معرفی مهم‌ترین ایرادات تصفیه هوای خانگی

ایرادات تصفیه هوای خانگی می‌تواند از روشن نشدن موتور گرفته تا کارکرد و عملکرد نامناسب، صدای نامناسب، عدم کارکرد موتور و بوی نامطبوع متفاوت باشد. با این حال، امروزه هوای شهرهای مختلف (مخصوصا کلان شهرهایی مثل تهران) به قدری آلوده است که نمی‌توان از دستگاه‌های تصفیه هوا گرین چشم‌پوشی کرد. به همین خاطر در این مقاله از آوش تصمیم گرفته‌ایم درباره ایرادات، عیب‌یابی و مشکلات رایج دستگاه تصفیه هوا صحبت کنیم.

رایج‌ترین ایرادات تصفیه هوای خانگی

از بین مهم‌ترین ایرادات تصفیه هوای خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. روشن نشدن دستگاه

یکی از دلایل اصلی روشن نشدن دستگاه تصفیه هوا، تامین نشدن برق مورد نیاز آن است. در نتیجه اگر مطمئن هستید که برق ساختمان و کابل و دوشاخه مشکلی ندارد، باید منبع تغذیه داخلی دستگاه را بررسی کنید. انجام این کار به ظرافت و دقت بسیار زیادی نیاز دارد و حتما باید توسط یک فنی‌کار یا فردی آموزش‌دیده انجام شود.

۲. کار نکردن یا عملکرد نامناسب

مشکلات مختلفی می‌تواند روی عملکرد دستگاه تصفیه هوا تاثیر بگذارد و حتی کیفیت آن را کاهش دهد. برای مثال ایرادات دستگاه تصفیه هوا خانگی ممکن است به خاطر خراب شدن مدار، کنترلرها و برد الکترونیکی یا عدم تنظیم صحیح بخش‌های مختلف مثل درِ فیلترها و فن به وجود آمده باشد.

تجمع ذرات گرد و غبار و آلاینده‌ها هم می‌تواند روی عملکرد آن تاثیر بگذارد و مشکلاتی مثل کاهش جریان هوا، اختلال در تصفیه هوا و کاهش فعالیت موتور را ایجاد کند. برای اینکه به چنین مشکلاتی دچار نشوید، باید به طور منظم ورودی و خروجی دستگاه را بررسی کرده و فیلترهای آن را تمیز کنید.

پیشنهاد ویژه: خرید فن‌ کویل گرین

۳. صدای نامناسب

صدای غیرطبیعی یا افزایش سر و صدای دستگاه تصفیه هوا ممکن است به خاطر خراب شدن، عدم تعادل بین قطعات مختلف دستگاه یا خرابی آن‌ها به وجود آمده باشد. این مشکلات هم ممکن است به خاطر ذرات گرد و غبار متراکم روی فن یا خرابی بلبرینگ ایجاد شوند.

یک دستگاه تصفیه هوای خانگی گرین را می‌بینید که به شکل استوانه است. ایرادات تصفیه هوای خانگی می‌تواند مربوط به تجمع گرد و غبار در آن باشد.
دستگاه‌های تصفیه هوا آلاینده‌هایی مثل ویروس‌ها، باکتر‌های، ذرات شیمیایی، گرد و خاک و ذرات آلاینده pm ۲.۵ را جذب یا حذف می‌کنند.

علاوه بر این، ممکن است اشیاء خارجی در داخل دستگاه گیر کرده باشد. البته بعضی از دستگاه‌های تصفیه هوا هم با خراب شدن فیلتر بوق می‌زنند. 

۴. کار نکردن موتور

یکی از مهم‌ترین ایرادات تصفیه هوای خانگی؛ خراب شدن موتور آن است. در صورت بروز این مشکل باید کل موتور را بررسی کنید تا ببینید که آیا کلا سوخته و از بین رفته؛ یا اینکه بخش‌هایی از آن از جمله اتصالات، بلبرینگ‌ها یا فرمان موتور مشکل دارد. در هر صورت، بهتر است هر چه سریع‌تر به سراغ یک متخصص یا فنی‌کار بروید؛ چرا که تعمیر موتور دستگاه تصفیه هوا کار یک فرد عادی نیست.

۵. بوی نامطبوع

یکی دیگر از ایرادات تصفیه هوای خانگی می‌تواند مربوط به بوی بد آن‌ها باشد. فیلترهای موجود در دستگاه‌های تصفیه هوا باید به طور منظم تمیز شوند؛ در غیر این صورت، با رشد کپک و بوی بد مواجه می‌شوید. در نتیجه اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، بهتر است فیلرهای دستگاه را تمیز کرده و به طور کامل آن را با نور خورشید یا گرمای مستقیم خشک کنید.

