کولر گازی یا اسپلیت

فرق کولر گازی با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع هوا

وقتی صحبت از خنک و راحت نگه داشتن فضای ساختمان می‌شود، اولین گزینه‌ای که افراد به آن فکر می‌کنند کولر گازی یا اسپلیت گرین است. با این وجود، بسته به هر معماری و کارایی هر ساختمان مالکان آن‌ها می‌توانند از سیستم‌های مختلف تهویه مطبوع هوا استفاده کنند؛ چراکه نصب، عملکرد و البته هزینه هر کدام از آن‌ها با دیگری فرق دارد. به همین خاطر، یکی از مهم‌ترین نکاتی که متقاضیان هنگام خرید سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی باید با آن آشنا باشند، فرق کولر گازی با بقیه سیستم‌های تهویه مطبوع است. 

به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم مهم‌ترین تفاوت‌های اسپلیت‌ها با بقیه سیستم‌های مذکور را بررسی کنیم. توجه داشته باشید هزینه هر یک از این دستگاه‌ها با توجه به برند، کیفیت و ظرفیت آن‌ها با یکدیگر فرق دارد. در نتیجه اگر می‌خواهید از قیمت دقیق آن‌ها مطلع شوید، حتماً باید با یک متخصص مشورت کنید. در این مقاله از آوش نکات مهمی را در این زمینه با شما به اشتراک می‌گذاریم. 

مطالعه بیشتر: معرفی انواع سیستم Vrf؛ جدیدترین تکنولوژی‌های HVAC

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت چیست؟

به طور کلی، داکت اسپلیت‌ها یک نوع اسپلیت هستند. همان طور که گفته شد، اسپلیت‌ها ۲ بخش دارند؛ یک بخش داخلی و بخش خارجی. بخش خارجی اسپلیت‌ها معمولاً در بیرون از ساختمان (پشت بام یا روی پنجره و دیوار) قرار می‌گیرد و بخش داخلی آن‌ها در دیوارهای داخلی ساختمان نصب می‌شود. 

با این وجود، در داکت اسپلیت‌ها کانال‌کشی وجود دارد و هوای گرم یا سرد با کانال‌ها موجود به واحدها می‌رسد. برخلاف اسپلیت‌ها بخش داخلی داکت اسپلیت‌ها معمولاً در سقف کاذب نصب می‌شود تا صدای آن ساکنین خانه را آزار ندهد. البته با داکت اسپلیت‌ها نمی‌توان دمای هوای اتفاق‌ها مختلف را به صورت جداگانه تنظیم کرد و تمام اتاق‌ها با یک دما سرد یا گرم می‌شوند. 

تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت
داکت اسپلیت‌ها یک نوع اسپلیت هستند؛ اما برای تغییر دمای ساختمان از کانال‌کشی استفاده می‌کنند.

ظرفیت داکت اسپلیت‌ها به خاطر ساختار کانالی آن‌ها بیشتر از اسپلیت‌ها است اما این دستگاه‌ها صدای بیشتری هم تولید می‌کنند. مصرف انرژی این ۲ دستگاه به طور کلی تفاوت زیادی با هم ندارد؛ اما مصرف انرژی داکت اسپلیت‌ها به خاطر کانال‌های آن‌ها تا حدودی بیشتر از اسپلیت‌ها است. داکت اسپلیت‌ها فضای زیادی اشغال نمی‌کنند و اگر به کویل آبگرم مجهز شوند، انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند.

کویل آبگرم از لوله‌های مارپیچ مسی ساخته شده است که در کنار همدیگر قرار می‌گیرند و در بخش داخلی دستگاه نصب می‌شود تا فرایند انتقال حرارت را راحت‌تر انجام دهند. از داکت‌ها اسپلیت‌ها بیشتر برای مناطق گرم‌سیری و شرجی استفاده می‌شود اما انواع مختلفی از این سیستم وجود دارد که ساکنین سایر مناطق هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

مطالعه بیشتر: مشکلات کولر گازی

فرق کولر گازی و VRF

ساختار VRF به گونه‌ای است که به آن اجازه می‌دهد دمای هر قسمت و اتاق را به صورت مستقل کنترل کند. در این دستگاه هر بخش داخلی به یک بخش خارجی وصل می‌شود و به صورت جداگانه دمای هر اتاق را تنظیم می‌کند. قیمت VRFها از اسپلیت‌ها بیشتر است؛ چراکه فناوری پیشرفته‌تری دارد. با این وجود بهره‌وری انرژی آن‌ها هم بیشتر هم و در نتیجه عمر مفید بیشتری دارند.

