کاربرد داکت اسپلیت چیست؟ آیا داکت اسپلیت برای هر خانه‌ایی مناسب است؟

کاربرد داکت اسپلیت منحصر به تامین هوای خنک خانه‌ها نمی‌شود. اگر صاحب یک رستوران بزرگ هستید یا یک انبار وسیع دارید که می‌خواهید هوای یکنواختی داشته باشد و یا حتی در فکر ساخت یا نوسازی یک ساختمان تجاری، اداری، مسکونی و حتی آموزشی هستید می‌توانید از داکت اسپلیت‌ها برای تامین گرما و سرمای مورد نیاز و نیز تهویه هوا استفاده کنید. این سیستم‌ها در فضاهای مختلف مثل فروشگاه‌های بزرگ، کافه‌ها، رستوران‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز خرید، فضاهای ورزشی و حتی فضاهای مثل خانه‌های مسکونی و واحدهای اداری قابل استفاده هستند. برای تامین چنین سیستم پر قدرتی می‌توانید روی اسپلیت های گرین (Green Duct Split) شرکت آوش حساب کنید.

مهم‌ترین کاربرد داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت‌های استاندارد مثل داکت اسپلیت گرین به دلیل کارایی خوب و کاربردهایی که دارند مورد توجه کاربران زیادی هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند در بهبود کیفیت و دمای هوای فضاهای مختلف نقش موثری ایفا کنند.

تصفیه هوای خانه

داکت اسپلیت‌ها برای مکش هوای داخل ساختمان از فن استفاده می‌کنند. این فن داخل سیستم خنک‌کننده داکت اسپلیت و در درون اواپراتور کویل (evaporator coil) قرار دارد. هوایی که مکیده می‌شود توسط مبرد (سردسازها یا refrigerant) خنک شده و مجددا از طریق کانال به داخل فضا منتقل می‌گردد. 

درون اواپراتور کویل یک فیلتر تصفیه کننده هوا قرار دارد که هوا را فیلتر می‌کند. کیفیت هوای فیلتر شده به نوع فیلتر، بزرگی آن و دفعات تعویض آن بستگی دارد. این دستگاه‌ها قابلیت فیلتر کردن آلاینده‌هایی مانند گرد و غبار، گرده گیاهان و شوره یا موی حیوانات خانگی را دارند.

مطالعه بیشتر: کانال کشی در داکت اسپلیت

تامین سرمایش و گرمایش فضای داخلی خانه

داکت اسپلیت‌ها کار سرمایش و گرمایش هوا را با استفاده از یک مبرد (refrigerant) که معمولا، فریون (Freon) است انجام می‌دهند. مبرد مایعی است که با تبخیر یا متراکم شدن خود گرما را جذب یا آزاد می‌کند، این رویه باعث گرم یا سرد شدن هوای اتاق می‌شود. اما چطور؟ برای درک آن باید کمی درباره اجزای اصلی داکت اسپلیت بدانید. 

داکت اسپلیت‌ها از ۲ بخش خارجی و داخلی تشکیل شده‌اند. بخش خارجی آنها دربرگیرنده کمپرسور (compressor)، کندانسور (condenser) و شیر انبساط (expansion valve) و بخش داخلی شامل اواپراتور کویل (evaporator coil) و فن (fan) است. این ۲ بخش از طریق لوله‌های مبرد و سیم برق به هم وصل می‌شوند. 

 تصویر گرافیکی را می‌بینید که تبدیل هوای گرم بیرون به هوای سرد و انتقال آن به درون توسط داکت اسپلیت را نشان می‌دهد.
 با نصب داکت اسپلیت گرین می‌توانید در فصل گرم هوای مطبوعی را تجربه کنید

نحوه خنک کردن هوا در داکت اسپلیت 

روند خنک شدن هوا به این شکل است: 

 • کمپرسور، گاز مبرد کم فشار را به گاز پرفشار و فشرده تبدیل می‌کند که در این فرآیند دمای گاز بالا می‌رود. 
 • گاز پرفشار از کندانسور عبور می‌کند و گرمای خود را بیرون می‌دهد و مایع می‌شود. 
 • مبرد مایع وارد شیر انبساط می‌شود. فشار و دمای آن کاهش می‌یابد و به مخلوطی  از مایع و گاز کم فشار تبدیل می‌شود. 
 • این مخلوط کم‌فشار وارد اواپراتور کویل خواهد شد و در آنجا گرمای هوایی که به وسیله فن، از درون اتاق مکیده می‌شود را جذب می‌کند و تبخیر می‌شود. به این ترتیب هوای مکیده‌شده سرد می‌شود. 
 • هوای سرد شده مجددا از طریق فن وارد دریچه ها شده و به درون اتاق دمیده می‌شود. 
 • مبرد گازی به کمپرسور برمیگردد تا دوباره پرفشار شود. 

