آ دستگاه تصفیه هوای گرین با عبور هوا از فیلترهای مختلف آن را تصفیه میکند.

دستگاه تصفیه هوا چیست و چطور کار می‌کند؟

آلودگی هوا در برخی مناطق شهری آنقدر بالاست که مردم ترجیح می‌دهند از هوای بیرون استفاده نکنند. بسیاری از فضاها حتی پنجره‌ای ندارند. دستگاه تصفیه هوای گرین راهکاری برای این مسئله است. آشپزی، سوختن شومینه یا بخاری، حیوانات خانگی، شمع‌ها، انواع ادکلن و اسپری‌ها و موارد مشابه باعث انتشار ذرات ریزی در فضا می‌شوند که هوا را آلوده و بدبو و تنفس را دشوار می‌کنند.
حضور در چنین فضایی نه تنها برای همه افراد مضر است بلکه اگر شخصی با بیماری‌های تنفسی یا آلرژی حضور داشته باشد، بیشتر از سایرین اذیت می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانیم برای بهبود کیفیت هوا از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنیم.

آشنایی بیشتر با دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا گرین، دستگاه‌هایی هستند که برای فیلتر کردن و بهبود کیفیت هوای یک فضای سربسته، به اندازه تقریبی یک اتاق طراحی شده‌اند. اکثر این دستگاه‌ها هم قابلیت فیلتر کردن ذرات و هم گازهای مختلف را دارند. اما برای این منظور باید از فیلترهای مختلفی استفاده کرد. در واقع کیفیت هوایی که این دستگاه ها ارائه می‌کنند به فیلترهایی بستگی دارد که در آن‌ها استفاده می‌شود و انواع متنوعی برای ذرات و گازهای مختلف دارند.

دستگاه تصفیه هوا چطور کار می کند؟

این دستگاه‌ها گرچه همانند دستگاه‌های تصفیه هوای تولید شرکت گرین، مدل‌ها و سایزهای مختلفی دارند ولی اساس عملکرد همه آنها یکی است. هوا را به وسیله فن‌هایی که دارند به درون می‌مکند و از فیلترهای نصب شده عبور می‌دهند. به این ترتیب آلودگی و ذرات هوا گرفته شده و کیفیت آن بهبود می‌یابد. در نهایت هم هوای تصفیه شده را مجددا به بیرون می‌دمند.

معمولا فیلترها از جنس کاغذ، فیبر (مثل فایبرگلاس) و توری هستند و برای حفظ کارایی سیستم باید به طور منظم تعویض شوند. هرقدر آلودگی هوا بیشتر باشد، فیلترها هم باید سریع‌تر عوض شوند. البته برخی فیلترها قابل شستشو هستند و می‌توان دوباره از آن‌ها استفاده کرد.

دستگاه تصفیه هوا با عبور دادن هوا از فیلترهای مختلف، آلودگی ها را پاک می کند. 

پیشنهاد ویژه: خرید داکت اسپلیت گرین (GREEN)

البته برخی انواع این دستگاه‌ها برای پاک کردن هوا از تصفیه کننده‌های الکتروستاتیک یا نور UV یا Ultraviolet استفاده می‌کنند. تصفیه کننده‌های الکتروستاتیک (Electrostatic) با تولید و انتشار ذرات باردار، ذرات موجود در هوا را به دام می‌اندازند. از دستگاه‌های مبتنی بر UV برای از بین بردن آلودگی‌های زیستی مثل ویروس‌ها و باکتری ها استفاده می‌شود. مصرف برق بالایی هم دارند. البته برخی دستگاه‌ها مثل دستگاه تصفیه هوای گرین فیلتر آنتی باکتریال نیز دارند که می‌توانند همین کار را انجام دهند.
این دو مدل از تصفیه‌کننده‌ها رواج کمتری دارند. مدل‌های فیلتردار، پرکاربردترین مدل تصفیه کننده‌های هوا هستند که در فضاهای خانگی و کوچک استفاده می‌شوند.

مطالعه بیشتر:  تمیز کردن فیلترهای دستگاه تصفیه

در هنگام انتخاب دستگاه تصفیه هوا به چه نکاتی دقت کنیم؟

تصور اینکه بتوان هوا را تصفیه کرد برای بسیاری از مردم سخت است با این حال شدنی است. البته برای اینکه این دستگاه‌ها نتیجه بهتری به ما بدهند باید موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • نوع آلودگی‌هایی که در محیط مورد نظر شما وجود دارد. آلودگی‌هایی که در فضای آشپزخانه هست با یک سالن آرایشگاه و یک فضای درمانی متفاوت هستند. 
 • میزان ورود و خروج هوا از آن فضا چقدر است. وجود پنجره به بهتر شدن تصفیه کمک می‌کند.
 • ابعاد فضا. برای فضاهایی با ابعاد بزرگ‌تر دستگاه‌های قوی‌تر استفاده می‌شود. 
 • نوع و تعداد فیلترهایی که به کار می‌رود. هر قدر تعداد و نوع آن‌ها متنوع‌تر باشد هوای خروجی، هوای پاک‌تری است. 
 • امکان کنترل منبع آلودگی تا چه حدی است. 
 • میزان تمیزی اشیا و اجسامی که درون فضا قرار دارد. از آنجایی که ذرات آلودگی خودشان را در درزها و روی اشیای مختلف پنهان می‌کنند میزان تمیزی آن‌ها نقش زیادی در بهبود کیفیت هوا دارد. 
 • قیمت دستگاه. برای اکثر مردم، قیمت اهمیت زیادی دارد. برای راحتی بیشتر، قیمت دستگاه تصفیه هوای گرین همراه با ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن به صورت کامل در وبسایت درج شده است.
دستگاه تصفیه هوای گرین را می‌بینید که به شکل استوانه است. این دستگاه روی میز و در کنار یک گلدان کوچک قرار دارد.
در هنگام انتخاب دستگاه تصفیه هوا به نکاتی مثل ابعاد فضا، میزان آلودگی، نوع آلودگی و قیمت توجه می‌کنیم.

