستقیم سیستم‌های تهویه مشکل دارند بسیار مناسب است و این امکان را به آنها می‌دهد که با خیال راحت و بدون هیچ مشکلی از سیستم تهویه هوشمند شان استفاده کنند.

معایب استفاده از سیستم تهویه هوشمند

1) قیمت بالا

با توجه به امکانات زیاد و آخرین تکنولوژی‌های به کار رفته در این محصولات، شاید در مقایسه با سایر دستگاه‌های تهویه، این دستگاه‌ها کمی گران‌تر باشند.

2) پیچیدگی سیستم قطعات

سیستم‌های تهویه هوشمند با توجه به تعداد زیادی از قطعات که دارند، در مقایسه با سایر دستگاه‌ها شاید کمی پیچیده‌تر باشد و نصب و راه‌اندازی آن کمی دشوارتر و تخصصی‌تر باشد.

3) نصب در فضای خاص

این سیستم‌ها به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، این امکان وجود ندارد که آنها را در هر جایی از منزل نصب و استفاده کرد. این دستگاه‌ها نیاز به مکان مناسبی از منزل برای نصب و استفاده دارند و در برخی موارد شاید نیاز باشد که تغییراتی در معماری محیط ایجاد کرد که امکان استفاده از این وسایل فراهم شود.

آیا این امکان وجود دارد که هر سیستم تهویه‌ مطبوعی را هوشمند کرد؟

اگر شما هم دارای سیستم‌های تهویه غیر هوشمند هستید و دوست دارید که از تمامی ویژگی‌های این سیستم‌ها استفاده کنید؛ باید بدانید که این امکان وجود دارد. خیلی راحت می‌توانید سیستم‌های تهویه خود را به یک سیستم تهویه‌ هوشمند تبدیل کنید. روش کار هم بسیار ساده است:

1) استفاده از کنترل هوشمند و اضافه کردن چند قطعه

چنانچه سیستم تهویه‌ای که از از آن استفاده می‌کنید، دارای ریموت کنترلی است که با تکنولوژی اینفرارد کار می‌کند و تنظیمات فعلی شامل دما، حالت و سرعت فن را نشان می‌دهد؛ می‌توانید آن را با یک کنترل هوشمند جایگزین کنید. به این صورت که قطعه‌ای در کنترل اینفرارد فعلی یا قطعه‌ای دیگر روی دیوار باید روی آن نصب کنید.

2) نصب اپلیکیشن

پس از انجام مرحله قبل، نیاز است که اپلیکیشن مورد نیاز قطعه‌ای که نصب شده را در سیستم عامل اندروید و یا iOS خود نصب کنید. با نصب اپلیکیشن مورد نیاز می‌توانید دستگاه‌تان را به راحتی از راه دور کنترل کنید. با انجام این کار حتی می‌توانید دستگاه تهویه هوای خود را به سایر وسایل هوشمند متصل کنید. مثلا می‌توانید با اجرای فرمان روشن شدن چراغ‌ها، سیستم تهویه را هم روشن و یا خاموش کنید.

تصویر منزلی مدرن با سیستم تهویه هوشمند که از گوشی هوشمند قابل کنترل است
سیستم های تهویه هوشمند

اسپلیت‌های هوشمند

یکی از رایج‌ترین سیستم‌های تهویه هوشمند، اسپلیت‌های هوشمند هستند که ویژگی‌های قابل توجه دارند . از جمله ویژگی‌های جالب اسپلیت‌های هوشمند که می‌توان از آنها استفاده کرد، شامل موارد زیر می‌شود:

اسکن هوشمنداین ویژگی اسپیلت‌های هوشمند شناسایی موقعیت مکانی و فعالیت کاربر را ممکن می‌سازد که با توجه به آن دمای محیط و جهت پرتاب باد تنظیم می‌شود
نشانگر مصرف انرژیبا نشانگر مصرف انرژی تعبیه شده روی این دستگاه‌ها امکان مشاهده مصرف برق در تمام لحظات میسر شده
وجود سیستم حفاظت گلد فیناین سیستم جهت محافظت ویژه از مبدل حرارتی کندانسور موجود در بخش بیرونی اسپلیت در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی بخصوص در مناطقی با آب و هوای معتدل و مرطوب طراحی شده
تنظیم هوشمند دمای محیط با ساعت‌های خواببا فعال کردن این ویژگی در اسپلیت‌های هوشمند به صورت خودکار هر ۳۰ دقیقه یکبار دما را یک درجه افزایش می‌دهد و این فرآیند در زمان استراحت، با افزایش ۲ درجه‌ای دما همراه خواهد بود
تمیز کنندگی خودکار پلاس مستر و…فیلتر پلاس مستر آیونایزر نصب شده در پنل داخلی برخی از اسپلیت‌های هوشمند با تولید بیش از ۳ میلیون یون در هر دقیقه، باعث ازبین رفتن تمام ذرات آلرژی‌زا، ویروس‌ها، باکتری‌ها و دیگر ذرات معلق در فضا می‌شود و تمام اجسام موجود در محل زندگی از جمله مبل، پرده و حتی لباس‌ها را هم یونیزه می‌کند

کلام آخر

در این مقاله ما سعی کردیم تا در مورد تمامی مزایا و معایب سیستم‌های تهویه هوشمند بگوییم و شاخص‌ترین ویژگی‌های اسپلیت‌های هوشمند را نیز معرفی کنیم. هدف از سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع هوشمند این است که یک سیستم بداند چه اتفاقی در یک ساختمان رخ می‌دهد و همه چیز را به درستی تحلیل نموده و در شرایط آسایش قابل قبول نگه دارد. در نظر گرفتن این موضوع در نهایت موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش هرگونه مسائل مربوط به ناکارآمدی تجهیزات می‌گردد.


امیدوارم مطالبی که گفته شد، برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول:

دلیل استفاده از سیستم تهویه هوای هوشمند چیست؟

استفاده از سیستم تهویه هوای هوشمند می‌تواند گرما و رطوبت محیط را از بین ببرد و هوای خنک و مطلوبی را فراهم سازد . با فن‌هایی که در این سیستم استفاده شده، موجب مطبوع کردن هوای محیط و کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی خواهد شد.

سیستم تهویه مطبوع هوشمند را چطور می‌توان کنترل کرد؟

با نصب سیستم تهویه مطبوع هوشمند می‌توانید آن را با وای‌فای متصل کنید و از طریق اپلیکیشن‌های مخصوصی که برای آنها طراحی شده، به راحتی آن را خاموش و روشن کنید و یا به سایر دستگاه‌های هوشمند خانه متصل کرد.

نحوه کار سیستم هوشمند تهویه هوا چگونه است؟

با نصب اپلیکیشن و متصل کردن آنها به وای‌فای، می‌توانید دستگاه را خاموش و روشن کرد؛ میزان خنک‌کردن و یا گرم کردن محیط را مشخص کرد؛ سیستم خاموش و روشن شدن اتوماتیک محیط را فعال کرد؛ در برخی نمونه‌های پیشرفته‌تر هم می‌توان با فرامین صوتی به سیستم تهویه هوشمند فرمان داد که مثل روشن شو، خاموش شو، گرم کن و…

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

بیست + 11 =

ارسال نظر