تصویر کاربرد تصفیه هوا در منزل را نشان می‌دهد.

دستگاه تصفیه هوا چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد تصفیه هوا زمانی برای شما مهم می‌شود که بدانید تحقیقات نشان داده‌اند هوا در محیط‌های بسته ۲ تا ۵ درصد آلوده‌تر از فضای باز است! ما درحالی نیمی از ساعات روزمان را در خانه، اداره، خودرو و… سپری می‌کنیم که از میزان آلودگی هوای اطرافمان غافلیم و نمی‌دانیم که علت بسیاری از مشکلات جسمی و روحی‌مان را می‌توان در همین آلودگی جست‌وجو کرد.

به همین علت تیم آوش برآن شده‌است تا با بیان موارد مختلف کاربرد تصفیه هوا دید شما را نسبت‌به آنچه در اطرافتان می‌گذرد بازتر کند. مطالعه‌ی این مقاله را برای آشنایی با کاربرد دستگاه تصفیه هوا خانگی، صنعتی و… از دست ندهید.

پیشنهاد ویژه: خرید فن‌ کویل گرین

کاربرد دستگاه تصفیه هوا خانگی چیست؟

کودکان، سالمندان، زنان باردار و به‌طور کلی افراد آسیب‌پذیر بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند، به همین دلیل ظاهرا استفاده از دستگاه تصفیه هوا خانگی به یک ضرورت تبدیل شده است. علاوه‌بر این باید فکری به حال هوای آلودهٔ کلان‌شهرها کرد که از بیرون وارد منازل می‌شود و در آن حبس می‌ماند. دستگاه تصفیه هوا خانگی قادر به حذف آلاینده‌های زیر از محیط زندگی شماست:

 • گردوغبار و ذرات معلق در هوا
 • مواد حساسیت‌زا نظیر گرده‌ی گل‌ها، هاگ‌ها، کپک‌ها، شوره‌ی حیوانات خانگی و حشرات موذی
 • گازهای سمی مانند فرمالدهید، بنزن و تری کلرواتیلن
 • بوی نامطبوع سیگار، غذا و…
 • باکتری‌ها و ویروس‌ها
 • دود
 • آلودگی‌های شیمیایی حاصل استفاده از وایتکس‌ها و جرم‌گیرها

کاربرد تصفیه هوای گرین در حذف این موارد باعث بهبود کیفیت زندگی و سلامتی افراد در ابعاد مختلف می‌شود. برای نمونه تاثیر دستگاه تصفیه هوا در منزل را می‌توانید حتی در بهبود کیفیت خوابتان یا کاهش ابتلا به بیماری‌هایی نظیر کرونا، مشکلات قلبی و عروقی، آلزایمر، سرطان، تومورها، اختلالات عصبی و خلقی و… مشاهده کنید.

 کاربرد دستگاه تصفیه هوا UV در فضای اتاق‌خواب.
دستگاه تصفیه هوا خانگی انواع مختلفی دارد. برای نمونه دستگاه‌های تصفیه هوای UV از نور فرابنفش برای حذف عوامل بیماری‌زا و کپک و ذرات معلق بهره می‌گیرند.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب دستگاه تصفیه هوا شامل چه مواردی می‌شود؟

کاربرد تصفیه هوا در مدارس و مراکز آموزشی

از آنجایی که کودکان و نوجوانان در مقایسه با بزرگسالان سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، انواع ویروس‌ها و بیماری‌های واگیر در مدارس با سرعت بالاتری پخش می‌شوند. همین امر ضرورت به‌کارگیری دستگاه تصفیه هوا در این محیط‌ها را اثبات می‌کند؛ به‌خصوص بعد از تجربه‌ی همه‌گیری کرونا که حساسیت‌ها را در زمینه‌ی ویروس‌های فعال و شایع در فصول سرد سال بالا برده‌است. یکی از انواع دستگاه تصفیه هوا که توصیه می‌شود از آن در مدرسه‌ها استفاده شود، دستگاه تصفیه هوا HEPA است؛ این مدل می‌تواند باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر پاتوژن‌های معلق در هوا را به‌دام بیندازد و شیوع بیماری‌های واگیر را به‌حداقل برساند. همچنین دستگاه تصفیه هوا هپا برای به‌کارگیری در محیط‌های دانشگاهی نیز مناسب خواهد بود، زیرا یک مورد کاربرد تصفیه هوا حذف آلاینده‌ها از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی این‌گونه مراکز علمی است.

کاربرد تصفیه هوا در محیط‌های درمانی و بیمارستانی

حال که ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا در منازل مسکونی و مدارس را دانستیم، بهتر است به‌سراغ یکی از حساس‌ترین محل‌های کاربرد تصفیه هوا برویم: مراکز پزشکی و درمانی. بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها کانون بسیاری از پاتوژن‌های عفونی، عفونت‌های میکروبی، ویروس‌ها و جمعیت‌های باکتریایی هستند؛ موارد آسیب‌زایی که از طریق جریان هوا بین بیماران و افراد مختلف منتقل می‌شوند و می‌توانند به‌شدت خطرآفرین باشند. به‌علاوه در بیمارستان‌ها بخش‌های بسیار حساسی وجود دارند که به‌کارگیری دستگاه تصفیه هوا بیمارستانی در آن‌ها یک ضرورت است؛ این بخش‌ها عبارت‌اند از:

 • مراقبت‌های ویژه (ICU)
 • اتاق‌های عمل
 • آزمایشگاه‌های میکروبیولوژیکی
 • اتاق‌های پیوند مغز استخوان
 • واحد‌های قرنطینه

از این‌ها گذشته، در آزمایشگاه‌های پزشکی نیز باید از دستگاه تصفیه هوا استفاده شود تا مبادا آلاینده‌های معلق در هوا با محلول‌های آزمایشی واکنش دهند و دقت نتایج را پایین بیاورند. دندان‌پزشکی‌ها، داروخانه‌ها و حتی بیمارستان‌های دامپزشکی نیز به کاربرد تصفیه هوا برای داشتن محیطی تمیز، سالم و ضدعفونی‌شده نیازمندند.

