نمونه‌ای از یک فن کویل عمودی در یک اتاق پذیرایی

مهم‌ترین نکاتی که در عیب‌یابی فن کویل باید بدانید

عیب‌یابی فن کویل ها هم کار چندان ساده‌ای نیست و به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد. فن کویل‌ گرین یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های تهویه مطبوع هوا هستند اما استفاده از آن‌ها گاهی‌اوقات می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. به طور کلی فن کویل‌ها به نگهداری دقیقی نیاز دارند و در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مثل سر و صدای بیش از اندازه، سرمایش و گرمایش ناکافی و نشت آب مواجه شوند. به همین خاطر در این مقاله از آوش تصمیم گرفته‌ایم درباره عیب‌یابی فن کویل ها و چگونگی رفع‌ آن‌ها صحبت کنیم.

مطالعه بیشتر: فن کویل چیست؟

عیب‌یابی فن کویل؛ معرفی مهم‌ترین مشکلات

فن کویل‌ها معمولاً با ۷ مشکل مواجه می‌شوند که در ادامه آن‌‌ها را بررسی خواهیم کرد.

۱. خرابی کمپرسور فن کویل

یکی از مشکلات نسبتا رایج در فن کویل‌ها، خرابی و نقص کمپرسور یا موتور آن است. تمیز نکردن یا عوض نکردن فیلترها بطور منظم می‌تواند باعث انسداد و خطر افزایش فشار درون کمپرسور شود که بالاخره به خرابی آن منجر می‌شود. علاوه بر این اگر آب به دلیل نشتی یا سرویس‌دهی نامناسب به داخل واحد نفوذ کند، می‌تواند باعث خرابی کمپرسور شود. استفاده نادرست از فن کویل (مثلا استفاده بیش‌ازحد آن‌ها در شرایط سخت) یا استفاده از منابع نامناسب هم می‌تواند در خراب شدن موتور فن کویل تاثیر بگذارد. برای حل این مشکل باید به کمک یک فنی‌کار موتور را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

۲. خراب شدن فن‌ها و سر و صدا

گاهی اوقات فن موجود در فن کویل‌ها صدای غیر عادی دارند یا به درستی کار نمی‌کنند. چنین مشکلی ممکن است به خاطر کثیف بودن فن، خرابی موتور یا خرابی کنترلر فن به وجود آمده باشد. در این صورت بعد از مشورت با فنی‌کارها می‌توان از راهکارهایی مثل تمیز کردن فن، تعویض فن یا تعویض کنترلر فن استفاده کرد.

مطالعه بیشتر: انواع فن کویل

۳. گرمایش یا سرمایش نامناسب

گاهی اوقات ممکن است فن کویل‌ها وظایفی مثل گرمایش، سرمایش و تهویه هوا را به خوبی انجام ندهند. چنین مشکلی ممکن است به خاطر محدودیت جریان هوا، خرابی ترموستات یا خرابی سامانه کنترل و دیگ بخار آن به وجود آمده باشد. استفاده از فن کویل‌های کوچک برای فضاهای بزرگ، کثیف شدن فن و یا به مشکل خوردن کشش هوای سیستم می‌تواند روی این مسئله تاثیرگذار باشد. 

۴. تجمع یخ و یا رسوبات

تجمع یخ و رسوبات یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که در فن کویل‌ها به وجود می‌آید. شرایط آب‌وهوایی تاثیر زیادی در این مسئله دارد و برای مثال رطوبت بالا، ذرات گرد و غبار و سایر آلودگی‌های هوا می‌توانند با این سیستم‌های تهویه مطبوع تداخل کرده و رسوبات مذکور را ایجاد کنند.

 نمونه‌ای از یک فن کویل که با مشکل تجمع یخ مواجه شده است.
اگر بعد از یخ زدن فن کویل، این یخ‌ها آب شده و وارد آن شوند؛ ممکن است با سیستم الکتریکی دستگاه تداخل پیدا کرده و باعث خراب شدن آن‌ها شوند.

چنین رسوباتی باعث می‌شوند که فن کویل‌ها حرارت کم‌تری را انتقال داده و کارایی خود را از دست بدهند.

۵. مشکل تولید یا نصب

در بعضی موارد، فن‌ کویل‌‌ها به خاطر مشکلات تولید یا نصب خود خراب می‌شوند. به عنوان مثال، اتصالات نامناسب و قطعات ناکارآمد می‌توانند منجر به خرابی سریع‌تر فن شوند. در نتیجه بهتر است فن کویل‌های خود را از فروشگاه‌هایی بخرید که از ضمانت پس از فروش آن‌ها مطمئن هستید.

۶. هوا گرفتن

وظیفه اصلی فیلترهای هوای فن کویل‌ها جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار است اما اگر فیلترها با مشکل مواجه شوند یا کثیف باشند، ذرات گرد و غبار به فن کویل‌ها نفوذ کرده و باعث انسداد آن‌ها می‌شوند. موقعیت نصب فن کویل‌ها هم می‌تواند روی این مسئله تاثیر گذار باشد. 

