یونیت داخلی و خارجی کولر گازی دیواری گرین سری DIAMOND تک فاز سرد و گرم 24000 BTU

معرفی انواع کولر گازی براساس کمپرسور، ظرفیت، کاربری و مدل‌های مختلف اسپلیت

انواع کولر گازی بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال می‌توانید آنها را براساس متراژ فضای داخلی منزل خریداری کنید. یک کولر گازی پرقدرت برای فضای کوچک کارایی ندارد یا برای فضاهایی که زیر سطح زمین هستند و دسترسی مناسبی به بیرون ندارند یک کولر گازی ایستاده، بهتر از دیواری عمل می‌کند. انتخاب مورد مناسب از بین انواع اسپلیت یا کولر گازی گرین موجب می‌شود که علاوه بر حفظ دمای مطبوع، طول عمر دستگاه بالاتر رود و هزینه‌های برق نیز کاهش پیدا کند. در این مقاله از آوش به بررسی انواع کولرهای گازی از دیدگاه‌های مختلف می‌پردازیم. 

مطالعه بیشتر: تفاوت داکت اسپلیت با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع چیست؟

انواع کولر گازی از نظر ظرفیت سرمایش 

ظرفیت کولر گازی نشان‌دهنده قدرت آن است یعنی چقدر سرما می‌تواند ایجاد کند یا به بیان دیگر، مقدار گرمایی که در یک ساعت از بین می‌رود. این ظرفیت معمولا بر حسب Tons یا BTU (که مخفف British Thermal Units است) بیان می‌شود. در هنگام انتخاب این فاکتور از کولر گازی باید ویژگی‌های محل نصب آن را هم در نظر بگیریم. 

کولر گازی با ظرفیت زیر ۱۰۰۰ BTU/hr 

این دستگاه برای خنک‌سازی فضایی در حدود ۲۰ تا ۳۰ متر مربع کافیست. به همین دلیل می‌توانند انتخاب خوبی برای اتاق خواب، دفتر کار و فضاهای آپارتمانی کوچک باشند. با این حال برای فضاهای بزرگتر مناسب نیستند. این دستگاه به دلیل قدرت کمتری که دارد برق کمتری هم مصرف می‌کند. تمیز بودن فیلترها، عمر دستگاه و بالا بودن کارایی آن در این امر دخیل است. این دستگاه‌ها معمولا دیواری و برای آب و هوای معتدل و گرم مناسب هستند. برخی مدل‌های این دستگاه مثل کولر گازی ۹۰۰۰گرین دارای حالت سرمایشی و گرمایشی متفاوت و فیلترهای مختلفی برای کاربردهای متفاوت هستند. 

کولر گازی با ظرفیت ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار BTU/hr

این نوع کولر گازی برای خنک کردن فضای ۴۰ تا ۵۰ متر مربع مناسب است. به این ترتیب برای اتاق‌ها و فضاهایی که نه خیلی کوچک و نه چندان بزرگ، مثل اتاق نشیمن، سرویس بهداشتی یا نظایر آن مناسب هستند. همچنین می‌توان از یکی از این دستگاه‌ها برای خنک کردن همه فضای یک آپارتمان کوچک استفاده کرد. این دستگاه‌ها مناسب آب و هوای معتدل هستند و می‌تواند فضا را در یک تابستان گرم، خنک و در یک زمستان معتدل، گرم کنند. اما برای آب و هوای خیلی سخت مثل سرمای  شدید مناسب نیستند. 

 یونیت داخلی کولر گازی دیواری گرین را می‌بینید. 
کولر گازی گرین با ظرفیت‌های مختلفی وجود دارد و می‌تواند فضایی با ابعاد متفاوت را خنک کند. 

کولر گازی با ظرفیت ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار BTU/hr

این نوع کولر گازی برای اتاق‌های بزرگ مثل اتاق پذیرایی، جلسات، اتاق ورزش و غیره مناسب است. همچنین می‌توانند برای سردسازی کل فضای آپارتمان‌ها یا سوییت‌های کوچک هم استفاده شوند. این دستگاه‌ها برای آب و هوای گرم و شرجی مناسب هستند و می‌توانند میزان رطوبت هوا را در داخل فضا کاهش دهند. آنها مصرف انرژی بالایی دارند. با این حال در صورت انتخاب کولر گازی مناسب از برندهای معتبر مثل کولر گازی گرین، هزینه برق کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. 

