مقایسه چیلر و فن کویل، چیلر بهتر است یا فن کویل؟

مقایسه چیلر و فن کویل، چیلر بهتر است یا فن کویل؟

امروزه سیستم‌های تهویه مطبوع و سرمایشی به دلیل تاثیر بسزایی که در سطح آرامش و سلامتی انسان‌ها دارند خیلی برای مردم و سازمان‌ها اهمیت پیدا کرده‌اند. ازاین‌رو استفاده از این سیستم‌های برودتی در هر ساختمانی کاملا ضروری است.
تنوع این سیستم‌ها خیلی بالا است و برای انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع انرژی مصرفی، میزان مصرف انرژی، میزان و نوع کاربری که از دستگاه انتظار دارید، شرایط آب‌وهوایی و … اشاره نمود.
از کاربردی‌ترین تجهیزات برودتی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند فن‌کویل‌ها و چیلرها هستند که بسیاری از افراد شناخت کاملی نسبت به آن‌ها ندارند. اگر می‌خواهید بدانید چیلر بهتر است یا فن کویل پیشنهاد می‌کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

پیش از آنکه به مقایسه فن کویل و چیلر و تفاوت‌های این دو سیستم برودتی بپردازیم، برای درک بهتر این تفاوت‌ها لازم است که شناختی از هر یک از این دستگاه‌ها پیدا کنیم.

چیلر چیست؟

در پاسخ به این سوال که چیلر چیست لازم است که اشاره کنیم این دستگاه از مهم‌ترین تجهیزات گرمایشی و سرمایشی محسوب می‌شود که در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این سیستم برودتی بر اساس مکانیزم ترمودینامیکی کار می‌کند و از طریق سیال مبرد در یک مدار بسته موجب خنک‌سازی هوا می‌شود. به عبارتی این سیستم با خنک نمودن سیال و انتقال آن به محیط توسط مبدل حرارتی به کنترل دمای محیط می‌پردازد.
چیلر گرین ها در دو نوع تراکمی و جذبی تولید و به بازار عرضه شده‌اند که هر یک دارای عملکرد خاصی هستند. در یک ساختمان با‌توجه‌به نوع دستگاه چیلر می‌توان آن را در موتور خانه یا پشت بام نصب نمود.

تصویری از چیلر
چیلر چیست؟ | آوش

فن کویل چیست؟

نام‌گذاری فن‌کویل بر اساس ترکیبات آن انجام شده است. فن‌کویل در واقع ترکیبی از یک کویل و فن دمنده است (منظور از کویل لوله‌های خم شده رفت و برگشتی هستند). دستگاه‌های تهویه مطبوعی که در فضای داخلی ساختمان‌ها برای کنترل سرما و گرما مورد استفاده قرار می‌گیرند یونیت داخلی نامیده می‌شوند. فن‌کویل‌ها نیز نوعی یونیت داخلی هستند.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل گرین

این دستگاه با کمک فن هوای موجود را مکیده و با ورود آب خنک به کویل دمای هوا را کنترل می‌کند. در فن‌کویل‌ها کنترل دما توسط ترموستات انجام می‌شود. این دستگاه‌ها در دو نوع توکار و روکار تولید شده‌اند و برای انتقال گرما و سرما مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مهم‌ترین ویژگی فن‌کویل‌ها این است که برای کنترل دما به صورت جداگانه نیز می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. در واقع فن‌کویل یک تجهز مرکزی محسوب نمی‌شود و از انعطاف‌پذیری بالایی در تقسیم‌بندی فضا جهت کنترل و تنظیم دما برخوردار است.
ازاین‌رو گزینه مناسبی برای استفاده در ساختمان‌های مسکونی و مراکز اداری تجاری که به کنترل فردی نیازمند هستند خواهد بود. فن‌کویل‌ها با‌توجه‌به ساختار خود بر روی زمین، دیوار، سقف و یا سقف کاذب نصب می‌شوند.

تصویری از فن کویل سقفی
فن کویل ها در دو نوع توکار و روکار است

تفاوت فن کویل و چیلر

اکنون که متوجه شدید چیلر و فن کویل چیست می‌توانیم این دو تجهیز برودتی را به خوبی با هم مقایسه کنیم. به‌طورکلی تفاوت چیلر و فن‌کویل را می‌توان در کارکرد و ماهیت این دو دستگاه جستجو نمود. لازم است که اشاره کنیم این تجهیزات تهویه مطبوع مکمل یکدیگر هستند و در کنار یکدیگر در انواع ساختمان‌ها با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
چیلر با سیکل خاص خود عملکرد برودتی را امکان‌پذیر می‌نماید. در واقع وظیفه این دستگاه تولید هوای گرم یا سرد به منظور تنظیم دما است. اما در مقابل فن‌کویل قادر به تولید دمای مورد نیاز نیست و باتوجه‌به اینکه بخشی از سیستم برودتی محسوب می‌شود فقط وظیفه انتقال دمای مورد نیاز محیط مد نظر را بر عهده دارد.
علاوه بر این برای هر ساختمان تنها می‌توان از یک چیلر استفاده نمود، اما برای کنترل دما در قسمت‌های مختلف یک محیط امکان استفاده از چند فن‌کویل وجود دارد.
به عبارتی تفاوت فن کویل و چیلر در این است که چیلر طی یک سیکل، آب را به دمای صفر یا زیر صفر می‌رساند و با استفاده از پمپ، آب سرد را به فن‌کویل‌هایی که در قسمت‌های مختلف ساختمان تعبیه شده‌اند ارسال می‌کند.
فن‌کویل نیز کویل‌هایی دارد که درون آن‌ها آب سرد جریان یافته و فن با وزدین هوا به اطراف کویل‌ها، موجب سرد شدن هوا شده و با تنظیم دقیق دمای مورد نیاز و فیلتر نمودن هوا را در محیط داخل ساختمان به گردش در می‌آورد.
بنابراین فرق فن کویل و چیلر این است که چیلر دستگاه تولید‌کننده سرما و برودت بوده، اما فن‌کویل دستگاه توزیع‌کننده آن در ساختمان است . این دو دستگاه از لحاظ ساختار و وظیفه کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و در کنار یکدیگر قادر هستند سرمایش و گرمایش واحدها را تامین نمایند.
البته چیلرها به تنهایی نمی‌توانند مولد گرما باشند و حتما باید به یک بویلر یا منبع تولید گرما متصل شوند.

