آشنایی با انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا و مزایا و معایب آن

دستگاه‌های تصفیه هوا در مدل‌ها و قابلیت‌های متنوعی در بازار عرضه می‌شوند که دارای فیلترهای تصفیه هوای مختلفی هستند. اگر نمی‌دانید برای فضای شما چه نوع فیلتر دستگاه تصفیه هوا مورد نیاز است، با آوش نماینده رسمی تهویه مطبوع گرین در ایران همراه باشید؛ در این مقاله به بررسی انواع فیلتر تصفیه هوا، مزایا و معایب هرکدام خواهیم پرداخت. برای خرید دستگاه تصفیه هوا گرین نیز می‌توانید از فروشگاه آنلاین آوش استفاده کنید.

فیلتر تصفیه هوا چیست؟

فیلتر دستگاه تصفیه هوا یا Air Purifier Filter جهت جذب آلاینده‌های موجود در هوا و ضدعفونی کردن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های تصفیه هوا خانگی گرین در مدل‌های مختلفی ساخته و در بازار عرضه می‌شوند که در آن‌ها از فیلترهای متنوعی استفاده شده است.
فیلتر تصفیه هوا از لحاظ ابعاد و نوع دسته بندی می‌شوند و دارای اهمیت زیادی هستند. به صورت کلی هر نوع فیلتر دستگاه تصفیه هوا برای حذف گونه خاصی از آلاینده ها و ذرات در محیط کاربرد دارند. بنابراین آشنایی با انواع فیلتر تصفیه هوا می‌تواند شما را برای خرید دستگاه تصفیه هوای گرین آماده کند.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل دیواری گرین

انواع فیلتر تصفیه هوا

با توجه به تداوم آلودگی هوا به خصوص در شهرهای بزرگ، تامین هوای پاک برای فضاهای زندگی و اتاق خواب‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به آسم یا آلرژی باشد و یا گروه‌های حساس مانند سالمندان و کودکان با شما زندگی کنند.
شناخت هر یک از اصطلاحات مربوط به دستگاه تصفیه هوا می‌تواند شما را یک گام در خرید دستگاه تصفیه هوا جلوتر ببرد. از انواع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع فیلتر تصفیه هواویژگی ها، عملکردها و کاربردها
فیلتر تصفیه هوا هپا HEPAجذب ذرات با راندمان بالا (حذف 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا)، ضدعفونی‌کننده بسیار موثر هوا، کاربرد در اتاق های تمیز و بخش پزشکی برای حذف باکتری ها و جلوگیری از آلودگی
فیلتر دستگاه تصفیه هوا UVفیلترهای هوا با اشعه ماوراء بنفش، حذف ذرات مضر مانند کپک و باکتری، تجزیه ترکیبات آلی مبتنی بر کربن، عملکرد وابسته به مدت زمان قرار گرفتن در معرض و شدت خود نور
فیلتر الکترواستاتیکفیلتر عوامل آلرژی زا، عملکرد دو بخشی: بخش یونیزه شامل سیم‌هایی است که ذرات معلق در هوا هنگام عبور از آن بار مثبت می‌گیرند و بخش جمع‌آوری که این ذرات با بار مثبت به صفحات جمع‌آوری با بار منفی متصل حذف می‌شوند.
فیلتر تصفیه هوا کربن فعالجذب ذرات و به دام انداختن بو، فیلتر دود سیگار، حذف گاز و مواد شیمیایی از هوا

هر کدام از این فیلترها دارای مزایا و معایبی بوده که بسته به هدف شما باید خریداری شود. به طور کلی فیلترهای با راندمان بالا برای تصفیه بهتر هوا، مقرون به صرفه‌تر هستند و نیاز است که هرچند وقت یکبار نسبت به تعویض آن اقدام کنید. مواد به کار رفته شده در فیلترهای تصفیه هوا، از پارچه تا فایبرگلاس متفاوت است. همه فیلترها یکسان ساخته نمی‌شوند؛ بنابراین انتخاب فیلتر مناسب بستگی به ذرات و آلودگی‌هایی دارد که قرار است از هوا تصفیه شود.