انواع کولر گازی از نظر کمپرسور

کمپرسور کولر گازی دستگاهی است که مبرد (گاز سردساز مثل فریون) را در سیستم تهویه مطبوع به گردش در می‌آورد. این وسیله قلب کولر گازی است که هوا را خنک می‌کند. این وسیله در یونیت خارجی کولر گازی قرار دارد و نقش اصلی را در عملکرد کولر به عهده دارد. 

کولر گازی با کمپرسور روتاری (دورانی)

در کولرهای گازی که کمپرسور روتاری دارند، گاز مبرد با چرخیدن چرخاننده به داخل کمپرسور رانده شده و فشرده می‌شود. این نوع کمپرسورها بهره‌وری انرژی بالایی دارند و به صورت بی‌صدا کار می‌کنند. همچنین برای خنک کردن فضاهای بزرگ مناسب‌اند. 

کمپرسور دور ثابت

الکتروموتور این نوع کمپرسور، همواره با سرعت ثابتی کار می‌کند، یعنی یا با حداکثر ظرفیت خود کار می‌کند یا اینکه به طور کامل خاموش می‌شود. نمی‌توان میزان عملکرد آنها را کم و زیاد کرد. آنها عملکرد خود را نسبت به دمای فضا تغییر نمی‌دهند.

کولرگازی‌هایی که از کمپرسور دور ثابت استفاده می‌کنند قیمت کمتری دارند اما از نظر انرژی کارآمد نیستند چون ممکن است مدت‌ها با سرعت ثابت کار کنند. همچنین به اندازه کمپرسورهای روتاری، کم صدا نیستند.

انواع کولر گازی از نظر کاربرد

کولرهای گازی به شکل‌های مختلفی ساخته شده‌اند تا بتوان در هر فضایی با هر شرایطی از آنها استفاده کرد. آنها می‌توانند پاسخگوی نیاز فضاهای کوچک، بزرگ، فضاهایی که امکان استفاده از اسپلیت های ۲ تکه ندارند و سایر فضاها باشند. 

کولر گازی ایستاده 

کولرهای گازی ایستاده روی زمین نصب می‌شوند و مثل یک شومینه، در اتاق قرار می‌گیرند. نگهداری از این دستگاه‌ها راحت است و می‌توان از آنها در اتاق‌هایی که فضای دیواری کم یا سقف بلندی دارند استفاده کرد. استفاده از این دستگاه‌ها در رستوران‌ها، هتل‌ها، تالارها، دیتاسنترها و مراکز این چنینی بیشتر است اما می‌توان برای خانه‌های مسکونی هم از آنها استفاده کرد.

 کولر گازی ایستاده گرین را می‌بینید.
کولر گازی ایستاده گرین روی زمین قرار می‌گیرند و می‌توانند فضای اتاق را خنک کنند.

 فناوری به کار رفته در آنها شبیه کولرهای گازی دیواری است. بخش بیرونی در خارج از فضا نصب می‌شود و اسپلیت ایستاده، جایگزین اسپلیت‌هایی است که روی دیوار نصب می‌گردند. این دستگاه‌ها نصب راحت و قدرت سرمایشی خوبی دارند اما ممکن است سروصدای زیادی ایجاد کنند و مصرف برق بالاتری داشته باشند. معمولا کولرهای گازی ایستاده مثل کولرهای گازی ایستاده گرین دارای ارتفاع، حجم و ظرفیت متفاوتی هستند که دست مشتریان را در انتخاب باز می‌گذارند.

کولر گازی قابل حمل یا پرتابل

کولر گازی قابل حمل همانطور که از نامش پیداست لازم نیست جایی به صورت دائم نصب گردد و می‌تواند به راحتی به مناطق دیگر خانه منتقل شود. برخی مدل‌های آنها سنگین هستند و برای جابجایی چرخ دارند. مثلا کولر گازی پرتابل گرین تقریبا ۸۹ سانت ارتفاع دارد و ۳۳ کیلوگرم است. آنها برای خنک کردن فضای یک اتاق مناسب هستند. این کولرهای گازی هوای درون اتاق را به درون می‌مکند آن را خنک کرده و رطوبت و آلودگی آن را به بیرون منتقل می‌کنند.

 کولر گازی پرتابل گرین را می‌بینید. 
کولر گازی قابل حمل گرین، وزن کمی دارد و می‌توان آن را بین فضاها جابجا کرد.

کولر گازی دیواری 

سیستم های کولر گازی دیواری از ۲ واحد داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند که بخش داخلی روی دیوار نصب شده و توسط لوله به واحد خارجی متصل می‌شود. در این دستگاه‌ها هوای اتاق به داخل کولر گازی کشیده شده و با کمک کندانسور و مبرد خنک می‌شود. سپس گرما و رطوبت آن از طریق واحد خارجی کولر گازی به بیرون داده می‌شود. 

این دستگاه‌ها قدرت خنک‌کنندگی بالا و قابلیت فیلتر کردن گرد غبار، پرز و هر چیز دیگری را دارند. گرچه در ابتدا گران‌قیمت به نظر می‌رسند اما اگر از برند خوبی مثل کولر گازی گرین و از شرکت معتبری مثل شرکت آوش خرید کنید در بلندمدت در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود. 

آلت: کولر گازی دیواری گرین
کولر گازی دیواری گرین رایج‌ترین نوع کولر گازی است که در منازل مسکونی استفاده می‌شود.

کولر گازی سقفی

کولر گازی سقفی که به آن کولر گازی کاست (cassette) هم می‌گویند روی سقف نصب می‌شود. این کولر گازی نیز یک واحد داخلی دارد که روی سقف فضا نصب می‌شود و یک یونیت خارجی که باید بیرون ساختمان نصب شود. این نوع کولرها برای خنک کردن فضاهای بزرگ مناسب هستند و می‌توانند فضا را در جهت های مختلفی گرم کنند. 

کولر گازی سقفی گرین را می‌بینید.
کولر گازی سقفی گرین در همه جهت‌ها دریچه دارد و میتواند فضای بزرگی را خنک کند.

انواع کولر گازی برحسب عملکرد

درست است که نام این دستگاه‌ها کولر گازی است اما برخی مدل‌های آن می‌توانند گرما هم تولید کنند. با بالاتر بردن درجه حرارتی که کولر تولید می‌کند این اتفاق می‌افتد. 

سرمایش 

اسپلیت‌های سرمایشی همانطور که از نامشان پیداست فقط قدرت سردسازی هوا را دارند. علاوه بر این، قابلیت‌های معمول کولرهای گازی مثل تهویه و فیلتر کردن ذرات گرد و غبار را هم دارا هستند. 

کاربرد دو منظوره

کولرهای گازی ۲ منظوره علاوه بر تهویه، فیلتر کردن و سرمایش، کار گرمایش را هم می‌توانند انجام دهند. میزان گرمایی که تولید می‌کنند بستگی به ظرفیت کولر دارد اما به طور کلی قابلیت استفاده در زمستان‌های خیلی سخت را ندارد و فقط برای سرمای معتدل استفاده می‌شوند.

انواع کولر گازی در یک نگاه

کولرهای گازی تنوع و کاربردهای زیادی دارند. شما باید با توجه به ابعاد فضایی که در نظر دارید، میزان دمایی که برای شما مطلوب است، میزان هزینه برق  و فاکتورهایی از این دست بهترین مدل را انتخاب کنید. البته باید به قیمت کولر گازی هم توجه داشته باشید. برند گرین یکی از بهترین برندهاست که انواع مختلف کولر گازی را به مشتریان خود ارائه می‌کند. برای خرید اینترنتی انواع کولر گازی گرین از طریق وبسایت شرکت آوش اقدام کنید. 

چند سوال دربارهٔ انواع کولرهای گازی

بهترین نوع کولر گازی برای مناطقی که گرما و رطوبت زیادی دارند کدام است؟

کولرهای گازی با ظرفیت بالا، قدرت بیشتری برای خنک‌کنندگی و کاهش رطوبت دارند بنابراین برای مناطق مرطوب مثل شهرهای ساحلی مناسب‌تر هستند.

رایج‌ترین نوع کولر گازی کدام است؟

کولرهای گازی دیواری به دلیل سادگی استفاده و نصب رایج‌ترین نوعی هستند که بیشتر در فضاهای مسکونی استفاده می‌شوند. 

آیا کولر گازی می‌تواند جایگزین سیستم گرمایشی شود؟

خیر. قدرت کولرهای گازی در تولید گرما محدود است و بخصوص در مناطقی که فصول سرد سخت و طولانی دارند این دستگاه کارایی خوبی نخواهد داشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

20 − 8 =

ارسال نظر