راهنمای انتخاب تهویه مطبوع برای ساختمان تجاری

ملاک‌های عمومی برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع ساختمان تجاری و پاساژها ملاک‌هایی هستند که برای همه ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. بدین معنی که اگر در ساختمان مسکونی باید سیستم تهویه نسبت به متراژ انتخاب شود، در مراکز تجاری هم همین امر صدق می‌کند. با توجه به اینکه این گونه ساختمان‌ها بزرگ‌تر و پر رفت و آمدتر هستند، باید به نکات مهمی در هنگام انتخاب تهویه مطبوع ساختمان تجاری درست توجه کرد. در این مطلب سعی داریم شما را با انواع سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری و نکات مهم در انتخاب آن آشنا کنیم. پس از مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که چه معیارهایی را باید در انتخاب این چنین سیستم‌ها در نظر بگیرید.

آشنایی با ماهیت سیستم تهویه مطبوع

به فرایندی که دما، سرعت هوا و رطوبت را در یک محیط کنترل می‌کند، تهویه مطبوع گفته می‌شود. به طور کلی، ایجاد کردن شرایط آسایش حرارتی می‌تواند اصلی‌ترین هدف طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع به شمار رود. این سیستم‌ها اغلب برای داشتن هوایی مطلوب و راحت با دمای عالی به کار می‌روند. از مهم‌ترین وظایف این سیستم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تمیز کردن و پاکسازی هوای محیط
  • ضد عفونی کردن هوای کلینیک‌های درمانی و بیمارستان‌ها
  • کنترل کردن دما به کمک سیستم سرمایشی و گرمایشی
  • کنترل رطوبت به وسیله خشک کردن میزان هوا و یا رطوبت دهی به هوا
  • نابود کردن گازهای سمی و هم‌چنین رفع نمودن بوی بد در هوا
  • کنترل کردن سرعت هوا محیط

هر کدام از سیستم‌های مطبوع چه خانگی چه تجاری باید بتوانند مواردی که گفته شد را انجام دهند. توجه داشته باشید که بعضی از سیستم‌ها فقط برای سرمایش و برخی دیگر تنها برای گرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تهویه ساختمان تجاری
نقش تهویه مطبوع ساختمان تجاری

مزیت‌های استفاده از تهویه مطبوع ساختمان تجاری

استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع برای هر فضایی با مزایایی همراه است. مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمان تجاری عبارتند از:

  • افزایش میزان بهره وری – در صورتی که هوای یک محیط مناسب و مطلوب باشد، افراد احساس راحتی و آسایش بیشتری می‌کنند و در نتیجه راندمان کار افراد بالاتر می‌رود. این امر می‌تواند در افزایش کیفیت فعالیت‌های افراد نقش موثری داشته باشد.
  • تاثیر مثبت روی سلامتی افراد- از آنجایی که این سیستم‌ها کار تصفیه هوا را هم انجام می‌دهند و موجب ایجاد هوایی پاکیزه و سالم در فضای تجاری می‌شوند، از این رو تاثیر زیادی روی سلامت جسمی و روحی افراد و کارکنان دارند.
  • گردش هوا- استفاده از این سیستم‌ها می‌تواند هوا را در محیط به گردش درآورد. به جای اینکه در فصول سرد سال پنجره‌ها را باز کنید، می‌توانید از این سیستم برای گردش هوا و هم‌چنین ورود هوای تازه به محیط استفاده کنید.
  • گردش هوا- استفاده از این سیستم‌ها می‌تواند هوا را در محیط به گردش درآورد. به جای اینکه در فصول سرد سال پنجره‌ها را باز کنید، می‌توانید از این سیستم برای گردش هوا و هم‌چنین ورود هوای تازه به محیط استفاده کنید.
چندین تهویه ساختمان تجاری
انواع تهویه مطبوع ساختمان تجاری

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمان تجاری

امروزه انواع مختلفی از سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری وجود دارد. به عنوان یک مدیر یا مالک، طرح‌ها و متغیرهای مختلفی را می‌توان برای استفاده بهینه از این سیستم به کار بست. دانستن انواع سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری برای صاحبان و مدیران ساختمان‌های تجاری بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب سیستم تهویه مطبوع ساختمان تجاری باید فاکتورهای زیادی مانند، طراحی ساختمان، کیفیت هوا و بهره وری انرژی را در نظر بگیرید. بعضی از سیستم‌های گرمایشی تهویه مطبوع در ساختمان‌های بزرگ‌تر موثرتر عمل می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز برای یک فضای یک اتاق مناسب هستند. انواع مختلف این سیستم‌ها عبارتند از:

