در تصویر انواع دستگاه تصفیه هوا دیده می‌شود.

مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا شامل چه مواردی می‌شود؟

مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا پیوندی مستقیم با سلامت افراد دارد: یک دستگاه تصفیه هوا باکیفیت قادر است تا ۹۹.۹۷ درصد آلاینده‌های هوای محیط را از بین ببرد و موجب ارتقای سطح سلامتی شما شود، درحالی‌که انواع دستگاه تصفیه هوا بی‌کیفیت می‌توانند ایجادکننده‌ی مشکلات جدی ریوی و تنفسی باشند. ازاین‌رو تیم آوش به بررسی مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا پرداخته‌است تا تاثیر دستگاه تصفیه هوا گرین در منزل یا محیط‌های دیگر بر شما آشکار شود. با ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید.

مزایای دستگاه تصفیه هوا

در ابتدا به‌سراغ بیان فواید دستگاه تصفیه هوا می‌رویم که می‌تواند با پاکسازی هوایی که تنفس می‌کنید بسیاری از موارد تهدیدکننده‌ی سلامتی شما را از بین ببرد؛ این مزایا به شرح زیرند:

حذف مواد حساسیت‌زا

اگر دچار حساسیت‌های فصلی هستید، مزایای دستگاه تصفیه هوا در بهبود علائم خود را دست‌کم نگیرید! تصفیه‌کننده‌های هوا می‌توانند گردوغبار، ریزگردها، گرده‌ی گل‌ها، شوره و موی حیوانات خانگی، هاگ‌ها و دیگر تحریک‌کننده‌های آلرژی را تا حد زیادی از بین ببرند.

حذف آلاینده‌های شیمیایی

در هوای محبوس در محیط‌های بسته آلاینده‌های شیمیایی و گازهای سمی زیادی وجود دارد که یا از فضای بیرون داخل شده‌اند یا حاصل سوختن سیگارند و یا محصول استفاده از مواد شوینده‌ی قوی. همچنین نفس کشیدن افراد نیز دی اکسید کربنی وارد هوای محیط می‌کند که در فضاهای بسته حبس می‌ماند. یک دستگاه تصفیه هوا قادر به پاکسازی هوا از این آلاینده‌هاست.

حذف باکتری‌ها و ویروس‌ها

ازجمله فواید دستگاه تصفیه هوا از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و کپک‌هایی‌ست که در هوا معلق‌اند. این عملکرد می‌تواند از بروز و سرایت انواع بیماری‌ها، از سرماخوردگی گرفته تا کرونا، جلوگیری کند و در عین حال هوایی را که نفس می‌کشید، ضدعفونی خواهد کرد.

 تصفیه‌کننده‌های هوا می‌توانند به دفع حشرات موذی کمک کنند.
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر UV در فضای نشیمن خانه.

از بین بردن بوی نامطبوع

بوی تند بعضی از مواد غذایی، سیگار و برخی از مواد شیمیایی که دارای ترکیبات آلی هستند می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع، سردرد و علائمی از این قبیل شود. این درحالی‌ست که یک تاثیر دستگاه تصفیه هوا در منزل به حذف این بوها کمک می‌کند.

تسکین علائم آسم و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف

از اثرات استفاده از دستگاه تصفیه هوا بهبود علائم بیماری‌های تنفسی و آسم است. کسانی که از آسم رنج می‌برند نایژه‌های ملتهبی دارند که ذرات معلق در هوا و عوامل حساسیت‌زا باعث تشدید این التهاب می‌شوند. وقتی در خانه از انواع دستگاه تصفیه هوا بهره می‌گیرید، درواقع زمینه‌ی پیشگیری از حملات آسمی را فراهم آورده‌اید. اما مزایای دستگاه تصفیه هوا تنها به همین محدود نمی‌شود؛ تنفس هوای پاکیزه‌ای که این دستگاه‌ها تولید می‌کنند موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، تومور و… خواهد شد.

بهبود کیفیت خواب

شاید باورتان نشود که آلودگی هوا می‌تواند روی خلق‌وخو نیز اثر بگذارد. برای نمونه تصور کنید که علائم حساسیت حتی در خواب هم رهایتان نمی‌کند. این موضوع تا چه حد کیفیت خوابتان را کاهش و تنش و خستگی‌تان را افزایش خواهد داد؟ نفس کشیدن در هوایی عاری از بوی بد و انواع آلاینده‌ها از این استرس‌ها و تنش‌های جسمی و روحی می‌کاهد و به بهبود کیفیت خواب شما می‌افزاید.

ارتقای سطح سلامت انسان

به‌جز مواردی که نام بردیم، عملکرد دستگاه تصفیه هوا از جهات دیگری نیز بر سطح سلامت افراد تأثیر مثبت خواهد گذاشت. برای مثال از آلودگی هوا به‌عنوان یکی از عوامل آسیب‌رسان به سلامت پوست و موها یاد می‌شود. افزایش دمای هوا در اثر هجوم آلاینده‌ها باعث کم شدن رطوبت و خشکی پوست و ضعیف شدن ریشه‌ی موها خواهد شد، درحالی‌که دستگاه تصفیه هوا می‌تواند عامل مخرب اولیه را حذف کند و رطوبت و شادابی را به هوای اطراف و بدن شما بازگرداند.

مزایای انواع دستگاه تصفیه هوا

مزیت‌هایی که تا اینجای کار با آن‌ها آشنا شدیم در همه‌ی انواع دستگاه تصفیه هوا وجود دارند. با این حال هرکدام از این دستگاه‌ها با عملکرد یا مزیت شاخصی شناخته می‌شوند که در جدول زیر به آن‌ها اشاره شده‌است.

