سایز تهویه کننده هوای خانگی

راهنمای انتخاب سایز تهویه مطبوع خانگی

با توجه به آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی، بسیار مهم است که دستگاه‌های تهویه هوای خانگی داشته باشیم. ولی سوالی که برای بسیاری از کاربران ممکن است به وجود بیاید این است که بهترین سایز تهویه مطبوع خانگی چیست و چطور می‌توان مناسب‌ترین گزینه را تهیه کرد!

هیچ فرقی نمی‌کند که برای اولین بار است که قصد خرید یک سیستم تهویه مطبوع را دارید و یا اینکه قصد دارید سیستم فعلی خود را با یک نمونه جدیدتر و مدرن‌تر جایگزین کنید. نکته‌ای که حائز اهمیت که این است  سیستمی که قصد تهیه آن را دارید، آیا به طور موثر تمامی نیازهای خانه شما را برآورده می‌کند یا خیر؟ اینجاست که راهنمای انتخاب سایز تهویه مطبوع خانگی به کار می‌آید و متوجه خواهید شد که این انتخاب، انتخاب سختی نخواهد بود. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه می‌توان بهترین انتخاب سایز تهویه مطبوع خانگی را داشت؟

  اگر نمی‌دانید بهترین سایز تهویه مطبوع خانگی کدام است و چطور می‌توان بهترین انتخاب را داشت، به این نکات قبل از خرید توجه داشته باشید:

1) اندازه گیری مناسب سایز تهویه مطبوع خانگی

براساس تحقیقاتی که صورت گرفته، بیشتر افرادی که دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی استفاده می‌کنند، سایز مناسبی به نسبت متراژ و نیازشان را تهیه نکرده‌اند. این انتخاب نادرست هم به دو دلیل بسیار مهم است:

 • نصب اولیه به درستی انجام نشده و تنظیمات درست نبوده
 • نیازهای گرمایشی و سرمایشی خانه، از زمان نصب اولیه به دلیل بازسازی و غیره تغییر کرده

تعیین اندازه واحد مسکونی و نصب سیستم تهویه از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین کار قبل از نصب و انتخاب سایز تهویه مطبوع خانگی این است از یک کارشناس برای تعیین متراژ کمک بگیرید. کارشناسان شرکت آوش، در همان ابتدای مسیر در کنارتان هستند و به شما برای بهترین انتخاب کمک خواهند کرد.

2) بررسی دقیق و محاسبات فنی خانه

هرچقدر آمار درست‌تر و کامل‌تری از محل سکونت و محل قرارگیری دستگاه تهویه داشته باشید، انتخاب بهتری را از این جهت خواهید داشت. اگر خودتان تخصص کافی برای انجام این کار را ندارید، بهتر است از یک کارشناس برای انجام این کار کمک بگیرید. با این بررسی تخصص می‌توانید چندین فاکتور بسیار مهم در مورد خانه‌تان را بررسی کنید. از جمله:

 • نوع عایق‌بندی درها و پنجره‌های خانه
 • مشخص کردن جهتی که درها و پنجره‌ها قرار دارند
 • مشخص کردن نوع کانال‌ها
 • متراژ دقیق خانه
 • مشخص کردن سایز دستگاه تهویه به نسبت افرادی که در خانه زندگی می‌کنند

با بررسی دقیق کارشناس بر اساس تمامی فاکتورهایی که برآورد کرده، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین سایز تهویه مطبوع خانگی بر اساس نیازهای خانه‌تان را تهیه و استفاده کنید.

3) تعین اندازه مورد نیاز برای هر فضا

قبل از اینکه بخواهید در مورد قیمت و ویژگی‌های مورد نظر برای خرید یک دستگاه تهویه تصمیم بگیرید، باید اندازه دستگاه مورد نیاز به نسبت فضایی که دستگاه در آن باید قرار بگیرد و شروع به کار کند تصمیم بگیرید. سیستم‌های تهویه مطبوع شرکت گرین ظرفیت خنک کنندگی از 5000 تا 12،500 واحد گرم (BTU) دارند.

مطالعه بیشتر: مقایسه سیستم VRF و اسپلیت: کدام مناسب شماست؟

برای مشخص کردن اندازه مورد نیازتان، باید طول و عرض اتاق را اندازه‌گیری و آنها را با هم ضرب کنید و براساس معیارهای زیر بهترین انتخاب را داشته باشید:

 • اگر اتاق به شدت سایه‌دار باشد، ظرفیت را تا 10 درصد کاهش دهید
 • اگر اتاق بیش از حد نورگیر باشد، ظرفیت را تا 10 درصد افزایش دهید
 • اگر بیشتر از دو نفر به طور منظم در اتاق باشند، به ازای هر نفر اضافی، به حاصل ضرب 600 BTU اضافه شود
 • اگر قصد نصب دستگاه در آشپزخانه را داشته باشید؛ باید ظرفیت را با 4000 بایت افزایش دهید
سایز تهویه کننده هوای خانگی
سایز تهویه کننده هوای خانگی

چند مدل دستگاه تهویه مطبوع خانگی در بازار موجود است؟

علاوه بر درنظر گرفتن انتخاب بهترین سایز تهویه مطبوع خانگی، خوب است که یک اطلاعات کلی هم در مورد انواع سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی نیز داشته باشید:

1) کولرهای گازی و اسپیلت

این روزها کولر گازی و اسپلیت‌ گرین در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی محبوب‌تر و اقتصادی‌تر هستند. از این دستگاه‌ها برای ساختمان‌هایی با متراژ کوچک‌تر هم استفاده می‌شود و مناسب استفاده در مناطق شرجی و خیلی گرم نیز هستند.

2) داکت اسپیلت‌ها

از داکت اسپلیت‌ گرین در خانه‌هایی که دارای دریچه‌های مستقل هستند استفاده می‌شود و در ظاهر و دکوراسیون داخلی خانه‌ها نیز بسیار تاثیرگذار هستند. این دستگاه‌ها قبل از نصب به لوله‌کشی و کانال‌کشی‌های متعدد و برق سه فاز نیاز دارد.

3) مینی چیلر

مینی چیلرها به نسبت اسپلیت‌ها، عملکرد بهتر و مصرف برق پایین‌تری دارند و امکان کنترل دمای فضاهای مختلف توسط کاربر را نیز دارد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، هزینه بالا و اشغال کردن بخش زیادی از تراس برای نصب است.

4) سیستم چیلر

سیستم چیلر با گرفتن حرارت از آب، طی فرآیند تراکم بخار، کار می‌کند و در دو مدل چیلر جذبی و تراکمی تولید شده‌اند. چیلرهای جذبی، برق کمتری نسبت به چیلر تراکمی استفاده کرده و لرزش و صدای کمتری ایجاد می‌کند.

5) VRF

سیستم های VRF گرین به نسبت سایر مدل‌هایی که معرفی شد هزینه بالاتری دارد ولی به نسبت مصرف برق بسیار پایین‌تری دارد و انتخاب بهتری نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع مستقل محسوب می‌شود.

6) روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج هم در پشت بام منازل نصب می‌شود و یک سیستم تهویه مطبوع کامل به حساب می‌آید و ترکیبی از چیلر و هواساز است. روفتاپ پکیج‌ها قابلیت‌هایی مانند تنظیم رطوبت هوا و فیلتراسیون نیز دارد و برای شروع به کار نیازی به دستگاه مکمل ندارد و همه کار را در درون خود انجام می‌دهد.

برای خرید یک دستگاه تهویه مطبوع خانگی چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

اگر قصد خرید یک تهویه مطبوع خانگی را دارید، قبل از هر چیزی باید چند فاکتور را در نظر داشته باشید. این موارد عبارتند از:

1) مقدار مصرف انرژی

بهترین سیستم تهویه هوای مطبوع خانگی سیستمی است که در عین داشتن عملکرد بالا، مصرف انرژی کمتری داشته باشد.

2) کمترین میزان نویز و سر و صدا

دستگاهی که کمترین صدا را در هنگام کار کردن ایجاد می‌کنند، بالطبع بهترین انتخاب شما خواهند بود.

3) نیاز به نفوذ هوا داشتن

عملکرد سیستم‌های تهویه مطبوع به گونه‌ای است که هوا را از یک جهت دریافت و جهت دیگر خارج می‌کنند. حال اگر پنجره‌ای روی دیوار نصب نشده باشد، این می‌تواند یک مشکل برای این سیستم باشد. پس بسیار مهم است که علاوه بر در نظر گرفتن سایز تهویه مطبوع خانگی، در نظر داشته باشید که آیا دستگاه نیاز به نفوذ هوا به سمت راست یا چپ دارد یا خیر.

4) نصب صحیح و درست دستگاه

با نصب صحیح و پیدا کردن مناسب‌ترین مکان، می‌توان تا حد زیادی بهره‌وری دستگاه را بیشتر کرد. مثلا خوب است که تهویه هوا از تمامی دستگاه‌های تولید‌کننده گرما مثل تلویزیون، لامپ، شوفاژ و… دور باشد.

نصب سیستم تهویه خانگی
نصب صحیح و در جای مناسب سیستم تهویه مطبوع خانگی به روی کیفیت هوای خانه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

5) بررسی محل فیلتر

هرچقدر دسترسی شما به فیلتر برای تمیز نگه داشتن آن بهتر باشد، در بالا بردن کاربرد و عملکرد دستگاه هم موثر خواهد بود.

6) هوشمند بودن دستگاه

اگر سیستم تهویه مطبوع هوایی که انتخاب می‌کنید هوشمند باشد، امکان کنترل بهتر و تنظیم آنها را از طریق گوشی‌های هوشمند را خواهید داشت و بهتر می‌توانید از آنها استفاده کنید.

هوشمند سازی سیستم تهویه خانگی
هوشمند سازی سیستم تهویه خانگی فواید بسیاری دارد.

7) داشتن گارانتی معتبر

داشتن گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش یکی دیگر از معیارهایی است که باید به آن توجه داشت. تمامی دستگاه‌های تهویه مطبوع خانگی و تجاری شرکت گرین، دارای گارانتی معتبر با خدمات پس از فروش عالی می‌باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله ما نکات بسیار مهمی را در مورد راهنمای انتخاب سایز تهویه مطبوع خانگی، انواع آن و معیارهایی که در هنگام خرید باید در نظر داشت را توضیح دادیم. بدون درنظر گرفتن تمامی مواردی که گفته شد و خرید دستگاه تهویه ممکن است کاری سخت باشد و در برخی موارد ممکن است خسارات مالی زیادی را متحمل شوید.

امیدوارم این نکات برای شما مفید بوده باشد و اگر نیاز به راهنمایی بیشتر و مشاوره تخصصی‌تر داشتید، کارشناسان ما در شرکت آوش در کنارتان هستند و به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

نحوه کارکرد سیستم‌های تهویه مطبوع چگونه است؟

مکانیزم کارکرد دستگاه‌های تهویه مطبوع به گونه‌ای است که هوای گرم را دریافت می‌کند و از قسمت سرد کننده عبور می‌دهد و گرمای هوا را می‌گیرد و باز همان هوای خنک شده را به فضا انتقال می‌دهد.

چگونه می‌توان مناسب‌ترین سایز تهویه مطبوع خانگی را انتخاب کرد؟

بهترین کار در نظر گرفتن تمامی مواردی است که در مقاله گفته شد و در نظر داشتن فاكتورهايي مثل سايز محل، درجه آب و هوا، تعداد و مدل پنجره‌هاي نصب شده، نوع عايق بندي، و حتي تعداد افرادي كه در محل زندگي ميكنند است.

دستگاه‌های تهویه هوای خانگی هوشمند چیست؟

دستگاه‌های تهویه هوای خانگی هوشمند دستگاه‌هایی هستند که امکان متصل شدن به وای‌فای را دارند و با نصب اپلیکیشن اختصاصی دستگاه روی گوشی‌های هوشمند، می‌توان به راحتی دستگاه را کنترل کرد و قابلیت‌های مختلف آن بهره برد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

دو × 4 =

ارسال نظر