به این ترتیب چرخه مکش هوا، خنک کردن و دمیدن آن به فضا ادامه می‌یابد. با خرید داکت اسپلیت گرین می‌توانید تجربه یک فضای خنک را در گرمای تابستان داشته باشید.

مطالعه بیشتر: اجزای داکت اسپلیت

نحوه گرم کردن هوا در داکت اسپلیت 

گرم کردن هوا در سیستم داکت اسپلیت با معکوس کردن چرخه تبرید گاز فریون انجام می‌شود:

 • کمپرسور گاز مبرد کم فشار را به گاز مبرد پرفشار و گرم تر تبدیل می‌کند. 
 • این گاز از اواپراتور عبور می‌کند و گرمای خود را آزاد می‌کند و به شکل مایع متراکم درمی‌آید.
 • مبرد مایع از طریق شیر انبساط جریان می‌یابد. دما و فشار آن کاهش یافته و به مخلوط مایع و گاز کم‌فشار تبدیل می‌شود. 
 • مخلوط کم‌فشار وارد کندانسور شده، از بیرون گرما می‌گیرد و به گاز تبخیر می‌شود. 
 • فن‌ها هوای گرم شده را از طریق کانال‌ها به داخل اتاق ها می‌دمند. 
 • مبرد گازی به کمپرسور برمی‌گردد و این چرخه کامل می‌شود. 

به این ترتیب دمای هوای درون اتاق به کمک داکت اسپلیت بالاتر می‌رود. 

مطالعه بیشتر: انواع داکت اسپلیت

تامین هوای مطبوع برای بخش‌های مختلف خانه به‌طور مجزا

بارها دیده‌ایم که در یک فضای اشتراکی مثل فضای مسکونی، افراد خانواده تمایل دارند که اتاقشان دمای متفاوتی داشته باشد. با داکت اسپلیت به چند طریق می‌توان چنین امکانی را فراهم کرد.  

داکت اسپلیت‌ها برای هر اتاق، کانال جداگانه دارند. می‌توان برای هر فضا یک ترموستات جداگانه نصب کرد و آن را روی دمای مورد نظر تنظیم نمود. زمانی که دمای اتاق به عدد تعیین شده برسد سیگنالی ارسال می‌شود که جریان ورودی به آن اتاق تنظیم شود. این کار با استفاده از قابلیت زونینگ (Zoning) انجام می‌شود. 

همچنین می‌توان در ورودی کانال داکت از دمپر (Damper) استفاده کرد. این وسیله‌ها برای کنترل جریان هوا استفاده می‌شوند و قابل تنظیم هستند.

 

سومین راهکار استفاده از فن‌هایی با سرعت متغیر است. با کم و زیاد کردن سرعت آنها می‌توان جریان هوای ورودی به فضا را کنترل کرد. 

در نهایت در ساختمان‌هایی که عایق‌کاری بهتری دارند تلفات انرژی کمتر است و باعث می‌شود در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم‌تر باشند. 

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب داکت اسپیلت

آیا داکت اسپلیت برای خانه من مناسب است؟

در هنگام انتخاب داکت اسپلیت به چند نکته دقت کنید:

 • ارتفاع سقف: داکت اسپلیت‌ها درون سقف کاذب نصب می‌شوند بنابراین محل نصب آنها نباید سقف خیلی کوتاهی داشته باشد تا بتوان تجهیزات را درون سقف کاذب جاسازی کرد. همچنین اگر ارتفاع سقف خیلی زیاد باشد هم هوا به خوبی چرخش نمی‌کند و تهویه به درستی انجام نمی‌شود. 
 • حجم کانال کشی های موجود: از طرف دیگر ساختمان‌هایی که درون سقف کاذب آنها کانال کشی‌های مختلفی وجود دارد برای نصب داکت اسپلیت مناسب نیستند؛ چون علاوه‌بر اینکه نصب و نگهداری آنها در چنین فضایی سخت تر است وجود پیچ و خم زیاد در لوله داکت، باعث کاهش کارایی می‌شود.
 • وجود فضای کافی: همانطور که می‌دانید داکت اسپلیت‌ها یک بخش درونی و یک بخش بیرونی دارند. بنابراین در ساختمان‌هایی که فضای کمی دارند، نمی‌توان مکان مناسبی برای تعبیه بخش بیرونی داکت اسپلیت پیدا کرد. این دستگاه‌ها برای ساختمان‌هایی مناسب هستند که فضای کافی برای نصب تجهیزات داشته باشند. 
 • نوع آب و هوا: داکت اسپلیت برای مناطق آب و هوایی فوق‌العاده گرم یا فوق‌العاده سرد مطلوب نیست و ممکن است آنقدر که افراد انتظار دارند کارایی نداشته باشد. 

از سویی دیگر، اگر شرایط فضای کار یا زندگی شما مناسب است می‌توانید با خرید آنلاین داکت اسپلیت‌های مناسب مثل داکت اسپلیت گرین از طریق وبسایت شرکت آوش از این فناوری استفاده کنید. یکی از بزرگترین محاسن آنها امکان تنظیم دمای فضاهای مختلف است. می‌توان تجهیزات را با توجه به فضایی که داریم تنظیم کنیم و به این ترتیب هم مصرف برق کاهش پیدا می‌کند هم کارایی بالاتر می‌رود. 

در عین حال داکت اسپلیت صدای کمی تولید می‌کند و قابلیت استفاده در بخش‌های مختلف خانه یا محل کار مثل راهرو، لابی، اتاق‌ها و غیره را دارد. اما معمولا در آشپزخانه، دستشویی و حمام از آنها استفاده نمی‌شود چون بو و آلودگی به سایر فضاها انتقال می‌یابد. 

پونیت داخلی و خارجی داکت اسپلیت گرین را می‌بینید.
استفاده از داکت اسپلیت مزایای زیادی نسبت به سایر روشهای سرمایشی و گرمایشی دارد. 

کاربرد داکت اسپلیت در فضاهای مختلف

داکت اسپلیت‌ها را می‌توان در فضاهای مختلفی به کار گرفت:

 • خانه‌های مسکونی، دوبلکس و ویلاهایی که فضا و ارتفاع سقف مناسبی برای نصب داشته باشند می‌توانند از این فناوری استفاده کنند. استفاده از داکت اسپلیت باعث می‌شود بتوانند در هر فضا، تهویه مناسبی داشته باشند. با بررسی توان و قیمت داکت اسپلیت گرین (GREEN) بهترین گزینه را برای منزل مسکونی خود انتخاب کنید.
 • مراکزی که ساختمان‌های بزرگ، راهروها و اتاق‌های زیادی دارند مثل ادارات، دفاتر سازمان‌ها و شرکت‌ها، بیمارستان‌ها و فضاهای درمانی نیز می‌توانند از داکت اسپلیت استفاده کنند. در این فضاها رفت و آمد زیاد است و گردش هوا با استفاده از داکت اسپلیت به خوبی انجام می‌شود. 
 • کاربرد داکت اسپلیت در رستوران‌ها و مراکز تجاری که اشخاص زیادی در آنها رفت و آمد دارند نیز قابل توجه است. در این فضاها ذرات و بوهای متفاوتی در جریان هستند و معمولا پنجره‌های کمی به بیرون ساختمان دارند پس می‌توانند برای تهویه و فیلتر کردن آلودگی‌ها، بوها، ذرات معلق در هوا از داکت اسپلیت استفاده کنند تا هوای درون این فضاها کیفیت خود را حفظ کند. 

مطالعه بیشتر: اجرای سیستم داکت اسپلیت

نگاهی کلی به کاربرد داکت اسپلیت ها و عملکرد آنها

داکت اسپلیت‌ها دستگاه‌هایی هستند که کار خنک و گرم کردن هوای فضای داخلی را انجام می‌دهند. شاید در نگاه اول شبیه اسپلیت‌ها و کولرهای گازی به نظر برسند اما عملکرد آنها متفاوت است. داکت اسپلیت‌ها بخصوص برای تولید گرما، دستگاه‌های قوی‌تری هستند. داکت اسپلیت‌ها ۲ نوع اصلی معمولی و دارای اینورتر دارند که مدل دوم، قابلیت تنظیم برحسب دمای محیط را دارد. ویژگی‌های داکت اسپلیت‌ها مثل جذب رطوبت، آن‌ها را به گزینه مناسبی برای مناطق مرطوب تبدیل کرده است. با خرید آنلاین داکت اسپلیت گرین از فروشگاه آوش از همه مزایای داکت اسپلیت‌ها بهره‌مند می‌شوید.

چند سوال درباره کاربرد داکت اسپلیت ها

مهم‌ترین کاربرد داکت اسپلیت‌ چیست؟

داکت اسپلیت‌ها دستگاه‌هایی هستند که کار سرد کردن هوا در فصول گرم و گرم کردن آن را در فصل‌های سرد انجام می‌دهند. همچنین با فیلترهایی که دارند باعث بهبود کیفیت هوا می‌شوند.

استفاده از داکت اسپلیت‌ها در هر آب و هوایی امکانپذیر است؟

داکت اسپلیت‌ها می‌توانند در همه مناطق آب و هوایی و همه فصول استفاده شوند. آنها به دلیل اینکه رطوبت هوا را کاهش می‌دهند حتی برای مناطق مرطوب، حاره و ساحلی نیز مناسب هستند.

آیا داکت اسپلیت‌ها می‌توانند عملکرد خود را براساس دمای محیط تنظیم کنند؟

بله داکت اسپلیت‌هایی که اینورتر متغیر دارند، با توجه به درجه حرارت هوا میزان گرمی یا سردی هوایی که تولید می‌کنند را تنظیم می‌نمایند. به این ترتیب دمای فضا در یک درجه ثابت باقی می‌ماند.

منابع: Smarterair | canstarblue

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

5 × چهار =

ارسال نظر