کاربرد دستگاه تصفیه هوای صنعتی

بخش‌های مختلف صنعت می‌توانند یکی از آلوده‌ترین مکان‌ها برای دستگاه تنفسی انسان باشند؛ به‌گونه‌ای که آمارها نشان می‌دهد هرساله بیش از ۶۶۰ هزار نفر به دلیل قرار گرفتن درمعرض آلودگی‌های شیمیایی محیط‌های صنعتی و معدنی دچار سرطان می‌شوند؛ در بسیاری دیگر نیز خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. دلیل این امر وجود آلاینده‌هایی نظیر BTEX و PAH در چنین مکان‌هایی‌ست که لزوم به‌کارگیری دستگاه تصفیه هوا صنعتی را دوچندان می‌کنند. برخی از واحدهای صنعتی که کاربرد تصفیه هوا در آن‌ها حائز اهمیت است به شرح زیرند:

 • صنایع پتروشیمی، نفت و گاز
 • پالایشگاه‌ها
 • محل‌های بازیافت زباله
 • کارخانجات تولید رنگ، مواد شیمیایی و شوینده‌ها
 • کارخانه‌های تولید گچ و سیمان
 • پلاستیک‌سازی‌ها
 • خودروسازی‌ها
 • کارگاه‌های نجاری و برش مصالح ساختمانی

همچنین در تعدادی از صنایع وجود آلاینده‌های معلق در هوا نه‌فقط به کارکنان که به دستگاه‌ها و محصولات نیز آسیب می‌رساند. برای نمونه تولید محصولات الکترونیکی باید در محیطی عاری از گردوغبار انجام شود تا انواع تراشه‌های حساس صدمه نبینند. دستگاه تصفیه هوا هپا در این محیط‌ها نیز کاربرد ویژه‌ای دارد.

کاربرد دستگاه تصفیه کننده هوا در یک محیط درمانی.
دستگاه تصفیه هوا هپا می‌تواند تا ۹۹.۹۷ درصد از ریزگردهای بزرگ‌تر از ۰.۲ میکرون را از محیط پاکسازی کند.

کاربرد دستگاه تصفیه هوا اداری

اداره‌ها نیز ازجمله مکان‌هایی هستند که نباید از کاربرد تصفیه هوا در آن‌ها غافل ماند. تردد زیاد افراد در این مکان‌ها می‌تواند موجب انتقال سریع انواع بیماری‌های واگیردار شود. به‌علاوه در دکوراسیون اداره‌ها از موادی همچون چوب‌های فشرده، رزین و رنگ استفاده شده‌است که می‌توانند حساسیت‌زا باشند. ورود هوای آلوده‌ی بیرون نیز از دیگر دلایلی‌ست که می‌گوید بهتر است کاربرد دستگاه تصفیه هوا اداری را جدی بگیرید!

کاربرد تصفیه هوا در صنایع غذایی و رستوران‌ها

می‌دانید که بسیاری از کپک‌ها از راه هوا منتقل می‌شوند؟ این امر و وجود دیگر آلاینده‌های معلق در هوا باعث کاربرد تصفیه هوا در صنایع غذایی می‌شود؛ کارخانه‌هایی که برای فرآوری و بسته‌بندی محصولات غذایی باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشند. به‌جز این مورد، از دستگاه تصفیه هوا می‌توان در غذاخوری‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها نیز با هدف از بین بردن بوی حاصل از طبخ غذا یا دود سیگار مشتری‌ها استفاده کرد.

کاربرد تصفیه هوا در چند خط

در این مطلب از آوش آموختیم که آلودگی هوا در محیط‌های بسته ۲ تا ۵ برابر بیشتر است و سلامت ما را از لحاظ جسمی و روانی تهدید می‌کند. همچنین دانستیم که کاربرد تصفیه هوا در خانه، مدرسه، اداره و… چیست و چه ضرورتی برای به‌کارگیری انواع دستگاه تصفیه هوا در هرکدام از این مکان‌ها وجود دارد.

سؤالات پرتکرار درباره‌ی کاربرد تصفیه هوا

۱. آیا دستگاه تصفیه هوا مفید است؟

بله؛ انواع دستگاه تصفیه هوا، با اینکه نمی‌توانند به‌طور کامل آلودگی هوا را از بین ببرند، قادر به حذف آلاینده‌ها و پاکسازی آن از محیط‌های مختلف تا ۹۹.۹۷ درصد هستند.

۲. دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

کاربرد تصفیه هوا شامل حذف انواع آلرژن‌ها، بوهای نامطبوع، گردوغبار، ریزگردها، دود و مواد شیمایی از هوای اطراف می‌شود. این دستگاه در محیط‌های مسکونی، آموزشی، درمانی، صنعتی، اداری و… کاربرد دارد.

۳. آیا هوا در محیط‌های بسته آلوده‌تر است؟

بله؛ هوا در محیط‌های بسته ۲ تا ۵ درصد آلوده‌تر است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

هشت − هفت =

ارسال نظر