فرق کولر گازی و VRF
VRFها نیازی به مدار آب ندارند و به خاطر فناوری پیشرفته خود گران‌تر از اسپلیت‌ها هستند.

پیشنهاد ویژه: خرید داکت اسپلیت گرین (GREEN)

علاوه بر این، در VRFها مثل داکت اسپلیت‌ها می‌توان کویل آبگرم وصل کرد اما برخلاف داکت اسپلیت‌ها نیازی به کانال‌کشی ندارند. این دستگاه‌ها بیشتر برای ساختمان‌های بسیار بزرگی ساخته شده‌اند که ساکنین آن‌ها می‌خواهند دمای هر بخش را به صورت جداگانه تنظیم کنند.

بخش خارجی VRFها مثل اسپلیت‌ها خارج از ساختمان و معمولاً روی بام نصب می‌شود. این دستگاه‌ها صدای بسیار کمی دارند و می‌توان از آن‌ها در تمام مناطق آب‌وهوایی استفاده کرد. با این حال، هزینه آن‌ها بیشتر از اسپلیت‌ها است و در ساختمان‌‌های مسکونی کوچک ممکن است به صرفه نباشند.

مطالعه بیشتر: تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر معمولی چیست؟

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر

چیلرها از یک کمپرسور، مبدل‌های حرارتی به اسم اواپراتور و کندانسور و یک شیر انبساط تشکیل می‌شوند. سیستم چیلر یک سیستم مرکزی است و برای کل ساختمان نصب می‌شود، اما داکت اسپلیت‌ها به صورت جداگانه نصب می‌شوند. در سیستم چیلر می‌توان دمای هر اتاق را به صورت جداگانه تنظیم کرد، اما در داکت اسپلیت‌ها چنین امکانی وجود ندارد.

تفاوت داکت اسپلیت با چیلر
داکت اسپلیت‌ها بیشتر برای ساختمان‌های کوچک ساخته شده‌اند؛ اما مخصوصاً اگر درست نصب نشود، صدای بیشتری دارند و مصرف انرژی آن‌ها ۳۰ تا ۴۰ برابر چیلرها است.

چیلرها به موتورخانه نیاز دارند و فضای زیادی اشغال می‌کنند. به همین خاطر هزینه نصب آن‌ها بیشتر از داکت اسپلیت‌ها است، اما با توجه به ظرفیت محدود داکت اسپلیت‌ها محدود چیلرها برای ساختمان‌های بزرگ به صرفه‌تر هستند. به همین خاطر است که چیلرها معمولاً با ظرفیت ۱۰ تا ۱۰۰۰ تن عرضه می‌شوند؛ اما ظرفیت داکت اسپلیت‌ها نهایتاً ۵ تن است.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب کولرگازی چیست؟

فرق کولر گازی با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع هوا در چند خط

در جدول زیر می‌توانید فرق کولر گازی گرین با هر یک از سیستم‌های تهویه مطبوع هوا را به صورت جداگانه و خلاصه بررسی کنید.

کولر گازی یا اسپلیتویژگی
بخش خارجی در پشت بام یا تراس یا پشت پنجره نصب می‌شود و بخش داخلی روی دیوار داخل اتاق نصب می‌شود.محل نصب
قدرت کولرهای گازی بسته به ظرفیت سرمادهی آن‌ها فرق دارد. برای مثال کولرهایی که ظرفیت آن‌ها به ۹۰۰۰ یا ۱۲۰۰۰ BUT می‌رسد، می‌توانند به ترتیب اتاق‌های ۱۲ تا ۲۰ و ۲۰ تا ۳۰ متر مربعی را سرد کنند.قدرت
به طور متوسط ۲۹۰۰ وات در ساعتمصرف انرژی
از ۱۰ میلیون تومان به بالاهزینه
تمام مناطق آب‌وهوایی منطقه
بین ۳۷ تا ۸۲ دسیبل صدا
داکت اسپلیتویژگی
بخش خارجی داکت اسپلیت خارج از محیط و دور از نور مستقیم آفتاب و بخش داخلی آن در سقف کاذب نصب می‌شود.محل نصب
قدرت داکت اسپلیت‌ها بسته به ظرفیت سرمادهی آن‌ها فرق دارد. برای مثال کولرهایی که ظرفیت آن‌ها به ۲۴۰۰۰ یا ۳۰۰۰۰ می‌رسد BUT، می‌توانند به ترتیب اتاق‌های ۴۰ تا ۵۰ و ۶۰ تا ۸۰ متر مربعی را سرد کنند.قدرت
تفاوت چندانی با اسپلیت‌ها ندارند و مانند اسپلیت‌های ۲۴۰۰۰ BUT، حدود ۱۳ آمپر برق مصرف می‌کنند. مصرف انرژی
بسته به برند و قدرت داکت اسپلیت‌ها، قیمت آن‌ها ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان متغیر باشد.هزینه
داکت اسپلیت‌ها بیشتر برای مناطق گرم و خشک یا مناطق گرم و شرجی مناسب هستند. منطقه
صدای اواپراتور داکت اسپلیت به خاطر بزرگ بودن ابعاد فن آن نسبت به کولرهای گازی عادی بیشتر است.صدا

مطالعه بیشتر: رایج‌ترین ارورهای کولر گازی گرین

VRFویژگی
VRFها تعدادی بخش خارجی مثل کمپرسور و موتور برقی دارند که معمولا روی بام ساختمان نصب می‌شود. این دستگاه‌ها چند بخش داخلی مثل موتور و فن هم دارند که داخل ساختمان نصب می‌شود. این بخش‌ها در نهایت با لوله‌کشی به هم وصل می‌شوند.محل نصب
دستگاه‌های VRF فناوری پیشرفته و قدرت خوبی دارند، اما برای ساختمان‌های بسیار مرتفع خوب نیستند.قدرت
مصرف انرژی VRFها تفاوت چندانی با اسپلیت‌ها ندارد و حتی ممکن است کم‌تر از آن هم باشد. مصرف انرژی
هزینه سیستم‌های VRF تقریباً دو برابر کولرهای گازیِ عادی است.هزینه
از VRFها می‌توان در مناطق آب‌وهوایی مختلف استفاده کرد.منطقه
VRFها صدای بسیار کمی دارند.صدا
چیلرویژگی
زیرزمین، پایین‌ترین طبقه ساختمان و یا پشت بام – البته بعضی از قسمت‌های چیلرها (مثل برج‌های خنک‌کننده در چیلرهای تراکمی آب خنک) در پشت بام نصب می‌شود.محل نصب
ظرفیت و توان چیلرها بین ۱۰ الی ۱۰۰۰ تن تبرید است و در ساختمان‌های بزرگ از آن‌ها استفاده می‌شود.قدرت
مصرف انرژی و برق چیلرها کم‌تر از دستگاه‌هایی مثل داکت اسپلیت‌ها است. مصرف انرژی
قیمت چیلرها بیشتر از دستگاه‌هایی مثل کولرهای گازی و داکت اسپلیت‌ها است. هزینه
مناطق حاره‌ای و گرمسیری منطقه
چیلرها برخلاف دستگاه‌هایی مثل داکت اسپلیت‌ها فن دمنده ندارند و به همین خاطر صدای کمی تولید می‌کنند. صدا

به طور کلی، برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع هوای خود بهتر است با کارشناسان و متخصصان این صنعت مشورت کنید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

مطالعه بیشتر: اجزای کولر گازی

چند سوال درباره فرق کولر گازی با بقیه سیستم‌های تهویه مطبوع هوا

۱. فرق کولر گازی و اسپلیت چیست؟

به صورت کلی، کولر گازی و اسپلیت تفاوتی ندارند. اسم این دستگاه‌ها در زبان انگلیسی اسپلیت (Spilt) است و در ایران هم به خاطر متفاوت بودن خود با کولرهای آبی، به کولر گازی مشهور شده‌اند.

۲. فرق داکت اسپلیت با کولر گازی چیست؟

داکت اسپلیت یک نوع کولر گازی یا اسپلیت است که با استفاده از کانال‌کشی دمای خانه را تنظیم می‌کند.

۳. تفاوت اسپلیت و VRF در چیست؟

در VRFها هر بخش داخلی به یک بخش خارجی وصل می‌شود و مثل اسپلیت‌ها (برخلاف داکت اسپلیت‌ها) نیازی به کانال‌کشی ندارند. کانال‌کشی اسپلیت‌ها باعث می‌شود افراد نتوانند دمای هر اتاق را به صورت جداگانه تنظیم کنند، اما VRFها امکان انجام چنین کاری را برای مصرف‌کنندگان خود فراهم کرده‌اند.

منابع: .toptahvieh _ makh _ paradisecooling

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

هشت + 6 =

ارسال نظر