تصویر شرح دهنده از عملکرد  تصفیه هوا
عملکرد فیلتر دستگاه تصفیه هوا | انواع فیلتر تصفیه هوا

فیلتر تصفیه هوا هپا HEPA

فیلتر هپا نوعی فیلتر تصفیه هوا مکانیکی با راندمان بالا است. HEPA مخفف شده عبارت حجم هوا با کیفیت بالا است و در این نوع فیلتر دستگاه تصفیه هوا، ذرات مضر هم‌چون گرده، شوره حیوانات خانگی، کنه، گرد و غبار و دود دخانیات جذب شده و هوای با کیفیتی را به محیط هدیه می‌کند. این فیلتر تصفیه هوا قادر است حداقل 99.97 درصد آلاینده‌های موجود در هوا و آلرژی زا‌ها از جمله گرد و غبارهای به کوچکی 0.3 میکرون را از بین ببرد.
دستگاه تصفیه هوا گرین مدل GAP350P1F5 و دستگاه تصفیه هوا گرین مدل GAP200P1F4 از جمله دستگاه‌های تصفیه‌ هوای برند گرین هستند که دارای فیلترهای گوناگون از جمله فیلتر هپا بوده و عملکرد فوق العاده‌ای در برابر آلاینده‌های هوا از خود نشان می‌دهند.

مطالعه بیشتر: مراحل شارژ گاز کولر گازی

مزایا فیلتر هپا

مزیت اصلی فیلتر دستگاه تصفیه هوا HEPA توانایی بالای آن در جذب آلاینده‌های بزرگ و کوچک است. در صورتی که در فضای منزل شما شوره حیوان خانگی و یا گرده وجود دارد پیشنهاد ما به شما خرید فیلتر تصفیه هوا هپا است. این نوع فیلترهای نسبتا مقرون به صرفه هستند و برای استفاده از حداکثر توان آن‌ها بهتر است هر چند وقت یک بار آن را تعویض کنید.

معایب فیلتر هپا

اگرچه فیلتر دستگاه تصفیه هوا هپا در برابر آلاینده‌ها بسیار خوب عمل می‌کند اما در صورت چسبیدن گاز‌ها و بوها بر روی خود فیلتر، کارایی آن کاهش پیدا می‌کند و شما نیاز خواهید داشت تا زودتر از حد انتظار آن را تعویض کنید.

تصویر دو مدل تصفیه هوا از برند گرین
خرید بهترین فیلتر دستگاه تصفیه هوا گرین

فیلتر دستگاه تصفیه هوا UV

فیلتر تصفیه هوا UV همانطور که از نامش پیداست، از نور ماوراء بنفش برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌کند. لامپ‌ها UV موجود با اشعه میکروب کش خود فضا را ضدعفونی می‌کنند. این نوع فیلترها برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های مضر برای سلامتی انسان، بسیار کاربردی هستند.
اگرچه فیلتر UV دستگاه تصفیه هوا در از بین بردن باکتری و ویروس عالی عمل می‌کند اما در برابر گرد و غبار کارآمد نیست؛ به همین دلیل عمدتا از این نوع فیلتر به تنهایی استفاده نمی‌شود و به عنوان یکی از بخش‌های مکانیسم فیلتراسیون بزرگ‌تر مانند فیلتر هپا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا فیلر UV

نور ماوراء بنفش استفاده شده در این فیلترها قادر است آلاینده‌های سخت هم‌چون کپک و میکروب را از بین ببرد و کیفیت هوای خانه را برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی مطلوب سازد.

معایب فیلتر UV

خرید و نصب فیلتر دستگاه تصفیه هوا UV علاوه بر هزینه بر بوده، قادر به پاکسازی هوا از آلاینده‌های رایج‌تر مانند گرد و غبار نیست و همچنین در برابر گاز، دود و دود سیگار بی اثر است. این نوع فیلتر می‌تواند به واسطه نور UV اکسیژن محیط را به اوزون تبدیل کند که برای سلامتی انسان خطرناک است. مقادیر کم اوزون می‌تواند باعث درد قفسه سینه و سرفه شود و در حجم بالاتر منجربه بیماری‌های تنفسی بدتر همچون آسم شود.

تصویری نشان دهنده دست شخصی که در حال تعویض فیلتر تصفیه هوا است.
زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

فیلتر دستگاه تصفیه هوا الکترواستاتیک

فیلتر تصفیه هوا الکترواستاتیک از الیاف کوچک کاغذی و پنبه‌ای ساخته شده است که در نقش آهنربایی برای جذب گرد و غبار و دیگر ذرات معلق در هوا عمل می‌کند. خاصیت مغناطیسی این فیلتر به اندازه کافی زیاد است و از پخش شدن این ذرات در فضای خانه شما جلوگیری می‌کند.
اگر نیاز به فیلتری دارد که بتواند با عوامل آلرژی زا مقابله کند ما به شما خرید فیلتر دستگاه تصفیه هوا الکترواستاتیک را پیشنهاد می‌کنیم. شما می‌توانید این نوع فیلترها را در انواع یکبار مصرف و چند بار مصرف خریداری کنید؛ زمان تعویض این فیلتر می‌توانید یا فیلتر جدید تهیه کنید و یا فیلتر قبلی را بشویید.

