علائم هوای بی کیفیت در خانه

علائم هوای بی کیفیت در خانه چیست؟

کیفیت بالای هوای داخل خانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بخصوص اگر یکی از افراد خانه از بیماری‌های تنفسی مثل آسم و… رنج می‌برند. ولی به نظر شما علائم هوای بی‌ کیفیت در خانه چیست؟ چگونه می‌توان مطمئن شد که هوای خانه مشکل‌زا است یا خیر؟ در ادامه این مقاله از مجله آوش ما قصد داریم تا در مورد برخی از علائم هوای بی کیفیت در خانه برای شما بگوییم تا بتوانید اقدامات بیشتری نظیر خرید تهویه مطبوع برای پاکسازی هوای داخل خانه‌هایتان انجام دهید.

علائم کیفیت هوای بد در خانه

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، سالم و باکیفیت بودن هوای داخل خانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هر زمان که احساس کردید که هوای خانه این کیفیت لازم را ندارد، هرچه سریع‌تر باید آن را برطرف کنید. چرا که بی کیفیت بودن هوای خانه نه تنها برای افراد خانه، بلکه برای حیوانات خانگی و یا حتی گل‌ها و گیاهان‌تان نیز مشکل‌ساز خواهد بود.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل دیواری گرین

برخی از علائمی که نشان‌دهنده‌ این موضوع هستند عبارتند از:

 • سردرد
 • خستگی مزمن
 • مشکلات تنفسی
 • حالت تهوع
 • آلرژی
 • مشکلات سینوسی
 • خشکی/تحریکات پوستی

اگر همیشه یک مورد و یا چند مورد از این علائم را دارید، ممکن است به خاطر بی‌کیفیت بودن هوای خانه‌تان باشد و نیاز داشته باشید که باید به فکر خرید دستگاه تصفیه هوا باشید.

تصویر مردی که در خانه ماسک زده است.
هوای آلوده و بی‌کیفیت می‌تواند به شدت سلامتی افراد خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

دخیل بودن برخی آلاینده‌های احتمالی هوای بی‌ کیفیت در خانه

گاهی اوقات ممکن است چندین دلیل دیگر در مورد آلوده بودن و بی‌کیفیتی هوای داخل خانه دخیل باشد. برخی از این آلاینده‌های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گرد و غبار
 • قارچ و یا انگل‌های گیاهان
 • دود تنباکو و یا سیگار
 • خارج شدن گاز مبرد و… از سایر لوازم الکتریکی خانه
 • فرمالدئید

البته در نظر داشته باشید که این موارد می‌تواند بسته به محل زندگی و وضعیت ساختمانی که در آن ساکن هستید هم متغیر باشد. به عنوان مثال اگر منزل شما در یک محله پرتردد و یا آلوده باشد و یا اینکه ساختمان قدیمی‌ساز باشد و تاسیسات مدرن در آن به کار وجود نداشته باشد هم ممکن است در این امر تاثیرگذار باشد!

سایر علائم بی کیفیت بودن هوای داخل خانه

اگر با هیچ‌کدام از علائمی که بالاتر به آن اشاره کردیم تا به امروز مشکلی برای‌تان به وجود نیامده؛ حتما خیلی خوش‌ شانس بودید. ولی گاهی اوقات ممکن است برخی علائم خاموشی در خانه در بی‌کیفیت کردن هوا تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال اگر بخش‌هایی از خانه‌تان خیلی گرم و یا خیلی سرد است، نشان‌دهنده آن است که هوا به خوبی در این قسمت‌ها جریان ندارد و بنابراین احتمال وجود آلودگی در این بخش‌ها بیشتر است!

در برخی موارد هم ممکن است متوجه صداهایی عجیب و غریب از سیستم تهویه خانه شده باشید. در چنین موقعیتی هرچه سریع‌تر باید با یک تکنسین تعمیر دستگاه تهویه خود تماس بگیرید تا آن را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دهد. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که تعمیر و نگهداری سالانه سیستم‌های برودتی و تهویه خود را انجام نداده نداشید. مثلا ممکن است دریچه هوا مسدود یا آسیب دیده باشد که هر چه سریع‌تر نیاز به تعویض و یا تعمیر دارد. در صورت توجه نکردن به تمامی این موارد، ممکن است با عواقب جبران‌ناپذیری مواجه شوید و سلامت‌تان به خطر بیفتد.

مطالعه بیشتر: تهویه هوای باشگاه ورزشی: کدام گزینه مناسب شماست؟

هوای بی کیفیت در خانه چه تاثیراتی بر روی سلامت افراد دارد؟

با توجه به رشد جوامع و مشکلاتی که زندگی در شهرهای شلوغ و پرتردد دارد، بالطبع همه ما در معرض خطرهای گوناگونی از جمله ابتلا به بیماری‌های تنفسی و… هستیم. از آنجایی که در این مورد هیچ اقدامی نمی‌توان کرد، بهترین راه‌کار این است که سلامت هوای داخل خانه‌هایمان را تضمین کنیم. شاید باور این موضوع بسیار سخت باشد، ولی سطح آلودگی‌های هوای داخل خانه هم گاهی اوقات می‌تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از آلوده‌کننده‌های هوای بیرون باشد و  تاثیرات مخرب جبران‌ناپذیری را در سلامت بدن داشته باشد از جمله:

 • سرطان
 • پنومونی
 • آسم
 • واکنش‌های آلرژیک
 • بیماری‌های قلبی
 • کم شدن وزن نوزادان در هنگام تولد و ابتلای آنها به بیماری‌های زمینه‌ای

یکی از اولین علائمی که اعضای خانه ممکن است با آن درگیر شوند، علائم تنفسی است. در چنین مواردی خیلی سریع باید به دنبال یک راه چاره اصولی مثل خرید تصفیه هوا باشید تا هم به کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها کمک کنید و هم کیفیت زندگی‌تان را بهبود ببخشید.

با تمیز نگه داشتن هوای خانه و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توان هوای پاک را در خانه تنفس کرد.
با تمیز نگه داشتن هوای خانه و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توان هوای پاک را در خانه تنفس کرد.

8 تکنیک برای رفع هوای بی کیفیت در خانه

به روش‌های گوناگونی می‌توان هوای بی کیفیت در خانه را از بین برد. در این جدول به 8 مورد بسیار مهم اشاره شده است:

باز گذاشتن یک پنجرهخیلی ساده با باز گذاشتن یک پنجره (حتی در ماه‌های سردتر سال) می‌توانید هوای راکد خانه را خارج کنید و اجازه دهید هوای تازه به داخل خانه راه پیدا کند.
خرید تهویه مطبوعبا خرید تهویه مطبوع و یا یک تصفیه هوای باکیفیت می‌توانید تمامی علائمی که بالاتر به آنها اشاره کردیم را در خانه کنترل و از بین ببرید.
سرویس سالیانه دستگاه‌های تهویهبا سرویس دستگاه‌های تهویه و تمیز نگه داشتن آنها و از بین بردن گرد و خاک و غبارهایی که دریچه را مسدود کرده است، تا حد زیادی می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.
نگهداری از گیاهان تصفیه کننده هوانگهداری از گیاهان علاوه بر جذب CO2 و آزاد کردن اکسیژن، برای از بین بردن آلاینده‌های آلی بسیار موثر هستند و به پیشگیری از سرطان و پاک کردن هوای خانه نیز کمک می‌کنند.
کاهش نم و رطوبت در خانهمحیط‌های مرطوب به شدت در افت کیفیت هوای خانه تاثیرگذار هستند. برای کاهش رطوبت هوای خانه می‌توان از رطوبت‌گیر استفاده کنید و یا هنگام دوش گرفتن یا آشپزی، فن‌ها را روشن کنید.
عدم استفاده از سیستم‌های گرمایشی قدیمیاستفاده از اجاق‌های هیزمی و یا شومینه علاوه بر وارد کردن مقادیر زیادی ذرات و گازهای مضر در هوای داخل خانه، می‌تواند در آلوده و بی‌کیفیت کردن هوای داخل خانه نیز تاثیرگذار باشد و خطر ابتلا به بیماری‌های طولانی‌مدت مانند سرطان ریه را افزایش دهد.
کاهش آلاینده‌ها در خانهبرای اینکار باید منابع اصلی آلاینده‌های شناسایی و سپس آنها را حذف کنید. مثلا سطح رادون خانه را به واسطه کیت‌های تست خانگی شناسایی و آنها را کاهش دهید، از کشیدن سیگار در خانه خودداری کنید، وسایل قدیمی خانه مثل مبلمان را تعویض کنید که به کاهش فرمالدئید کمک می‌کند؛ کمتر از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید و…
از بین بردن عوامل آلرژی‌زا در خانهبا کم کردن عوامل آلرژی‌زا مثل تمیز کردن گرد و خاک، از بین بردن کپک‌های قارچی، از بین بردن شوره‌ و کنه حیوانات خانگی؛ استفاده از بالش‌های ضدحساسیت، حذف فرش‌ها و استفاده از کفپوش‌ها و… می‌توان این مورد را تا حدی کنترل کرد.

استفاده از دستگاه‌های تصفیه‌ی هوا چه تاثیری در کیفیت هوای خانه دارد؟

با خرید تهویه مطبوع در خانه، تا حد زیادی می‌توان تمامی این موارد را کنترل کرد و هوای سالم و پاک در خانه تنفس کرد. بهترین پیشنهاد ما به شما دستگاه‌های تصفیه هوا شرکت گرین است که دارای فیلتر جذب ذرات با راندمان بالا (HEPA) هستند و بهترین عملکرد را در حذف ذرات مضر از هوا دارند و این امکان را دارند که بیش از ۹۹ درصد از ذرات مضر را از هوای خانه را حذف کنند. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانید تمامی این عوامل مشکل‌زا در خانه را از بین ببرید:

 • VOCs
 • دودها
 • هاگ‌های کپک
 • دی‌اکسیدکربن اضافی
 • مواد حساسیت‌زا مانند شوره حیوانات خانگی
 • حذف ذراتی مثل ویروس آنفولانزا و…

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله آوش ما سعی کردیم تا تمامی عواملی که می‌تواند بر کیفیت هوای خانه تأثیرگذار باشد را به شما معرفی کنیم. همین‌طور سعی کردیم تا چندین روش برای افزایش کیفیت هوای خانه را نیز به شما گوشزد کنیم. بهترین اقدام برای مطمئن شدن از کیفیت هوای خانه و تضمین سلامتی خانواده‌تان، خرید تهویه مطبوع است. با خرید یک تصفیه هوا مناسب و باکیفیت، می‌توانید بدون هیچ مشکلی از سالم بودن هوایی که در آن تنفس می‌کنید، مطمئن باشید و خطرات مربوط به سلامتی را به حداقل برسانید.

سوالات متداول

آیا استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا برای خانه عوارض جانبی دارد؟

خیر – دستگاه‌های تصفیه کننده هوای با کیفیت، فاقد ازن هستند و سبب بهبود سلامت شده و تهدید بالقوه‌ای را برای افراد خانه ایجاد نمی‌کند.

آیا استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا برای درمان بیماری‌های آسم موثر است؟

خیر – استفاده از دستگاه تصفیه هوا به کاهش میزان آلاینده‌های موجود در هوا کمک و به آن نفوذ می‌کند که صرفا از آنها می‌توانید برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه استفاده کنید و برای درمان آسم به دکتر مراجعه کنید.

فیلتر HEPA چیست؟

HEPA مخفف Air High-Efficiency Particulate Air است و نوعی از فیلتراسیون خاصی است که ذرات میکروسکوپی را از طریق هوا از طریق فیلتر تا 99.997% حذف می‌کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

هجده − هشت =

ارسال نظر