سیستم چیلر به همراه کانال‌ها و تجهیزات دیگر

تفاوت چیلر با محصولات تهویه مطبوع دیگر چیست؟

تفاوت چیلر با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع به نوع عملکرد و قدرت آن‌ها باز می‌گردد. چیلرها به عنوان دستگاه‌های مرکزی تهویه مطبوع برای سرمایش فضاهای بزرگ و صنایع با بار حرارتی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند و تنها توان سرمایش دارند. هزینه نصب چیلر‌ها معمولاً بیشتر از دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع است. در ادامه دیگر تفاوت‌های چیلر با انواع سیستم تهویه مطبوع از جمله کولر‌ها، پکیج و فن کویل را بررسی می‌کنیم. با ما در آوش همراه باشید.

مطالعه بیشتر: دستگاه تصفیه هوا چه کاربردهایی دارد؟

فرق چیلر با پکیج

به‌طور کلی تفاوت چیلر گرین با پکیج در کارایی آن‌ها است. وظیفه چیلر تولید سرمایش با استفاده از آب سرد و وظیفه پکیج تولید گرمایش به کمک آب گرم است. البته این دو سیستم به کمک هواساز یا فن‌کویل می‌توانند سیستم سرمایش یا گرمایش یک خانه را تکمیل کنند. دیگر موارد تفاوت چیلر و پکیج عبارت‌اند از:

 • چیلر و پکیج هر دو به وسیله لوله‌هایی به هواساز مرکزی سیستم تهویه وصل می‌شوند؛ اما آب جاری در لوله‌های چیلر سرد و آب در لوله‌های پکیج گرم است.
 • منبع انرژی پکیج‌ها سوخت گاز طبیعی (شهری) است؛ اما چیلر‌ها به کمک انرژی برق کار می‌کنند.
 • پکیج‌ها معمولا برای ظرفیت‌های کم گرمایش استفاده می‌شوند؛ اما چیلر‌ها ظرفیت زیادی دارند و برای خنک کردن محیط‌های بزرگ‌تر انتخاب می‌شوند.

محل نصب چیلر و پکیج نیز با همدیگر متفاوت است و چیلر‌های هوا خنک، معمولا در فضای بازی مثل پشت‌بام نصب می‌شوند؛ در حالی که نوع آب‌خنک چیلر‌ها و همه پکیج‌ها در موتور‌خانه ساختمان نصب می‌گردند.

فرق چیلر با داکت اسپلیت

چیلر‌ها به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی محسوب می‌شوند که بیشتر برای سرمایش فضا‌های بزرگ استفاده و همه قطعات آن در یک نقطه خاص نصب می‌شوند؛ در حالی که داکت‌ اسپلیت‌ها با داشتن دو بخش جداگانه یونیت داخلی و خارجی، بیشتر برای سرمایش محیط‌های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه تفاوت‌ چیلر با داکت اسپلیت را در چند بخش دیگر بررسی می‌کنیم:

 • چیلر‌ها معمولاً ظرفیت سرمایش بیشتری دارند و می‌توانند فضا‌هایی با متراژ بالاتر را خنک کنند؛
 • قابلیت انعطاف پذیری در داکت اسپلیت بالاتر است؛ یعنی شما می‌توانید بسته به نیاز‌های محیط نصب، داکت اسپلیت را در بخش‌های مختلف خانه نصب کنید.
 • از آنجایی که چیلر‌ها از ابزار‌های پیشرفته‌ای برای کنترل دما استفاده می‌کنند، بهره وری دقیق‌تری هم دارند؛ البته به این معنا نیست که داکت اسپلیت‌ها نمی‌توانند دمای هوا را به صورت دقیق تنظیم کنند.

هم‌چنین باید توجه داشته باشید که داکت اسپلیت‌ها نصب راحت‌تری دارند. هم‌چنین قیمت چیلر‌، معمولا بیشتر از قیمت داکت اسپلیت است.

 تفاوت ظاهری داکت اسپلیت و چیلر
همانط‌ور که در تصویر می‌بینید، چیلر‌ها از لحاظ اندازه بسیار بزرگ‌تر از داکت اسپلیت‌ها هستند.

فرق چیلر با هواساز

هواساز‌ها دستگاه‌های تهویه مطبوعی هستند که می‌توانند هوادهی، دما و میزان رطوبت محیط را کنترل کنند؛ اما کاربر‌د‌های چیلر تنها به سرمایش محیطی (با تنظیم دمای دقیق) محدود می‌شود. تفاوت‌های دیگر چیلر و هواساز عبارت‌اند از:

 • معمولا نمی‌توان از هواساز‌ها در ساختمان‌های بزرگ استفاده کرد؛ چرا که باید تعداد زیادی هواساز را نصب کنید که زیبایی ساختمان از بین می‌برد. با این حال چیلر‌ها به راحتی در ساختمان‌های بزرگ نصب می‌شوند و به زیبایی ظاهری آن‌ آسیبی نمی‌رسانند.
 • دستگاه هوا ساز، معمولاً برق بیشتری نسبت به چیلر استفاده می‌کند و به خاطر استفاده از یونیت کندانسور، مصرف انرژی در آن بالاتر است.
 • دستگاه‌های چیلر بیشتر از هواساز‌ها نیاز به نگه‌داری و تعمیرات دوره‌ای دارند.