مزایا فیلتر الکترواستاتیک

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد این فیلترها یکبار مصرف و یا با قابلیت استفاده مجدد هستند؛ بنابراین نسبت به دیگر فیلترهای دستگاه تصفیه هوا مقرون به صرفه‌تر بوده و می‌‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

معایب فیلتر الکترواستاتیک

اگرچه این فیلتر دستگاه تصفیه هوا می‌تواند آلاینده‌های کوچک‌تر را به خوبی کنترل کند اما در فیلتر کردن آلاینده‌های بزرگ‌تر ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشد. بنابراین اگر فردی در خانواده شما مشکلات تنفسی بالایی دارد، پیشنهاد می‌کنیم به خرید فیلتر تصفیه هوا دیگر فکر کنید.

فیلتر تصفیه هوا کربن فعال

فیلتر کربن فعال شکلی از کربن است که با ایجاد منفذهای متعدد، ذرات آلاینده در محیط را جذب می‌کند. ذراتی که توسط این نوع فیلتر دستگاه تصفیه هوا جذب می‌شود به هیچ عنوان به هوا باز نمی‌گردند. اگر در منزل خود گروه‌های حساس و فرد مبتلا به آسم یا آلرژی دارید، ما به شما خرید فیلتر کربن فعال تصفیه هوا را پیشنهاد می‌کند؛ چرا که وظیفه اصلی فیلتر کربن فعال، حذف آلاینده‌های شیمیایی موجود در محیط است.

دستگاه تصفیه هوای گرین مدل GAP700P1F5 و دستگاه تصفیه هوا گرین مدل GAP550P1F5 از جمله تصفیه کننده‌های هوا بوده که در آن‌ها از فیلتر کربن فعال استفاده شده است. قیمت و نحوه خرید آن را می‌توانید از فروشگاه آوش پیگیری کنید.

مزایا فیلتر کربن فعال

از مزایای این نوع از جاذب‌ترین فیلترهای دستگاه تصفیه هوا، حذف آلاینده‌ها و گازهای شیمیایی، دود سیگار و بوی نامطبوع است و می‌توان اطمینان داشت که آلاینده‌های جذب شده دوباره به محیط بر نمی‌گردند.

معایب فیلتر کربن فعال

این نوع فیلتر دستگاه تصفیه هوا در کنار تمام مزایایی که دارد، نمی‌تواند میکروارگانیسم‌ها را به خوبی حذف کند و همچنین توانایی جذب ذرات آلرژی زا را ندارد.

تصویر تصفیه هوا گرین از زوایای مختلف
قیمت فیلتر تصفیه هوا گرین

سخن آخر

فروشگاه اینترنتی آوش نماینده رسمی محصولات تهویه مطبوع گرین در ایران است که می‌تواند شما را برای خرید بهترین محصولات تهویه مطبوع شرکت گرین راهنمایی کند. علاوه بر مشاهده قیمت محصولات تهویه مطبوع گرین، شما می‌توانید از مجله آوش دیدن کنید و اطلاعات خود را در زمینه تهویه مطبوع و انواع آن افزایش دهید. در زمان خرید دستگاه‌های تصفیه هوا باید نکات مهمی را رعایت کنید؛ برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم به راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا گرین (Green) توجه کنید.

سوالات متداول:

آیا می‌توان برای کل فضای منزل یک دستگاه تصفیه هوا خرید؟

هر یک از دستگاه‌های تصفیه هوا گرین برای متراژ مشخصی کاربرد دارند و نمی‌توانند متراژهای زیاد را پوشش دهند. همچنین به خرید فیلتر تصفیه هوای مناسب نیازتان نیز توجه داشته باشید.

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا هر چند وقت یک بار است؟

زمان تعویض فیلترهای تصفیه هوا وابسته به نوع و ظرفیت دستگاه تصفیه هوا و خود فیلتر است. برخی از فیلترهای را می‌توان دوسال یک بار تعویض کرد و برخی دیگر نیاز به تعویض شش ماه یک بار دارند.

بهترین قیمت خرید فیلتر دستگاه تصفیه هوا را از کجا می توانید به دست آوریم؟

آوش نماینده رسمی محصولات تهویه مطبوع گرین در ایران، بهترین قیمت دستگاه‌های تصفیه هوا گرین و قیمت فیلترهای تصفیه هوا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

منابع:homeclimates _ thomasnet

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

3 × یک =

ارسال نظر