۷. آب دادن

فن کویل‌ها برای خنک کردن هوا از آب و لوله‌ استفاده می‌کنند. اگر لوله‌های مذکور نشتی داشته باشند، آب وارد بخش‌های دیگر شده و به آن‌ها آسیب می‌زند. عواملی مثل ناسازگاری بین سیستم گرمایش و خنک‌کننده، خراب شدن شیرهای کنترل آب و نقص در سیستم تخلیه می‌تواند فن کویل‌ها را با مشکل آب دادن  مواجه کند.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب فن کویل

رفع عیوب فن کویل‌ها

بعد از عیب‌یابی فن کویل ها و برای حل چالش‌های موجود می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید:

۱. مشاهده و بررسی ظاهر فن کویل

در این مرحله، فن کویل را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا هر نوع خرابی ظاهری، مانند قطعات شکسته‌شده یا ترک‌خورده را پیدا کنید. 

تنها با بررسی ظاهر فن کویل می‌توانید مشکلات زیادی مثل مثل نشت آب را تشخیص دهید. 

 فردی که در حال بررسی و تعمیر سیم‌های یک فن کویل است.
قبل از بررسی فن کویل‌ها حتماً باید خود دستگاه و سیستم الکتریکی و آب‌رسانی آن را قطع کنید.

۲. بررسی جریان هوا

فشار هوا را در نقاط مختلف فن کویل (مانند ورودی و خروجی هوا) کنترل کنید. تغییر فشار هوا ممکن است به دلایل مختلفی مثل خراب شدن لوله‌ها یا جمع شدن گرد و غبار در فیلترها به وجود آمده باشد.

۲. بررسی عملکرد فن

فن را بررسی کنید و مطمئن شوید که سرعت و عملکرد آن عادی است. در صورت وجود صداهای غیر عادی، آن را تمیز کرده و در صورت نیاز تعویض‌اش کنید.

۴. بررسی تهویه هوا

سیستم تهویه هوا را بررسی کنید و مطمئن شوید که جریان هوا به صورت مناسب در دستگاه حفظ می‌شود. ممکن است مجبور شوید فیلترها را تمیز کرده یا پروانه فن کویل را تعمیر کنید.

۵. بررسی سیستم آب‌رسانی

در صورتی که فن کویل به سیستم آب‌رسانی مجهز شده؛ لوله‌ها، شیرها و دیگر قطعات مرتبط با آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آب به درستی جریان دارد و نشت یا خرابی خاصی ایجاد نکرده است. 

۶. بررسی سیستم‌ الکتریکی

می‌توانید با استفاده از ابزارهای الکتریکی مثل اهم‌سنج قسمت‌های الکتریکی مثل سوئیچ، کابل‌ها و موتور فن را بررسی کرده و مشکلات الکتریکی را رفع کنید.

مطالعه بیشتر: تفاوت چیلر و فن کویل

عیب‌یابی فن کویل در چند خط

بسته به اینکه فن کویل مورد نظر با چه مشکلی مواجه شده است، فنی‌کارها ابتدا باید بخش‌های مختلف آن را بررسی می‌کنند. این بخش‌ها می‌توانند ترموستات، دیگ بخار، ولتاژ برق، تایمر، شیر، ترانسفور، سیستم هواگیری، پمپ‌ها، لوله‌ها، فن‌ها، سیم‌کشی یا حسگرهای محیط باشند. پس از بررسی اولیه و کشف مشکل فن کویل هم به رفع آن‌ها پرداخته و در صورت نیاز بخش‌های خاصی از آن را تعویض می‌کنند.

مطالعه بیشتر: کاربردهای فن کویل

چند سوال درباره عیب‌یابی فن کویل

۱. مهم‌ترین مشکلات فن کویل‌ چیست؟

از بین مهم‌ترین عیوب فن کویل‌ها می‌توان به خرابی کمپرسور، خراب شدن فن‌ها، ایجاد سر و صدای عجیب، تجمع یخ و رسوبات، مشکل در تولید یا نصب، هوا گرفتن و نشت آب اشاره کرد.

۲. برای عیب‌یابی فن کویل باید چه کاری انجام دهیم؟

برای عیب‌یابی فن کویل ابتدا باید مشکل دقیق آن را پیدا کرده و سپس با استفاده از روش‌های مختلف از جمله لحیم‌کاری آن‌ها را تعمیر کنیم. علاوه بر این در صورت نیاز هم باید بخش‌های مختلف فن کویل را تعویض کنیم.

۳. چطور می‌توانیم جلوی خراب شدن فن کویل را بگیریم؟

نگهداری و بررسی منظم فن کویل‌ها و تمیز کردن فن آن‌ها می‌تواند به شدت روی جلوگیری از خراب شدن این سیستم‌های تهویه مطبوع هوا تاثیرگذار است.

منابع: nicholson _ rasmech

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر