مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

گرچه بهبود کیفیت هوا در محیط‌های داخلی هدف مشترک دستگاه تصفیه هوا و دستگاه هواساز است، این دو محصول عملکرد کاملاً متفاوتی دارند و نمی‌توانند به‌جای یکدیگر به‌کار روند. برای نمونه درحالی‌که دستگاه هواساز قادر به تنظیم میزان رطوبت هواست، عملکرد تصفیه‌کننده‌های هوا هیچ‌گونه تأثیری بر کاهش یا افزایش رطوبت ندارد. همچنین انواع دستگاه تصفیه هوا گرین می‌توانند تا ۹۹.۹۷ درصد باکتری‌ها، ویروس‌ها، ریزگردها و… را از میان ببرند، اما هواساز از چنین قابلیتی برخوردار نیست و بیشتر برای تازه‌سازی هوای درون کاربرد دارد. برای شناخت دقیق‌تر تفاوت دستگاه هواساز با دستگاه تصفیه هوا مطالعه‌ی این مطلب از آوش را از دست ندهید.

تفاوت تصفیه هوا با تهویه هوا در چیست؟

از آنجایی که تنفس هوای ناسالم به‌عنوان چهارمین تهدید بزرگ سلامتی انسان امروز شناخته می‌شود، به‌کارگیری انواع دستگاه‌های تهویه و تصفیه‌ی هوا روزبه‌روز افزایش می‌یابد. اما آیا می‌دانید که این دستگاه‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ درواقع بیشتر افراد تهویه‌ی هوا را با تصفیه‌ی آن یکی می‌دانند، درحالی‌که بین این دو عمل تفاوت‌های اساسی وجود دارد.

تصفیه‌ی هوا به معنای حذف انواع بوهای نامطبوع، ذرات معلق و ریزگردها، آلاینده‌های فیزیکی و شیمیایی، دود، ویروس‌ها، باکتری‌ها و… از هوای محبوس در فضاهای بسته‌ای همچون منازل مسکونی و واحدهای اداری است. انواع دستگاه تصفیه هوا وظیفه‌ی سالم‌سازی و ضدعفونی کردن هوا را برعهده دارند.

تهویه‌ی هوا اما بیشتر بر گردش هوا متمرکز است. شما چه از یک دستگاه هواساز استفاده کنید و چه فقط یک پنجره را باز بگذارید، به هوا اجازه‌ی جابه‌جایی و تهویه داده‌اید. درنتیجه‌ی همین جریان یافتن و گردش هوا است که تازه‌سازی و بهبود کیفیت آن اتفاق می‌افتد؛ البته به شرط اینکه ساکن کلانشهرهایی با هوای آلوده نباشید!

مطالعه بیشتر: راهنمای خرید ماشین لباسشویی گرین

انواع دستگاه تصفیه هوا در یک قاب.
تفاوت دستگاه تصفیه هوا با دستگاه هواساز را می‌توان در اجزای داخلی آن‌ها نیز جست‌وجو کرد؛ تصفیه‌کننده‌های هوا از انواع فیلترها برای به‌دام انداختن آلاینده‌ها استفاده می‌کنند، اما دستگاه هواساز دارای یک نوع فن دمنده برای به‌جریان انداختن هواست.

تفاوت دستگاه هواساز با دستگاه تصفیه هوا چیست؟

توضیح دادیم که به هرگونه گردش هوایی که باعث خروج هوای کثیف از محیط‌های داخلی و ورود هوای تمیز از محیط‌های بیرونی شود تهویه‌ی هوا گفته می‌شود. برای انجام تهویه‌ی هوا سیستم‌ها و دستگاه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هواساز یکی از آن‌هاست. همین امر نیز اولین و بزرگ‌ترین تفاوت دستگاه هواساز با دستگاه تصفیه هوا به‌حساب می‌آید: درحالی‌که هواساز می‌تواند یکی از اجزای اصلی سیستم تهویه باشد، تصفیه‌کننده‌های هوا هیچ ارتباطی با فرایند تازه‌سازی و تهویه‌ی هوا ندارند. دیگر موارد تفاوت تصفیه هوا با هواساز عبارت‌اند از:

تفاوت در نوع کاربرد

به‌طور کلی دستگاه‌های هواساز برای کنترل دما، رطوبت، سرعت و جهت جریان هوا به‌کار می‌روند. به‌علاوه اگر هواسازها را به بویلر یا کولر متصل کنید، گرمایش یا سرمایش محیط را نیز تأمین خواهند کرد. دستگاه هواساز از طریق یک فن دمنده به تبادل هوا بین محیط‌های داخلی و خارجی می‌پردازد و سپس به کمک یک‌سری کانال‌کشی‌ها هوای تازه را در سرتاسر فضای درونی توزیع می‌کند. درنتیجه‌ی این عملکرد، دما و میزان رطوبت محبوس در محیط نیز تنظیم خواهند شد. اما تصفیه‌‌کننده‌های هوا هیچ تأثیری بر این فاکتورها ندارند. انواع دستگاه تصفیه هوا با دارا بودن فیلترهای مختلف، وظیفه‌ی حذف آلاینده‌هایی را برعهده دارند که از طریق هوا جابه‌جا می‌شوند و تهدیدی جدی برای سلامت انسان هستند؛ برخی از این آلاینده‌ها به شرح زیرند:

  • ریزگردها
  • گردوغبار، گرده‌ی گل‌ها و شوره‌ی حیوانات خانگی
  • هاگ‌ها، کپک‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها
  • دود و مواد شیمیایی
  • بوی نامطبوع

پیشنهاد ویژه: خرید فن‌ کویل گرین

با توجه به این موارد، اگر در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی می‌کنید، بهتر است به‌سراغ تصفیه‌کننده‌های هوا برای بهبود کیفیت هوای تنفسی‌تان بروید و به دستگاه‌های تهویه و هواساز بسنده نکنید.

تفاوت در محدوده‌ی کاربرد

گرچه انواع دستگاه تصفیه هوا در اندازه‌های مختلف برای به‌کارگیری در فضاهای مختلف موجودند، تفاوت تصفیه هوا با هواساز در محدوده‌ی کاربردشان بسیار فاحش است. هواسازها می‌توانند حجم هوای تازه‌ی زیادی را ردوبدل و تأمین کنند؛ به همین دلیل در ساختمان‌های بزرگ، بیمارستان‌ها و مراکز تجاری به‌کار گرفته می‌شوند؛ این درحالی‌ست که دستگاه تصفیه هوا معمولاً برای محیط‌های کوچک با هوای محبوس، مانند واحد‌های مسکونی، اداری و درمانی، مناسب است و قدرت یک هواساز را ندارد.

تفاوت در قدرت فیلتراسیون

برخی از انواع دستگاه هواساز، همچون هواساز هایژنیک، به فیلترهایی در سیستم داخلی خود مجهزند و می‌توانند میزان آلودگی هوایی که از بیرون انتقال می‌دهند را کاهش دهند. با این حال نباید انتظار بالایی از این هواسازها داشته باشید! آن‌ها شاید قادر به از میان بردن گردوغبار معلق در هوا باشند، اما توان حذف آلاینده‌های ریزتر و خطرناک‌تر را ندارند؛ درحالی‌که قدرت فیلتراسیون دستگاه تصفیه هوا می‌تواند به ۹۹.۹۷ درصد برسد.

تصویر یک دستگاه هواساز خانگی را شامل می‌شود.
درحالی‌که برای تهویه‌ی هوا دستگاه‌های گوناگونی وجود دارند، بیشتر تنوع دستگاه تصفیه هوا به تفاوت در نوع فیلتر آن مربوط می‌شود.

مقایسه‌ی دستگاه تصفیه هوا با محصولات دیگر

گفتیم که برای تهویه و بهینه‌سازی هوا دستگاه‌های مختلفی وجود دارد؛ از سیستم تهویه مطبوع (HVAC) گرفته تا رطوبت‌سازها و رطوبت‌گیرها. حال که موارد تفاوت تصفیه هوا با هواساز را روشن کردیم، بد نیست که اشاره‌ای هم داشته باشیم به تمایزهای این دستگاه با دیگر محصولاتی که برای بهبود کیفیت هوا به‌کار می‌روند. جدول زیر به‌خوبی این تفاوت‌ها را به‌نمایش می‌گذارد:

دستگاه تصفیه هوادستگاه تهویه هوا مطبوعدستگاه رطوبت‌سازدستگاه رطوبت‌گیر
نوع عملکرد:
حذف آلاینده‌ها×××
تنظیم دمای هوا×××
تنظیم رطوبت هوا×
تازه‌سازی هوا×××

تفاوت دستگاه هواساز با دستگاه تصفیه هوا در چند خط

درحالی‌که آلودگی هوا به یک معضل جدی در بیشتر نقاط جهان تبدیل شده‌است، دستگاه‌های بسیاری نیز برای کاهش این آلودگی‌ها عرضه شده‌اند. هواسازها و تصفیه‌کننده‌های هوا دوتا از پرکاربردترین انواع این دستگاه‌ها هستند که هدف نهایی‌شان بهبود کیفیت هوایی‌ست که تنفس می‌کنید. با این حال این دو محصول تفاوت‌هایی اساسی با یکدیگر دارند که در این مطلب از آوش به شرح آن‌ها پرداختیم و دانستیم هواساز وظیفه‌ی تازه‌سازی هوا را برعهده دارد و دستگاه تصفیه‌کننده هوا وظیفه‌ی پاکسازی و ضدعفونی کردن آن را.

پرسش‌های پرتکرار درباره‌ی تفاوت دستگاه تصفیه هوا با دستگاه هواساز

۱. دستگاه تصفیه هوا و هواساز چه تفاوتی با هم دارند؟

گرچه هردو این دستگاه‌ها می‌توانند باعث ارتقای سطح کیفی هوای تنفسی شوند. دستگاه تصفیه هوا برای حذف انواع آلاینده‌ها به‌کار می‌رود و دستگاه هواساز برای کنترل دما، رطوبت، سرعت و جهت جریان هوا.

۲. آیا تصفیه هوا و هواساز می‌توانند همزمان استفاده شوند؟

بله؛ از آنجایی که این دو دستگاه کاربرد و عملکردهای متفاوتی دارند، می‌توانند به‌طور هم‌زمان مورد استفاده قرار گیرند.

۳. دستگاه تصفیه هوا بهتر است یا دستگاه هواساز؟

پاسخ به سؤال به کاربرد مدنظر شما بستگی دارد. برای نمونه ساکنان کلانشهرهای آلوده بهتر است به‌سراغ خرید دستگاه تصفیه هوا بروند، اما برای ساختمان‌های تجاری و بزرگ استفاده از هواساز گزینه‌ی بهتری خواهد بود.

منابع: molekule _cairntechnology

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

سه × 5 =

ارسال نظر