دستگاهی از تهویه هوای مطبوع
تفاوت فن کویل و چیلر | آوش

مقایسه فن کویل و چیلر

چیلرفن کویل
انواعچیلر تراکمی
چیلر جذبی
فن کویل سقفی توکار
فن کویل سقفی کاستی
فن کویل سقفی کانالی
فن کویل دیواری
فن کویل زمینی
عملکرد دستگاهتولید کننده برودت (سرمایش)انتقال و توزیع دما و سرما یا گرما تولید شده
تعداد قابل استفاده در ساختمانیک چیلرچندین فن کویل
محل نصبموتورخانه- پشت بامزمین، دیوار، سقف، سقف کاذب
کاربردفروشگاه‌ها و مراکز خرید
مجتمع‌های اداری و تجاری
آپارتمان‌های مسکونی
کارخانه‌ها و کارگاهی صنعتی
فروشگاه‌ها و مراکز خرید
مجتمع‌های اداری و تجاری
آپارتمان‌های مسکونی
کارخانه‌ها و کارگاهی صنعتی

چیلر و فن‌کویل مناسب بر چه اساسی طراحی و انتخاب می‌شوند؟

برای هر ساختمانی بر اساس نوع کاربری، متراژ، مشخصات و محل جغرافیایی آن مهندسین متخصص ظرفیت حرارتی و برودتی را محاسبه می‌کنند و باتوجه‌به آن چیلر با ظرفیت سایز شده و بر اساس نیاز و فن‌کویل‌هایی با تعداد و ظرفیت مناسب طراحی و انتخاب می‌نمایند. تا به این ترتیب بتوانند تهویه و سرمایش و گرمایش ساختمان را به بهترین شکل ممکن تامین کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به مقایسه فن کویل و چیلر و تفاوت آن‌ها پرداختم. این دستگاه‌ها در کارگرد هیچ‌گونه شباهتی به یکدیگر ندارند اما برای اجرای یک سیستم تهویه مطبوع در یک ساختمان مکمل یکدیگر هستند. ترکیب چیلر- فن‌کویل از بهترین گزینه‌ها به منظور سرمایش و گرمایش انواع ساختمان‌ها محسوب می‌شود.
البته به این شرط که برای محیط مورد نظر بهترین فن کویل و چیلر انتخاب شود. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم که این تجهیزات برودتی را حتما از یک برند معتبر انتخاب و خریداری نمایید و نصب و راه‌اندازی آن را به نیروهای متخصص در این زمینه بسپارید. شرکت آوش نمایندگی انحصاری محصولات گرین آماده ارائه هرگونه خدمات به مشتریان عزیز است.

سوالات متدوال:

فن‌‍‌کویل‌ها در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

فن‌کویل‌ها دارای کاربردهای مختلفی هستند و اگر می‌خواهید در هر فضایی درجه حرارت را به صورت کاملا مجزا کنترل نمایید فن‌کویل‌ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند. این دستگاه‌ها همچنین مانع از انتقال هوای آلوده به سایر اتاق‌ها می‌شوند.

دستگاه چیلر چه مزیت‌هایی دارد؟

با انتخاب این تجهیزات برودتی می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. همچنین هزینه تجهیزات برقی مورد نیاز را کاهش دهید. چیلر در تابستان‌ها موجب راندمان بهتر دیگ‌ها شده و ارتعاشات و صدا را کاهش می‌دهد.

در انتخاب فن‌کویل باید به چه مواردی دقت نمود؟

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که در هنگام انتخاب فن‌کویل‌ها باید مد نظر داشته باشید که از جمله آن‌ها می‌توان به نوع فن کویل، سطح و بلندی صدا، ظرفیت هر یک، نحوه کار فن‌کویل‌ها و … اشاره کرد.

چیلر یا فن کویل، کدام بهتر است؟

در پاسخ به این سوال نمی‌توان گفت چیلر بهتر است یا فن کویل. زیرا این تجهیزات برودتی مکمل یکدیگر هستند و هر یک عملکرد و مزایای خاصی دارند. بنابراین شما با‌توجه‌به نیاز محیط خود و شرایط موجود باید تصمیم بگیرید که خرید کدام دستگاه می‌تواند برای شما کاربردی‌تر باشد و سرمایش و گرمایش محیط را تامین می‌کند.

قیمت فن کویل و چیلر چقدر است؟

قیمت این دستگاه‌ها بر اساس نوع دستگاه، ظرفیت،کارکرد، میزان مصرف انرژی، شرکت تولید کننده، کیفیت قطعات، گارانتی و خدمات پس از فروش و … متفاوت است.

مطالعه بیشتر: چیلر چگونه کار می کند؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 3

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

12 + 13 =

ارسال نظر