دستگاه‌های تصفیه هوا چه مزایایی دارند؟

استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در فضای منزل و کار مزایایی به همراه دارد: 

 • کاهش علائم آلرژی: این دستگاه‌ها با تصفیه کردن هوا و کاهش عوامل آلرژی‌زا موجب می‌شوند احتمال بروز علائم حساسیت در افراد کاهش پیدا کند. 
 • کاهش علائم آسم: تصفیه کننده‌های هوا با جذب آلاینده‌هایی مثل گرد و غبار، دوده و گرده باعث می‌شوند محرک‌های حملات آسم در فضا کاهش یابند. 
 • کاهش گرد و خاک در محیط: این دستگاه‌ها با جذب گرد و غبارهایی که معمولا اندازه آنها از ۵ میکرون کمتر است باعث کم شدن گرد و خاک در هوا می‌شوند. 
 • جذب پرز حیوانات: تصفیه‌کننده هوا میزان پرز سگ، گربه و پرندگان را در فضا کاهش می‌دهد. 
 • تصفیه ذرات معلق: دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند کوچکترین ذرات معلق در هوا را هم تا ۵۰ درصد کاهش دهند. 
 • ویروس‌ها: برخی تصفیه کننده‌های هوا قدرت جذب ویروس‌ها را که بین ۰.۱ تا ۱ میکرون هستند دارند. چنین دستگاه‌هایی بیشتر برای محیط‌های درمانی مثل بیمارستان‌ها به کار می‌روند. 

با خرید آنلاین دستگاه تصفیه هوای گرین علاوه بر اینکه از مزایای بالا بهره‌مند می‌شوید، دستگاه را در منزل خود تحویل می‌گیرید که زحمت شما را برای خرید بسیار کم می‌کند. 

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا

آیا من به دستگاه تصفیه هوا نیاز دارم؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که اگر با کیفیت هوای فضای سکونت خود مشکل دارید استفاده از دستگاه تصفیه هوا یک راه‌کار قطعی برای پاکسازی ۱۰۰ درصدی هوا نیست اما تا حد زیادی کمک‌کننده است. کیفیت تصفیه به فیلترها و تعویض به موقع آن‌ها بستگی دارد.
شواهد پزشکی بسیار کمی وجود دارد که نشان دهند تصفیه‌کننده‌های هوا باعث بهبود بیماری‌های تنفسی و آلرژی می‌شوند. فقط آلایند‌های هوا نیستند که روی این بیماری‌ها موثرند گاهی وجود حیوانات خانگی، جنس پارچه‌های به‌کار رفته در مبل‌ها و مواردی از این دست هم باعث مشکلات سلامتی می‌شوند. با این حال آن‌ها می‌توانند با کاهش ذرات معلق در هوا میزان حساسیت این بیماران را کاهش دهند.
به طور کلی اگر در فضای خانه، حیوانات خانگی، بوی غذا، بوی سیگار و دخانیات، دود اتومبیل، گرد و غبار و موارد این چنینی آزارتان می‌دهند می‌توانید با خرید دستگاه تصفیه کننده هوای گرین، کیفیت هوا را بهبود دهید.

مطالعه بیشتر: چرا محیط کار به تصفیه کننده هوا نیاز دارد؟

نگاهی اجمالی به دستگاه‌های تصفیه هوا

در فضای امروز عوامل زیادی هستند که می‌توانند کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار دهند. بسیاری از ساختمان‌ها فضای مناسبی برای تهویه ندارند یا افراد در شهرهایی با آلودگی بالا زندگی می‌کنند که در بسیاری از روزهای سال تمایلی به استفاده از هوای بیرون ندارند. بخصوص اگر با مشکلات آسم و آلرژی مواجه باشند. در چنین شرایطی استفاده از تصفیه‌کننده‌های هوا می‌تواند کیفیت درون فضا را تا حد خوبی بهبود دهد. اگر متناسب با آلودگی موجود در محیط فیلتر مناسب را نصب کنید کیفیت هوای مطلوبی خواهید داشت. با آوش همراه باشید.

مطالعه بیشتر: ویژگی های دستگاه تصفیه هوا

چند سوال درباره دستگاه‌های تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که با مکیدن هوای درون فضا و عبور دادن آن از فیلترهای مختلف و سپس وارد کردن آن به فضای اتاق، آلودگی‌ها، ذرات و عوامل مختلف بیماری‌زا و آزاردهنده را از هوای درون اتاق پاک می‌کند.

دستگاه‌های تصفیه هوا چه امکانات دیگری دارند؟

این دستگا‌ها در سال‌های اخیر تغییرات زیادی کرده‌اند و بسیاری از آن‌ها همانند دستگاه‌های تصفیه هوای گرین دارای نمایشگر لمسی، سنسور هوشمند، تایمر، فن سه سرعته، صدای فوق‌العاده کم، حالت خواب، قفل کودک، فیلترهای متعدد و گارانتی طولانی مدت هستند.

چطور بدانم کدام دستگاه تصفیه هوای برای من مناسب است؟

انتخاب دستگاه تصفیه با توجه به متراژ فضا و نوع آلودگی فضا انجام می‌شود. سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی و صنعتی در ۲ دسته مجزا قرار دارند.

منابع: healthline _ goodhousekeeping

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ده − نه =

ارسال نظر