تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب

کدام تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب مناسب است؟

داشتن تهویه مطبوع در هر منطقه جغرافیایی که زندگی می‌کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر منطقه ملزم به تهیه یک نوع خاصی از این دستگاه‌ها هستند. پس نتیجه می‌گیریم که دستگاه‌های تهویه‌ای که در مناطق گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. در این مقاله از مجله آوش ما قصد داریم تا در مورد مناسب‌ترین دستگاه تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب بگوییم و نکاتی که درباره داشتن هوای مطبوع در مناطق گرم نیاز است بدانید را به شما معرفی کنیم.

اگر در مناطق گرم و مرطوب زندگی می‌کنید و قصد خرید یک دستگاه تهویه مناسب هستید، علاوه بر خواندن این مقاله می‌توانید از کارشناسان فروش ما در شرکت آوش کمک بگیرید تا به شما در این مسیر بهترین راهنمایی را بدهند.

چرا داشتن تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب از اهمیت بالایی برخوردار است؟

برای داشتن بهترین بازدهی در مناطق گرم و مرطوب نیاز به تهیه دستگاه‌های تهویه‌ای که بر پایه سیکل تبرید تراکمی هستند است؛ چرا که این دستگاه‌ها به نسبت سایر نمونه‌های موجود در بازار، بالاترین بازدهی را دارند. این دستگاه‌ها از لحاظ ساختار  دارای کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و مبرد (گاز فریون) هستند.

معرفی 4 تا از بهترین دستگاه‌های تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب

نام دستگاهویژگی‌هامزایامعایب
داکت اسپلیت گرینداکت اسپلیت دارای دو یونیت مجزاست که یکی داخل واحد و در سقف کاذب و دیگری در هوای آزاد و خارج از فضای داخلی ساختمان قرار می‌گیرد. این دستگاه توزیع هوا را از طریق کانال‌کشی‌هایی در سقف کاذب انجام می‌دهد.1) جابه‌جایی سریع هوا2) مصرف انرژی مستقل3) هزینه تعمیر و نگهداری مناسب1) عدم استقلال دما در اتاق‌های مجزا2) صدای بلند فن3) اشغال فضاهای سقف کاذب
مینی چیلرمینی چیلر ظرفیتی محدود دارد و تولید آب سرد که اصلی‌ترین استفاده آن برای ایجاد سرمایش ساختمان‌های مسکونی است به کار می‌رود. 1) استقلال دما در زون‌های مجزا2) داشتن ضریب آسایش بالا1) هزینه بالا2) اشغال کردن بخشی از فضا
کولرگازی گرین هر یونیت داخلی به طور مجزا دارای یک یونیت خارجی است و کمپرسور و کندانسور در این دستگاه ظرفیت محدودی دارد و به صورت یکپارچه در یونیت خارجی قرار می‌گیرد.1) استقلال دما در هر زون2) هزینه‌های پایین تعمیر و نگهداری3) مصرف بهینه انرژی4) داشتن عملکرد سرمایشی و گرمایشی5) حذف رطوبت6) تنوع بالای ظرفیت و قیمت1) تعداد بالای کندانسور2) ایجاد محدودیت در معماری‌های مدرن
کولرگازی پرتابلاین سیستم‌ها به عنوان دستگاه‌هایی مستقل شناخته می‌شوند که با اتصال چرخ‌هایی در بخش زیرین دستگاه می‌توان به راحتی آنها را جابه‌جا و در هر جایی از آن استفاده کرد.1) داشتن خاصیت خنک‌کنندگی به صورت یکنواخت2) مناسب فضاهای کوچک3) عدم انتقال گرد و غبار به داخل محیط4) دارا بودن تهویه بسیار با قدرت و رطوبت‌زدا5) قابلیت تنظیم سرعت باد1) مناسب فضاهایی با متراژ بالا نیست2) امکان ضربه خوردن و آسیب و سقوط را دارد3) به دلیل قرارگیری کمپرسور درون دستگاه، صدا کمی زیاد است4) نیاز به برق 15 تا 20 آمپر و تهیه پریز جداگانه دارد5) در نزدیکی پنجره یا هواکش باید قرار بگیرد

مطالعه بیشتر: هواساز هایژنیک چیست و چطور کار میکند؟

نکاتی درباره داشتن هوای مطبوع در مناطق گرم

با توجه به اطلاعاتی که در مورد داشتن مناسب‌ترین دستگاه تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب به دست آوردیم، نکاتی در این مورد باید در نظر داشته باشید. متاسفانه سالانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان بر اثر گرما جان خود را از دست می‌دهند. اگر شما هم در خانه کودک و یا سالمند دارید، نیاز دارید که دمای خانه‌هایتان را در حد ایمن و مناسب نگاه دارید. 3 نکته بسیار مهمی که در مورد نگهداری و استفاده از دستگاه تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب باید بدانید عبارتند از:

1) محافظت کامل از دستگاه تهویه

افرادی که در اقلیم‌های گرم و مرطوب زندگی می‌کنند، باید مراقب باشند که خیلی زیاد از دستگاه خود کار نکشند. بیش از حد کار کردن این دستگاه‌ها موجب استهلاک قطعات داخلی و در نهایت خرابی آنها خواهد شد. یکی از راه‌کارهای بالا بردن طول عمر دستگاه، درست کردن یک سایه‌بان است. با قرار دادن دستگاه در جایی که برای آن سایه‌بان درست کردید، موجب خواهد شد که هوای مطبوع‌تری از دستگاه تولید شود و در نتیجه فشار زیادی روی کندانسور وارد نخواهد شد.

