نحوه تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

استفاده کردن از سیستم‌های تهویه و تصفیه هوا برای ایجاد یک هوای باکیفیت، تنظیم رطوبت و دمای محیط، دارای اهمیت زیادی است. به کار بردن این سیستم‌ها در جهت به وجود آمدن فضایی کارآمد و مطلوب، بسیار موثر است سیستم‌های تهویه هوا دارای انواع مختلفی هستند و از اجزای متفاوتی هم تشکیل شده‌اند. یکی از ملزومات این سیستم‌ها فیلترهای تصفیه هواست که باید هر چند وقت یک بار تمیز شود. تمیز کردن فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هوا به صورت منظم می‌تواند عمر آن‌ها را بیشتر کند و کارایی موثرتری برای شما داشته باشد. اگر شما هم از دستگاه‌های تصفیه هوا گرین استفاده می‌کنید و می‌خواهید بدانید هر چند وقت باید آن را شستشو دهید یا اینکه چطور می‌توان فهمید که فیلتر نیاز به شستشو دارد این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

 فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا
نحوه تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

آموزش تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

پیش از همه چیز لازم است بدانید که همه دستگاه‌های تصفیه هوا، قابلیت جدا کردن فیلتر را ندارند، بنابراین باید پیش از هر کاری محصولی خریداری کنید که بتوان فیلتر آن را جدا و تمیز کرد. دستگاه‌های تصفیه هوا گرین این قابلیت را دارند و شما می‌توانید به راحتی فیلترهای هوای دستگاه را تمیز کنید. برای این کار بهتر است از دفترچه راهنما آن کمک بگیرید. چرا که در این دفترچه خصوصیات محصول به طور کامل نوشته شده است. اگر دستگاه شما قابلیت جدا کردن فیلتر را داشت به کمک مراحل زیر می‌توانید نسبت به تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا اقدام کنید:

 • ابتدا دستگاه تصفیه کننده هوا را خاموش کنید. هرگز، زمانی که دستگاه روشن است اقدام به تمیز کردن فیلترها نکنید. پس به طور کامل دستگاه را خاموش نمایید تا هوای فیلتر نشده اطراف به دستگاه وارد نشود. اگر این کار را انجام ندهید، دستگاه همه گرد و غبار محیط را به درون می‌کشد. هم‌چنین تا هنگامی که فیلترهای تمیز شده را در جای خودش قرار ندادید، دستگاه را روشن نکنید.
 • در این مرحله باید محل قرار گرفتن فیلترهای تصفیه هوا را بررسی کنید. در دستگاه‌های بزرگ‌تر گرین، این فیلترها در راستای داکت قرار گرفته‌اند. احتمالا جهت جدا کردن فیلترهای دستگاه باید به پیچ نیاز داشته باشید.
 • فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هوایی که کوچک تر هستند و درون پنجره قرار می‌گیرند، را می‌توان به کمک یک چاقو و جدا کردن پنجره جلو دستگاه، تمیز کرد.
 • برای تمیز کردن فیلترهای تهویه هوای دیواری باید پنل جلویی دستگاه را بردارید تا به فیلتر دسترسی پیدا کنید.

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از آسیب رساندن به دستگاه باید از دستورالعمل برند سازنده استفاده کنید. تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا علاوه بر حالت دستی که در بالا ذکر شد به وسیله روش‌های دیگری هم امکان پذیر است.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل دیواری گرین

دستگاه تصفیه کننده هوا
استفاده از جاروبرقی در تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا به کمک جارو برقی

یکی دیگر از روش‌هایی که به کمک آن می‌توان فیلترهای دستگاه تصفیه هوا را پاکسازی کرد، استفاده کردن از جارو برقی است. برای این کار کافی است فیلترها را از دستگاه جدا کنید و به وسیله جارو برقی آلودگی‌ها و گرد و غبار روی سطح فیلتر را پاک کنید. پس از انجام این کار فیلتر را دقیقا سر جای خودش قرار دهید. اگر تمیز کردن فیلترها را در فواصل زمانی منظم انجام دهید، میزان گرد و خاکی که روی فیلتر نشسته است، بسیار کم بوده و اصلا قابل مشاهده نخواهد بود. هم‌چنین اگر تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا را به تاخیر بیندازید دیگر نمی‌توانید همه گرد و غبارها را از روی فیلتر پاک کنید.

مطالعه بیشتر: راهنمای انتخاب تهویه مطبوع برای ساختمان تجاری

تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا به وسیله آب

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا به کمک آب است. اگر به وسیله روش‌های بالا فیلترها را تمیز کردید، اما هنوز احساس می‌کنید باید فیلتر بیشتر تمیز شود می‌توانید آن‌ها را شستشو دهید. برای این کار باید فیلترها را از دستگاه جدا کنید. مخلوط آب و سرکه درست کرده و فیلترها را به کمک آن شستشو دهید.
توجه کنید مقدار آب و سرکه مخلوط شده باید دقیقا به یک اندازه باشند. مثلا اگر از 2 لیوان آب استفاده می‌کنید، باید 2 لیوان سرکه نیز به آن بیفزایید.‌ فیلترها را در سینک ظرفشویی ریخته و راه خروج آن را ببندید، مخلوط آماده شده را در آن بریزید و اجازه دهید فیلترها به مدت یک ساعت در این مخلوط باقی بماند. اگر فیلترها جرم زیادی داشت می‌توانید آن‌ها را دو ساعت در مخلوط قرار دهید.
پس از تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا آن‌ها را کاملا خشک کرده و در جای خودشان قرار دهید. لازم به ذکر است که به جای مخلوط آب و سرکه می‌توانید از مخلوط آب و مایع ظرفشویی هم استفاده کنید. در این روش، باید مقدار آب اندازه‌ای باشد که آب روی فیلترها را به طور کامل بگیرد.

اگر فیلترها بزرگ بودند و نتوانستید آن‌ها را در سینک ظرفشویی بشویید، می‌توانید به وسیله یک شلنگ آب آن‌ها را بشویید. توجه داشته باشید، آب در این روش نباید فشار زیاد داشته باشد چرا که فشار آب زیاد می‌تواند فیلترها را خراب کند.

سیستم اتوماتیک برای تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

بعضی از سیستم‌های تهویه هوای جدید قابلیت پاکسازی به صورت اتوماتیک را دارند. در این ساختار سیستم‌های تهویه هوا را می‌توان به وسیله یک براش تمیز کرد. اگر سیستم شما از این قابلیت برخوردار است می‌توانید روی حالت اتوماتیک آن را تنظیم نمایید.

زمان شستشوی فیلترهای هوا

مدل‌های مختلف دستگاه‌های تصفیه کننده هوا گرین، شیوه‌های متفاوتی برای تمیز کردن فیلترها دارند. بعضی از فیلترها را می‌توان هر دو هفته یک مرتبه تمیز کرد و بعضی دیگر را باید هر 30 روز یک بار پاکسازی نمود. در مقابل بعضی دیگر از دستگاه‌ها قابلیت این را دارند که یک تا چهار بار در سال فیلترهای آن‌ها را تمیز کرد. برای آگاهی یافتن از زمان دقیق شستشوی فیلترها باید به دفترچه راهنما دستگاه مراجعه کنید. در هنگام تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا باید مراقبت‌های خاصی انجام دهید تا فیلتر دچار آسیب نشود. در صورتی که فیلتر آسیب دید می‌توانید با یک نمونه جدید آن را جایگزین کنید.

اگر دقیقا نمی‌دانید که زمان تمیز کردن فیلتر هوا دستگاه شما فرا رسیده است، باید به علائم دستگاه توجه کنید. گاهی اوقات هوای بی کیفیت در محیط ایجاد می‌شود و شما در این صورت می‌دانید که فیلترها به درستی عمل نمی‌کنند یا به قدری کثیف شده‌اند که دیگر قدرت جذب خود را از دست داده‌اند. برای اطلاع از کارکرد درست فیلترها، ابتدا جریان هوا را بررسی کنید.
جریان هوا را می‌توان به کمک فن سنجید، بدین صورت که دست خود را نزدیک خروجی و ورودی دستگاه قرار دهید، اگر جریان ثابت و قوی احساس کردید، دستگاه به صورت عادی در حال کار است. هم‌چنین می‌توانید از دستگاه سنجش کیفیت هوای داخلی برای این کار استفاده کنید. این دستگاه می‌تواند آلاینده‌هایی که در محیط هستند را اندازه‌گیری کرده و کیفیت هوا را گزارش دهد. به طور کلی عواملی که باید برای تعویض یا تمیز کردن فیلتر دستگاه تصفیه هوا باید در نظر بگیرید موارد زیر هستند:

 • کیفیت هوا محیط
 • میزان استفاده از دستگاه
 • نوع فیلتر
دستگاه تصفیه کننده هوا که کج عکس گرفته شده است
روش‌های مختلف در تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا

نحوه تمیز کردن انواع فیلترها

همانطور که مطالعه نمودید، دستگاه‌های تصفیه هوا دارای فیلترهای مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها نحوه شستشو و تمیز کردن مخصوص به خود را دارند. در این بخش شما را با نحوه تمیز کردن چند مدل فیلتر هوا در دستگاه‌های تصفیه هوا آشنا خواهیم کرد.

نحوه تمیز کردن فیلتر هپا

فیلترهای هپا، معمولا همان فیلترهای سیلندری هستند که در جارو برقی‌ها و برخی دیگر از دستگاه‌های تصفیه هوا پیدا می شود. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند در سیستم‌های تهویه مطبوع به عنوان فیلر یافت شوند. بهتر است همانند همه فیلترهای دیگر، این فیلترها هم تمیز شوند. پیش از تمیز کردن فیلتر هپا حتما دفترچه راهنمای دستگاه را بخوانید. بعضی از این فیلترها را نمی‌توان به اندازه کافی تمیز کرد و پس از کثیف شدن باید آن‌ها را دور انداخت و تعویض کرد.
اما به طور کلی فیلترهای یکبار مصرف باید هر سال تعویض شوند. اگر فیلتر از نوعی بود که بتوان آن را تمیز کرد.
برای شستشوی فیلتر هپا می‌توانید آن را در آب گرم به مدت چند ساعت خیس کنید تا همه گرد و غبارها آزاد شوند و سپس آن را با آب سرد بشویید. اگر موی حیوان خانگی وجود دارد، از یک برس نرم استفاده کنید. پس از اینکه فیلتر کاملا خشک شد می‌توانید آن را سر جای خود نصب کنید.

تمیز کردن فیلترهای فومی

فیلترهای فومی در دستگاه‌های تصفیه هوا و جارو برقی‌ها پیدا می‌شود. این فیلترها را با نام پیش فیلتر هم می شناسند که قابل شستشو بوده و ذرات معلق در هوا را پیش از رسیدن به فیلتر هپا، به دام می اندازند. این فیلترها کمی بادوام‌تر بوده و به سرعت می‌توان آن‌ها را تمیز کرد. برای تمیز کردن این فیلتر مراحل زیر را دنبال کنید.

 • فیلتر را با آب گرم بشویید.
 • یک یا دو قطره صابون یا مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.
 • در این مرحله از تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا، فیلتر کف می کند.
 • فیلتر را بشویید و مطمئن شوید همه صابون از روی آن پاک شده است.
 • اجازه دهید فیلتر به خوبی خشک شود.

جمع بندی

استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا این روزها یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای تمیز نگه داشتن هوای منزل یا محیط کار خود انجام دهید. این دستگاه‌ها دارای اجزای مختلفی بوده که فیلتر جزء مهم‌ترین بخش‌های آن است. فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هوا قابل شستشو و تمیز کردن هستند. برای تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه کننده هوا روش‌های مختلفی وجود دارد که مطمئن‌ترین روش، شستن آن‌هاست. در این مطلب شما را با روش‌های شستشوی انواع مختلف فیلترها آشنا کردیم. پس از مطالعه این مطلب می‌توانید با نکاتی که گفته شد، فیلترهای دستگاه تصفیه هوا را تمیز کنید و هوای پاکی را دوباره به محیط خود ببخشید.
استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا گرین، می‌تواند محیط زندگی شما را از هرگونه ویروس و آلودگی پاک کند. برای خرید انواع مختلف دستگاه‌های تصفیه کننده هوا گرین کافی است با آوش نماینده انحصاری برند گرین، در تماس باشید.

سوالات متداول:

آیا می توانید فیلترهای دستگاه تصفیه هوا را بشویید؟

گاهی. برخی از فیلترهای تصفیه هوا قابل شستشو و برخی یکبار مصرف هستند. دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا فیلتر قابل شستشو دارید یا خیر.

با چه چیزی می توان فیلتر هوا را تمیز کرد؟

آب گرم همیشه برای فیلترهای هوا بهترین است، اما می توانید از صابون ظرفشویی روی فیلترهایی که به خصوص کثیف هستند استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که تمام باقی مانده صابون را بشویید زیرا می تواند جریان هوا را محدود کند

آیا می توانید فیلتر تصفیه کننده هوا را با سرکه تمیز کنید؟

بله، فیلترهای تصفیه هوا را در مخلوطی حاوی 50 درصد آب مقطر و 50 درصد سرکه سفید برای حدود یک ساعت خیس کنید. سپس فیلتر را بشویید تا آب شفاف شود

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

8 − 2 =

ارسال نظر