۶. کار نکردن لامپ UV

اگر لامپ UV روش نمی‌شود، باید حتما به یک تکنسین مراجعه کنید؛ چرا که این لامپ اشعه خاصی تولید می‌کند که شدت مضر و البته خطرناک است.

مطالعه بیشتر: مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

چند نکته در مورد عیب‌یابی تصفیه هوا و جلوگیری از خراب شدن آن

با اجرای نکات زیر می‌توانید ایرادات تصفیه هوای خانگی خود را کاهش دهید یا حتی به طور کامل جلوی آن‌ها را بگیرید:

۱. تمیز نگه داشتن فیلترها

فیلترهای دستگاه تصفیه هوا یکی از مهم‌ترین اجزای آن هستند و حتما باید به طور منظم بررسی شده و در صورت لزوم تمیز یا تعویض شوند.

۲. عدم قرار دادن مواد آلاینده در نزدیکی دستگاه

بهتر است دستگاه تصفیه هوا را در نزدیکی مواد آلاینده مثل گرد و غبار، مواد شیمیایی قوی یا سایر مواد صنعتی قرار ندهید. 

 تصویری که دستگاه تصفیه هوا خانگی گرین و جریان هوای پاکیزه و مطبوع را نشان می‌دهد.
بررسی بخش‌های تخصصی دستگاه‌های تصفیه هوا به ویژه بخش‌های برد و الکترونیکی آن باید توسط فنی‌کارها و افراد مجرب انجام شود.

توجه داشته باشید که حتی نزدیک بودن به آشپزخانه هم می‌تواند روی کیفیت کار دستگاه تصفیه هوا تاثیر بگذارد. 

۳. تنظیم صحیح رطوبت

ایرادات تصفیه هوای خانگی می‌تواند مربوط به تنظیم رطوبت دستگاه تصفیه هوا باشد. تنظیم رطوبت دستگاه از خرابی و کاهش عمر آن جلوگیری می‌کند. رطوبت داخل محیط در بهترین حالت باید بین ۴۰ تا ۶۰ درصد باشد.

۴. استفاده از منبع تغذیه پایدار

اگر دستگاه تصفیه هوا از منبع تغذیه قابل شارژی مثل باتری استفاده می‌کند، بهتر است آن‌ها را از شرکت‌های مطمئن خریداری کرده و به‌ طور منظم با توجه به دستورالعمل‌های تولیدکنندگان تعمیر یا تعویض کنید.

۵. عدم استفاده از دستگاه در شرایط سخت

استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در شرایط آب و هوایی نامناسب، ریسک بروز ایرادات تصفیه هوای خانگی را افزایش می‌دهد. دستگاه‌های تصفیه هوا معمولا برای کار در شرایط آرام و عادی طراحی شده‌اند. در نتیجه بهتر است که از این دستگاه‌ها در شرایط خیلی سختی مثل مناطق به شدت گرم یا به شدت سرد و یا به شدت مرطوب استفاده نکنید.

مشکلات رایج دستگاه تصفیه هوا در چند خط

دستگاه‌های تصفیه هوا تقاضا و محبوبیت زیادی در بین مردم دارند؛ اما به شدت پیچیده و ظریف هستند و تعمیر آن‌ها بدون داشتن تجربه و مهارت مورد نیاز امکان‌پذیر نیست. از بین مهم‌ترین مشکلات رایج دستگاه تصفیه هوا می‌توان به عملکرد نامناسب، صداهای ناخوشایند، مشکلات الکترونیکی و بوی نامطبوع اشاره کرد. با این حال با استفاده از روش‌هایی مثل تنظیم صحیح رطوبت، تمیز نگه داشتن فیلترها، استفاده درست از دستگاه و بررسی منظم آن می‌توان از بروز این مشکل‌ها جلوگیری کرد.

چند سوال درباره مشکلات دستگاه تصفیه هوا

۱. مهم‌ترین ایرادات تصفیه هوا کدام یک هستند؟

مهم‌ترین ایراد دستگاه تصفیه هوا خراب شدن موتور آن است و برای تعمیر آن باید به افراد باتجربه و تکنسین‌های مجرب مراجعه کنیم.

۲. بوی نامطبوع دستگاه تصفیه هوا ناشی از چیست؟

بوی نامطبوع دستگاه تصفیه هوا معمولا به دلیل کثیف بودن فیلترها به وجود می‌آید.

۳. چرا سر و صدای دستگاه تصفیه هوا با گذشته افزایش می‌یابد؟

افزایش سر و صدای دستگاه تصفیه هوا ممکن است به خاطر خراب شدن، عدم تعادل بین قطعات مختلف دستگاه یا خرابی آن‌ها به وجود آمده باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

12 − چهار =

ارسال نظر