البته توجه داشته باشید که با وجود تفاوت چیلر و هواساز، این دو دستگاه مکمل‌های خوبی هستند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها در کنار هم، هوای مرطوب و خنک کافی را در محیط داشته باشید.

فرق چیلر با کولر گازی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های چیلر و کولر گازی در دمای خنک‌کنندگی آن‌ها است. کولرهای گازی می‌توانند دمایی بیش از ۱۶ درجه ارائه دهند؛ اما نهایت دمای چیلر‌ها ۲ درجه سانتی‌گراد است. پس اگر به دنبال فقط خنک‌سازی محیط خانه هستید، کولر گازی گزینه بهتری است. موارد دیگر تفاوت چیلر و کولر گازی این چیز‌ها هستند:

 • کاربرد عمده کولر‌های گازی مربوط به ساختمان‌های کوچک است؛ اما چیلر‌ها در فضاهای بزرگتر و فرایند‌های تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • تعمیر و نگهداری کولر گازی هزینه کمتری نسبت به چیلر دارد.

هم‌چنین به طور کلی قیمت چیلر به خاطر قطعات بیشتر و اندازه بزرگتر، بیشتر از کولر گازی است.

یک کولر گازی در حال تنظیم دما
در کولر‌های گازی بر خلاف چیلر‌ها، تنظیمات دما از طریق ریموت کنترل انجام می‌شود.

فرق چیلر با فن کویل

چیلر دستگاهی برای تولید آب سرد است که در نهایت برای سرمایش ساختمان‌ها استفاده می‌شود؛ اما فن‌ کویل به طور کلی دستگاهی است که هوا را در بخش‌های مختلف یک ساختمان توزیع می‌کند. یعنی از مهم‌ترین تفاوت‌های چیلر و فن کویل، کارایی آن‌ها است. هم‌چنین این موارد از تفاوت‌های این دو سیستم هستند:

 • در چیلر، هواساز در بیرون از ساختمان و معمولاً روی پشت بام نصب شده است و با کمک کانال کشی، هوا را به محیط داخلی می‌رساند. با این حال فن کویل‌ها از لوله کشی استفاده می‌کنند. 
 • هزینه نصب و لوله کشی در فن کویل‌ها کمتر از هزینه‌های نصب و نگهداری چیلر‌ها است.

خوب است بدانید چیلر و فن‌کویل‌ها در ترکیب با یک‌دیگر می‌توانند یک سیستم سرمایش قوی و کارآمد را تشکیل دهند.

یک چیلر نصب شده در پشت بام
موتور و قلب تپنده سیستم‌های چیلر، معمولا روی پشت بام‌ها نصب می‌شوند.

فرق چیلر با کولر آبی

مهم‌ترین تفاوت‌های چیلر با کولر گازی عبارت‌اند از:

 • کولر‌های آبی در نهایت می‌توانند برای خنک سازی فضایی کمتر از ۱۰۰ متر مربع استفاده شوند؛ اما چیلر‌ها معمولا برای فضا‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شوند.
 • همه اجزای کولر آبی در یک مکان نصب می‌شوند؛ اما سیستم چیلر بخش‌های متنوعی دارد که قسمتی از آن‌ها روی پشت بام و بخش‌هایی در فضای داخلی نصب می‌گردند.

در همه کولر‌های آبی از انرژی برق و آب به صورت همزمان استفاده می‌شود؛ اما در چیلر‌های هوا خنک، تنها از انرژی برق استفاده می‌گردد و آب مصرف نمی‌شود.

کدام را بخریم: چیلر یا سیستم‌های تهویه مطبوع دیگر؟

در این نوشته به سراغ بررسی تفاوت‌های چیلر با ۵ سیستم تهویه مطبوع دیگر از جمله پکیج، داکت اسپلیت، هواساز، فن کویل و کولر گازی و آبی رفتیم. دیدیم که چیلر‌ها از لحاظ کارایی، قدرت و ظرفیت سرمایش و نوع انرژی مصرفی با هر یک از این سیستم‌ها تفاوت‌های فاحشی دارند.

اما اگر در انتخاب و خرید نوع سیستم تهویه مطبوع مد نظر خود تردید دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در آوش تماس بگیرید. همکاران متخصص ما بعد از بررسی نیاز‌های شما و ظرفیت‌های فضای نصب سیستم تهویه مطبوع بهترین گزینه را به شما پیشنهاد می‌کنند. آوش، تنها نماینده برند جهانی گرین در ایران است که چندین نمونه از چیلر، فن کویل و دیگر وسایل سرمایش و گرمایشی را با ضمانت اصالت کالا و گارانتی‌های بلند مدت به شما ارائه می‌کند. ما در کنار شما هستیم تا هوایی تمیز و مطبوع را در محیط جاری کنید.

سوالات متداول:

چه زمانی انتخاب و خرید چیلر پیشنهاد می‌شود؟

اگر به دنبال سیستم تهویه مطبوعی برای سرمایش فضاهای بزرگ هستید، چیلر‌ها انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسند.

آیا چیلر‌ها هوای گرم هم تولید می‌کنند؟

خیر. عملکرد چیلر‌ها به نوعی است که تنها هوای سرد تولید کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

دو × 5 =

ارسال نظر