اگر امکان درست کردن سایه‌بان برای دستگاه را ندارید، بهتر است دستگاه را در ضلع شمالی یا شمال شرقی خانه نصب کنید. با این کار به دستگاه‌ کمک خواهید که در روزهای بسیار گرم سال، دستگاه به طور طبیعی در سایه قرار بگیرد.

2) بررسی مداوم و منظم فیلترها

یکی دیگر از کارهای بسیار مهمی که می‌توانید برای بهبود عملکرد سیستم و کاهش فشار روی آن انجام دهید، بررسی منظم فیلترها است. زمانی که فیلترهای دستگاه بیش از حد کثیف باشند، مکش هوا برای سیستم سخت خواهد شد و در نتیجه فشار زیادی به موتور وارد خواهد شد و احتمال خرابی آن نیز بیشتر می‌شود.

بهترین کاری که برای جلوگیری از این پیامد می‌توانید انجام دهید، چک کردن ماهیانه فیلترها و شستن و یا تعویض آنها است.

تعویض فیلتر سیستم تهویه کننده هوا در مناطق گرم و مرطوب
تعویض فیلتر سیستم تهویه هوا به بهبود کیفیت هوای خانه کمک میکند.

3) مسدود کردن ورودی‌های هوا و نور خورشید در خانه

روش سوم برای بهبود عملکرد دستگاه تهویه مطبوع برای اقلیم گرم و مرطوب، مسدود کردن تمامی مسیرهای هوا از بیرون به داخل خانه است. عدم بررسی و رعایت این نکته هم منجر به کاهش عملکرد دستگاه و وارد شدن فشار مضاعف آن خواهد شد. سعی کنید تمامی درزهای درها و پنجره‌ها را مسدود کنید و اتاق‌هایی که نور مستقیم خورشید به آنها می‌تاباند را با پرده‌های ضخیم بپوشانید. علاوه بر این هنگام روشن کردن دستگاه مطمئن شوید که تمامی درها و پنجره‌ها بسته است.

آیا تهویه کننده هوا موجب کاهش رطوبت می‌شود؟

نکته‌ دیگری که در مورد سیستم‌های تهویه مناطق گرم و مرطوب باید بدانید این است که این دستگاه‌ها تا حد بسیار زیادی موجب کاهش رطوبت هوا می‌شوند. به این صورت که کولر گازی دمای اتاق را به وسیله عبور هوا از داخل شبکه‌های پنل داخلی، خنک می‌کند. سپس برای تبدیل گاز مبرد از حالت مایع به بخار درون پنل، نیاز به گرما است که این گرما، از گرمای هوای محیط یا همان رطوبت موجود تامین می‌شود.

از سوی دیگر سیستم رطوبت‌زدایی این دستگاه‌ها به هنگام فعالیت در محیط، موجب جدا شدن رطوبت هوا و جمع شدن روی لوله اواپراتور در پنل می‌شود. از این رو رطوبت محیط از طریق جمع شدن رطوبت روی پنل داخلی کاهش پیدا می‌کند. ولی از آنجایی که پنل داخلی در محیط داخل قرار دارد، رطوبت به صورت مایع در آن ذخیره می‌شود. برای تخلیه آب ایجاد شده از لوله درین (لوله تخلیه آب) که در انتهای پنل داخلی قرار دارد، رطوبت هوای داخل کاهش پیدا می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله ما سعی کردیم بهترین سیستم‌های تهویه مناسب مناطق گرم و مرطوب و تمامی مزایا و معایبی که هر کدام از این دستگاه‌ها دارند را با هم بررسی کنیم. علاوه بر تمامی این مواردی که گفته شد، در هنگام خرید خوب است که چندین نکته را در نظر داشته باشید و بر اساس این موارد اقدام به خرید کنید:

  • متراژ مسکونی
  • امکان کنترل دمای فضاهای مختلف بطور مجزا
  • سرعت گرمایش و سرمایش
  • هزینه اولیه
  • هزینه نگهداری

با در نظر گرفتن همین 5 فاکتور و راهنمایی‌هایی تخصصی‌تر کارشناس فروش، می‌توانید بهترین انتخاب خود را انجام دهید و آسایش و راحتی خود و خانواده‌تان را تامین کنید. چنانچه نیاز به راهنمایی‌های بیشتر و تخصصی‌تر دارید، با کارشناسان فروش ما در مجموعه آوش در تماس باشید تا بهترین راهنمایی را به شما عزیزان داشته باشیم.

سوالات متداول

مهمترین فاکتورها برای انتخاب مناسب‌ترین دستگاه تهویه چیست؟

مهمترین فاکتورها بررسی میزان ابعاد و متراژ ساختمان و همچنین فضایی است که می‌خواهید رطوبت آن را کاهش دهید. با در نظر گرفتن این فاکتورها به راحتی می‌توانید بهترین نوع دستگاه تهویه را تهیه کرده و از رطوبت هوا در مناطق گرم و مرطوب بکاهید.

مناسب‌ترین انتخاب برای مناطق گرم و نیمه مرطوب چیست؟

راندمان برج خنک کننده چیلرهای تراکمی آب خنک در آب و هوای مرطوب به شدت کاهش پیدا می‌کند و در این مناطق می‌توان از چیلرهای حاره‌ای استفاده کرد.

برای خنک کردن محدوده‌های خاصی از فضاهای باز در مناطق گرم و مرطوب آیا راهکار قابل اجرایی وجود دارد؟

برای خنک کردن فضاهای باز در مناطق گرم و مرطوب باید از دستگاه‌هایی استفاده شود که هوای خنک با کانال‌کشی در نقاط مورد نظر توزیع شود. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

پنج × دو =

ارسال نظر