سیستم تک اسپلیت

یک سیستم تهویه مطبوع منفرد، دارای یک کمپرسور، یک کویل اواپراتور و یک کوره است. این سیستم برای مکان‌هایی مناسب است که اتاق‌های جداگانه داشته و قصد دارند این اتاق‌ها را به صورت مجزا گرم یا خنک کنند. این نوع از سیستم‌ها برای ساختمان‌های تجاری کوچک‌تر و اتاق‌های سرور مناسب هستند.

سیستم چند اسپلیت

سیستم‌های مولتی اسپلیت مشابه سیستم واحد عمل می‌کنند، با این تفاوت که چندین واحد داخلی به یک واحد خارجی متصل شده است. این نوع سیستم برای املاک تجاری بزرگ بهترین گزینه هستند و برای فضاهای تجاری کوچک زیاد مناسب نیستند.

نقش سیستم تهویه مطبوع در ساختمان‌های تجاری

تهویه مطبوع ساختمان‌های تجاری نشان دهنده فرآیندی است که رطوبت نسبی، دمای خاص و هم‌چنین شرایط خالص هوای داخل ساختمان است. به غیر از شرایط بیرونی، فرآیند حاضر چهار متغیر، رطوبت، کیفیت، حرکت و دمای هوا را کنترل کرده و رطوبت متناسبی برای ساکنان فضا فراهم می‌کند. در محیط‌های تجاری، دو راه برای دستیابی به این امر وجود دارد:

سیستم‌های هیدرونیک

در این سیستم‌ها آب یک سیال تبادل حرارت است. واحدهایی که آب گرم یا سرد تولید می‌کنند چیلر نام دارند، در کنار این واحدها، ترمینال‌های هیدرولیک که فن کویل نام دارند و هم‌چنین واحدهای مربوط به هواسازی وجود دارند که می‌توانند محیط را سرد و گرم کرده و کیفیت هوا محیط را مدیریت کند.

سیستم‌های هوا هوا

سیال مورد استفاده در این سیستم‌ها جهت انتقال حرارت، هوا هستند. واحدهایی که در این سیستم استفاده می‌شوند، Air handling unit و هم‌چنین روف تاپ هستند. به واحدهای دومی پک نیز گفته می‌شود، چرا که شامل یک مدار مبرد و قسمت انتقال هواست.

شخصی در حال نصب تهویه
انتخاب تهویه مطبوع ساختمان تجاری

فاکتورهای مهم در انتخاب تهویه مطبوع ساختمان تجاری

برای اینکه سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری به صورت دقیق و درست کار کنند، باید قوانین و مقررات آن‌ها به طور کاملا درست پیاده سازی شود. کیفیت هوا ساختمان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این مبحث باید بدان توجه شود. اصلی‌ترین دلیلی که اکثر مشتریان و مردم تمایل دارند که از مراکز تجاری خریدهای خود را انجام دهند، کیفیت هوا در آنجاست. بسیاری از افراد از خرید کردن در مراکزی که دارای هوای ساکن است و بوی بد و نامطبوعی دارد، دوری می‌کنند. خرید در چنین مراکزی در فصول سرد سال بسیار رایج است، چرا که مردم از سرمای بیرون به درون پاساژ‌هایی با سیستم‌های تهویه مطبوع عالی پناه می‌آورند.
در پاساژ تجاری، محصولات مختلف دارای بوی خاصی هستند و بر همین اساس اگر سیستم تهویه قوی نباشد، رایحه محصولات با هم مخلوط شده و بوی نامطبوعی در فضا پخش خواهد شد. به همین دلیل است که تهویه مطبوع ساختمان تجاری یک امر حائز اهمیت است. نکاتی که به هنگام انتخاب این سیستم باید توجه کرد شامل موارد زیر است:

هوشمند بودن

پس از توجه به کیفیت هوای محیط، هوشمند بودن، میزان کارایی و قابلیت‌های سیستم تهویه دارای اهمیت زیادی است. با توجه به اینکه مشتریان در ساعت‌های مختلفی در مراکز تجاری هستند، پس سیستم تهویه مطبوع باید به صورت هوشمند عمل کند. این سیستم باید با تغییرات بار حرارت و درجه حرارت، رطوبت و هوای تازه را برای محیط فراهم کند. در بعضی از سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی مشاهده شده است که گرمایش، سرمایش و رطوبت هر بخش به صورت جداگانه کنترل شده و همه آن‌ها به واحد تامین سرمایش و گرمایش متصل می‌شوند.

قیمت دستگاه

قیمت اولیه سیستم تهویه مطبوع ساختمان تجاری یکی دیگر از مواردی است که در انتخاب آن تاثیرگذار است. به دلیل اینکه وسعت و ابعاد مراکز تجاری بزرگ هستند، طبیعی است سیستم‌هایی که در آن به کار می‌رود، پرهزینه‌تر باشد. در نتیجه در وهله اول باید دستگاهی انتخاب کنید که قیمت مناسبی داشته باشد و بتواند همه نیازهای اساسی و هم‌چنین اولویت‌های ساختمان را به طور کامل برآورده کند.

این سیستم باید به گونه‌ای طراحی شده باشد تا در کارایی و راندمان آن اخلالی رخ ندهد. بنابراین به هر محصولی با قیمت پایین و کیفیت بد اعتماد نکنید و از منابع موثق آن را مورد بررسی قرار دهید. سعی کنید دستگاهی خریداری کنید که با توجه به کیفیت بالا، قیمت مناسبی داشته باشد. سیستم‌های تهویه مطبوع گرین، همه این مشخصات را دارا بوده و شما می‌توانید از طریق شرکت آوش، نماینده انحصاری برند گرین، دستگاه مورد نظر خود را خریداری کنید.

بررسی شرایط آسایش

شرایط آسایش با رطوبت، درجه حرارت، جابجایی هوا، صدا، ارتعاش و کیفیت هوا سنجیده می‌شود. این شرایط برای همه ساختمان‌ها با فعالیت‌های مختلف، یکسان نخواهد بود. کنترل کردن الکتریسیته ساکن در زمان کنترل رطوبت می‌بایست به طور کامل بررسی شود. در محیط‌هایی که ضریب حرارت کمتر از 0.75 باشد، درجه حرارت موجب کاهش حرارت نهان خواهد شد و این امر سبب کاهش میزان بار سیستم و هم‌چنین صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.

تهویه هایی برای ساختمان تجاری
خرید تهویه مطبوع ساختمان تجاری

نتیجه گیری

سیستم‌های تهویه مطبوع دستگاه‌هایی هستند که به سرمایش و گرمایش و ایجاد یک هوای پاک و سالم در محیط کمک می‌کنند. این روزها از این دستگاه‌ها در مراکز تجاری استفاده زیادی می‌شود. از آنجا که پاساژها و مراکز خرید، مکان‌های شلوغ‌تری هستند، نیاز به ایجاد هوای تازه بیشتر در این اماکن احساس می‌شود. به همین دلیل در ابتدا به فکر راه اندازی سیستم‌های تهویه مطبوع ساختمان تجاری هستند. استفاده از این سیستم می‌تواند مزیت‌های زیادی را به همراه داشته باشد، که مهم‌ترین آن گردش هوا و جذب ویروس‌ها و باکتری‌های معلق در فضاست.

سوالات متداول

1.تفاوت سیستم تهویه مطبوع ساختمان تجاری با سیستم‌های خانگی در چیست؟
سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری به دلیل اینکه در فضاهای بزرگ‌تری قرار می‌گیرند، از نظر ابعاد و کارایی بسیار بزرگ‌تر از سیستم‌های خانگی هستند.
2.اجزای تشکیل دهنده یک سیستم تهویه مطبوع تجاری کدامند؟
یک سیستم تهویه مطبوع از فن، تجهیزات رطوبت زا، فیلتر هوا، کامال، سیم پیچ، اگزاست فن، کنترل کننده، خروجی هوا، ورودی هوا، محفظه هوا، خنک کننده آبی، دیگ بخار، واحدهای سرمایشی و گرمایشی تشکیل شده است.
3.سیستم تهویه مطبوع مرکزی چیست؟
به منظور تنظیم و کنترل تهویه در چند فضا، از این سیستم استفاده می‌شود. بدین صورت که سیستم مادر در اتاق اصلی قرار گرفته و سیستم‌های دیگر تحت پوشش آن در اتاق‌های مجزا قرار خواهند گرفت و عملیات سرمایش و گرمایش را انجام می‌دهند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر