راهنمای کنترل رطوبت در سیستم‌های تهویه مطبوع

میزان رطوبت در یک فضا، بیانگر کیفیت هوای آن فضا است. از آن جایی که کاربرد تهویه مطبوع به منظور ایجاد آسایش دمایی در محیط بوده و با هدف عرضه هوایی دلپذیر به مصرف کنندگان تهیه می‌شود، کنترل رطوبت در تهویه مطبوع اهمیت زیادی دارد. در ادامه قصد داریم به این موضوع بپردازیم که کنترل رطوبت در تهویه مطبوع چگونه اتفاق می‌افتد و اگر این فرایند دچار اختلال شد، راه حل آن کدام است. برای آشنایی بیشتر با رطوبت گیری تهویه مطبوع تا انتها با شرکت آوش «نمایندگی فروش محصولات تهویه مطبوع گرین در ایران» همراه باشید.

اهمیت کنترل رطوبت در فضای داخلی

وجود رطوبت نقش بسیار مهمی در تهویه مطبوع خانه شما دارد. کم بودن رطوبت در فضا به خصوص در فصل زمستان می‌تواند موجب خشکی بینی و گلو بشود. همچنین وجود رطوبت بیش از اندازه نیز می‌تواند شرایط را برای رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها فراهم آورد. از دیگر معایب وجود رطوبت زیاد در محیط آسیب به اسباب و اثاثیه ساختمان است.

از این رو می‌توان گفت که کنترل رطوبت در تهویه مطبوع بسیار مهم است. بهترین بازه میزان رطوبت برای داشتن یک محیط سالم و بهداشتی بین 30 تا 60 درصد است. خوشبختانه شما می‌توانید با کنترل رطوبت در تهویه مطبوع خود، کیفیت محیط را مدیریت کنید.
در سیستم‌های تهویه مطبوع رطوبت به دو صورت کنترل می‌شود:

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل دیواری گرین

  • رطوبت زنی
  • رطوبت زدایی

برای کنترل رطوبت در تهویه مطبوع گاهی ممکن است رطوبت محیط کم باشد که با افزودن رطوبت می‌توانیم شرایط ایده آلی را فراهم کنیم. همچنین در صورتی که میزان رطوبت موجود زیاد باشد با روش رطوبت زدایی یا رطوبت گیری تهویه مطبوع می‌توان مشکل را حل کرد.

تصویری از اتاقی مبله که با سیستم تهویه رطوبتش کنترل می شود
اهمیت کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

کنترل رطوبت در سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع که با نام HVAC شناخته می‌شوند، می توانند فضای یک اتاق یا خانه را خنک یا گرم کنند. ایجاد رطوبت یا از بین رفتن رطوبت در زمان کار کردن سیستم‌های تهویه مطبوع رخ می‌دهد. در نگاه اول، برای از بین بردن رطوبت لازم نیست تنظیمات دستگاه تهویه مطبوع را تغییر دهیم بلکه فرآیند خنک سازی شامل حذف رطوبت از خانه است. این کار توسط کویل اپراتورها اتفاق می‌افتد و در اصل بخشی از نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع است. اما اگر رطوبت محیط با بررسی عوامل دیگر کنترل نشد، آن موقع است که تنظیمات دستگاه تهویه مطبوع را تغییر می‌دهیم.

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع با سیستم AC

برای همه ما پیش آمده است هنگامی که یک نوشیدنی سرد را بر روی میز قرار می‌دهیم، بخار آبی در قسمت بیرونی آن می‌بینیم. سیستم تهویه مطبوع دارای کویل اپراتورهایی است که می‌تواند رطوبت هوای داخل خانه شما را مشابه بخار آب اطراف لیوان سرد متراکم کند.
هنگامی که هوای گرم و مرطوب اتاق شما به کویل‌های سرد سیستم تهویه مطبوع وارد می‌شود، این هوا متراکم شده و پس از تراکم از سیستم خارج می‌شود. رطوبت در ظرف تخلیه جمع شده و با استفاده از یک لوله تخلیه به بیرون از خانه شما منتقل می‌شود. به این فرایند که موجب کاهش رطوبت در فضای شما می‌شود، رطوبت زدایی می‌گویند.
نکته مهمی که در AC روشن باید به آن توجه کرد، این است که دستگاه تهویه مطبوع به تنهایی نمی‌تواند بر کنترل رطوبت فضای شما تاثیر بگذارد؛ عواملی مانند طراحی ساختمان، مصالح ساختمانی، موقعیت جغرافیایی، میزان هواگیری خانه و … در کنترل رطوبت محیط شما نیز موثر هستند. به عنوان مثال در آب و هوای گرم، AC شما بیشتر کار می‌کند و زمان کافی برای رطوبت زدایی هوا خواهد داشت. اما اگر AC را تنها زمانی استفاده می‌کنید که هوا گرم باشد، بنابراین نمی‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش میزان رطوبت داشته باشد.

بررسی علت عدم کنترل رطوبت توسط تهویه مطبوع

همانطور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند نقش موثری در کنترل رطوبت محیط داشته باشند؛ اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی رخ دهد که عملکرد آن را دچار اختلال کنند. در این حالت AC روشن است، اما متوجه می شوید که میزان رطوبت محیط هنوز هم بالاست. برای دانستن علل مشکل کنترل رطوبت در تهویه مطبوع در ادامه با ما همراه باشید.

شخصی در حال کنترل سیستم رطوبت با گوشی هوشمند
انواع کنترل کننده های رطوبت

مطالعه بیشتر: دلایل یخ زدن لوله کولر گازی + راهکارهای برطرف کردن

سرعت محدود

اگر سیستم تهویه مطبوع شما فقط یک سرعت داشته باشد و یا تنها عملکرد روشن|خاموش ارائه کند، کنترل رطوبت در تهویه مطبوع را مختل می‌کند. در این حالت اگر سرعت دستگاه برای شما قابل تنظیم نباشد، دستگاه پس از روشن شدن به کار می‌افتد و به محض رسیدن به تنها سرعت ممکن، خاموش می‌شود. در طول این فرآیند سیستم تهویه مطبوع شما فرصت کافی برای رطوبت زایی ندارد و در عمل رطوبت گیری تهویه مطبوع اتفاق نمی‌افتد.
این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما در یک منطقه مرطوب زندگی می‌کنید. در این حالت بهتر است به فکر ارتقا سیستم خود و یا خرید سیستم تهویه مطبوع جدید باشید. پر واضح است که وقتی چندین سرعت قابل کنترل داشته باشید، قیمت سیستم تهویه مطبوع شما بیشتر خواهد شد. اگر می‌خواهید به قیمت بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع گرین دسترسی داشته باشید، می‌توانید از سایت فروشگاهی آوش «نمایندگی رسمی محصولات گرین در ایران» استفاده نمایید.

ابعاد بزرگ تهویه مطبوع

در زمان خرید تهویه مطبوع شاید فکر کنید هر چه ابعاد دستگاه بزرگ‌تر باشد، نتیجه بهتری از آن خواهید گرفت؛ اما به این مورد توجه داشته باشید که هرچه یک سیستم تهویه مطبوع بزرگ‌تر باشد، تنظیم دما و کنترل رطوبت در تهویه مطبوع نیز مشکل‌تر خواهد شد.
لازم به ذکر است وقتی در مورد یک کولر گازی صحبت می‌کنیم، منظورمان فقط اندازه آن نیست بلکه باید ظرفیت خنک کننده آن را در نظر بگیرید. وقتی یک سیستم بزرگ می‌خرید، این سیستم دارای یک کمپرسور قدرتمند نیز خواهد بود که به طور مکرر خاموش و روشن می‌شود. بنابراین تهویه مطبوع شما به اندازه کافی کار نمی‌کند و زمان کافی ندارد تا رطوبت اتاق شما را از بین ببرد. به همین جهت مهم است بدانید با توجه به متراژ خانه‌تان، سیستم تهویه مطبوع را در چه سایزی انتخاب کنید.

فشار هوا منفی

منظور از فشار منفی هوا، زمانی است که در یک فضا، تهویه بیش از حد وجود داشته باشد. به این مثال توجه کنید: زمانی که کسی در اصلی یا پنجره‌ای را باز می‌کند، همه ما متوجه هجوم یکباره هوا به داخل می‌شویم. این پدیده به دلیل آن است که فشار منفی بیش از حد، هوا را مجبور می‌کند تا با کشیدن هوای بیشتر از خارج، تعادل خود را حفظ کند. هنگامی که میزان رطوبت ورودی به خانه شما زیاد شود، کنترل رطوبت در تهویه مطبوع را مشکل می‌کند و در این حالت رطوبت گیری تهویه مطبوع لازم است.

تنظیم اشتباه ترموستات

هنگام تنظیم ترموستات شاید تنها به این موضوع فکر کنید که بهترین دما چه دمایی است؛ اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که میزان رطوبت به اندازه میزان دما اهمیت دارد. به عنوان مثال وقتی کولر گازی خود را در حالت فن استفاده می‌کنید، افزایش جریان هوا در داخل اتاق شما بدون وارد کردن هوای خنک مفید خواهد بود. این موضوع می‌تواند سطح رطوبت را افزایش دهد؛ چرا که بخار آب داخل اتاق شما به بیرون منتقل نشده است و در فضا وجود دارد. بنابراین بهتر است ابتدا سطح رطوبت داخل خانه خود را بررسی کنید، سپس تنظیمات مناسب ترموستات را انتخاب کنید.

تصویری نمایانگر کنترل رطوبت با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع
کنترل رطوبت با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع

کثیف بودن کویل‌های اپراتور

رطوبت گیری تهویه مطبوع وظیفه اصلی کویل‌های اپراتور به عنوان جز اصلی دستگاه تهویه مطبوع، است. این کویل‌ها به مرور زمان کثیف می‌شوند و می‌توانند عملکرد دستگاه را دچار اختلال کنند. ذرات گرد و غباری که در هوا وجود دارند، زمانی که بر روی این کویل‌ها قرار گیرند، نقش عایق خواهند داشت. این عایق اجازه حذف بخار آب از هوا و در اصل کنترل رطوبت در تهویه مطبوع را نخواهد داد. این موضوع نه تنها ظرفیت خنک کننده تهویه مطبوع شما را کم می‌کند بلکه بر روند رطوبت زدایی نیز تاثیر می‌گذارد. اگر تغییری در عملکرد کولر گازی خود احساس کردید، بررسی کنید که آیا کویل‌های اپراتور نیاز به تمیز کردن دارند یا خیر. برای آشنایی بیشتر با کولر گازی از مقاله « آب دادن کولر گازی» نیز دیدن کنید.

نشتی کانال

هر منبع هوایی مرطوبی که به خانه شما افزوده می‌شود، خود دلیلی برای افزایش سطح رطوبت است. اگر کانال شما به خصوص در سمت برگشت، نشتی داشته باشد، هوای گرم و مرطوب را از اطراف مجاری مکش می‌کند. در این حالت کولر گازی قادر به حذف یا کنترل رطوبت مناسب نخواهد بود. اگر کنترل رطوبت در تهویه مطبوع شما دچار اختلال شده است، کانال‌های خود را برای نشت یابی کولرگازی بررسی کنید و در اسرع وقت نشتی‌ها را برطرف کنید.

قدیمی بودن سیستم تهویه مطبوع

وقتی سن دستگاه تهویه مطبوع شما بالا می‌رود، تغییرات تدریجی در ظرفیت کاری آن‌ها مشاهده خواهید کرد. در این حالت ممکن است دستگاه شما مانند گذشته خنک نکند و یا کارایی کم‌تری نسبت به قبل از خود ارائه دهد. این موضوع می‌تواند هزینه‌های تعمیر و نگهداری تهویه مطبوع را افزایش دهد. علاوه بر این ممکن است دیگر کنترل رطوبت در تهویه مطبوع شما برای حفظ سطوح ایده آل کار نکند. متوسط عمر یک کولرگازی بین 10 تا 15 سال است؛ بنابراین اگر عمر دستگاه شما به پایان رسیده است یا به آن نزدیک می‌شود، بهتر است به فکر خرید سیستم تهویه مطبوع دیگری باشید.

سخن آخر

تمام موارد بالا که در بخش‌های بالا اشاره شد، تنها بخشی از عوامل موثر بر کنترل رطوبت محیط شما هستند. خرید سیستم تهویه مطبوع مناسب به شما کمک می کند تا بهترین کیفیت هوا را برای فضای خود به ارمغان بیاورید. اگر نمی دانید چه نوع سیستم تهویه مطبوعی مناسب خانه و اتاق شما است، کافی است با مشاوران با تجربه آوش در تماس باشید تا شما را برای خرید بهترین محصول راهنمایی کنند. همچنین در سایت فروشگاهی آوش امکان مشاهده قیمت محصولات تهویه مطبوع گرین وجود دارد و می‌توانید با دید بهتری انتخاب خود را انجام دهید.

سوالات متداول

چرا خانه من با AC روشن باز هم مرطوب است؟

علاوه بر سیستم تهویه مطبوع عواملی نظیر طراحی، مصالح ساختمان، موقعیت جغرافیایی، میزان هواگیری خانه و … در کنترل رطوبت محیط شما موثر هستند.

اختلال در کنترل رطوبت در تهویه مطبوع در اثر چه عواملی رخ می‌دهد؟

سرعت محدود سیستم تهویه مطبوع، بزرگ بودن دستگاه، فشار هوا منفی، تنظیم اشتباه ترموستات، کثیف بودن کویل‌های اوپراتور، قدیمی بودن سیستم و… از عوامل موثر بر عملکرد نادرست کنترل رطوبت در تهویه مطبوع هستند.

منبع: cielowigle

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

15 − سیزده =

ارسال نظر