نوع دستگاه تصفیه هوامزایا
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPAحذف ذرات معلق تا ۰.۳ میکرونازبین‌برنده‌ی آلودگی هوا تا ۹۹.۹۷ درصدموثرترین نوع دستگاه تصفیه هوا برای از بین بردن PM2.5کاهش اثرات مخرب سیگار
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن فعالحذف ذرات معلق بزرگ‌تر از ۰.۵ میکرونازبین‌برنده‌ی بوهای نامطبوع و آلاینده‌های شیمیایی و آلی فرّار (VOCs)
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کاتالیستیحذف ذرات معلق بزرگ‌تر از ۰.۵ میکرونازبین‌برنده‌ی مونوکسید کربن، تری کلرواتیلن و دیگر گازهای سمی
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر یونیزهحذف ذرات معلق تا ۰.۱ میکرونبسیار موثر در حذف گردوغبار
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر UVحذف ذرات معلق تا ۰.۱ میکرونضدعفونی‌کننده‌ی هوای محیط
استفاده از دستگاه تصفیه هوا در محیط اتاق‌خواب.
از جمله مزایای دستگاه تصفیه هوا مصرف انرژی پایین آن است.

معایب دستگاه تصفیه هوا

در مسیر شناخت فواید و مضرات دستگاه تصفیه هوا به بیان معایب این دستگاه رسیدیم. نکته‌ی قابل‌توجه این است که اغلب این معایب زمانی رخ می‌دهند که دستگاه تصفیه‌کننده‌ هوا از کیفیت و کارایی درستی برخوردار نباشد یا در استفاده از آن دقت کافی ندارید. این معایب عبارت‌اند از:

انتشار گاز ازن

بعضی از انواع دستگاه تصفیه هوا با انتشار گاز ازن به حذف باکتری‌ها، میکروب‌ها و ویروس‌ها می‌پردازند. این درحالی‌ست که تحقیقات اخیر نشان داده‌اند غلظت بالای گاز ازن می‌تواند باعث بروز صدمات جدی به دستگاه تنفس انسان شود. بنابراین بهتر است پیش از تهیه‌ی دستگاه تصفیه هوا به نوع فیلتراسیون آن دقت کنید.

استفاده از اشعه‌ی UV

درصورتی‌که دستگاه‌های تصفیه‌کننده‌ی هوای UV از استانداردهای درستی برخوردار نباشند، به‌جای ویروس‌کشی، خود با ذرات موجود در هوا واکنش می‌دهند و باعث به‌وجود آمدن گازهای سمی می‌شوند. این اتفاق می‌تواند به خانم‌های باردار صدمه بزند.

عوارض دستگاه تصفیه هوای یون‌ساز

از معایب دستگاه تصفیه هوا یونی این است که با آزاد کردن یون‌های منفی باعث سنگین شدن ذرات آلاینده می‌شوند؛ این ذره‌های سنگین‌شده روی سطوح مختلف، از وسایل خانه گرفته تا پوست افراد، می‌نشینند و زمینه‌ساز بروز یک‌سری از بیماری‌ها می‌شوند.

رشد باکتری‌ها و کپک‌ها درصورت عدم تعویض به‌موقع فیلتر

اگر از تصفیه‌کننده‌های هوا استفاده می‌کنید، باید حواستان به تعویض مرتب و به‌موقع فیلتر آن‌ها باشد. فیلترهای آلوده‌شده بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها و کپک‌ها و انتشار آن‌ها در هوای محیط هستند.

 عکس نشان‌دهنده‌ی یک دستگاه تصفیه هوای فعال است.
هزینه‌ی تهیه‌ی یک تصفیه‌کننده‌ی هوای خوب ممکن است بالا باشد و این امر یکی از معایب دستگاه تصفیه هوا محسوب می‌شود.

مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا در چند خط

فواید و مضرات دستگاه تصفیه هوا را می‌توان در موارد مختلفی جست‌وجو کرد که می‌توانند باعث ارتقای سطح سلامت انسان شوند و یا آن را به‌خطر بیندازند. ما در این مقاله از آوش دانستیم که مزایای دستگاه تصفیه هوا شامل مواردی ازجمله حذف مواد حساسیت‌زا، گازهای سمی، آلاینده‌های شیمیایی و… می‌شود. همچنین معایب دستگاه تصفیه هوا را نیز شناختیم و دلایل بروز آن را دنبال کردیم.

پرسش‌های پرتکرار درباره‌ی مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا

۱. آیا دستگاه تصفیه هوا برای سلامتی مضر است؟

در بیشتر موارد دستگاه‌های تصفیه هوا نه‌تنها برای سلامتی مضر نیستند، بلکه باعث بهبود و حفظ آن نیز می‌شوند. با این حال انتشار بیش از اندازه‌ی گاز ازن، یون‌های منفی و اشعه‌ی UV توسط برخی از تصفیه‌کننده‌های هوا می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

۲. آیا دستگاه تصفیه هوا برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مناسب است؟

بله؛ دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند با حذف گردوغبار، گرده‌ی گل‌ها و… به بهبود کیفیت هوا در خانه و کاهش علائم آسم و آلرژی کمک کنند.

۳. فایده‌ی دستگاه تصفیه هوا چیست؟

حذف مواد حساسیت‌زا، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف، از بین بردن بوهای نامطبوع، بهبود خلق‌وخو و کیفیت خواب، حذف باکتری‌ها و ویروس‌ها و… از مزایای دستگاه تصفیه هوا هستند.

منابع: consumeradvise _ scottleeheating

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر