چند فن کویل سقفی که در یک مرکز عمومی نصب شده است.

انواع فن کویل؛ معرفی ۶ نوع فن کویل مختلف از نظر نصب

انواع فن کویل (fan coil) موجود در بازار، انتخاب گزینه مناسب را برای مصرف‌کنندگان سخت کرده است. ساختار کلی این فن کویل‌ها تقریباً شبیه به هم است. به عبارت دقیق‌تر، همه آن‌ها از فن و کویل (مبدل‌های حرارتی) تشکیل شده‌اند. آب سرد یا گرم بین کویل‌ها جریان می‌یابد و هوا بین آن‌ها دمیده شده تا به ترتیب سرد یا گرم شود. در نهایت هم هوای سرد یا گرم وارد محیط می‌شود و سرمایش یا گرمایش را انجام می‌دهد.

با این حال، با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان و کاربرد ساختمان‌های مختلف تولیدکنندگان فن کوین‌های متفاوتی را عرضه کرده‌اند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. به همین خاطر در این مقاله از آوش تصمیم گرفته‌ایم درباره انواع فن کویل گرین صحبت کنیم.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب فن کویل؛ ۸ نکته مهم و خواندنی

۱. فن کویل سقفی

فن کویل‌های سقفی به خاطر نصب و نگهداری ساده و سر و صدای پایین خود یکی از پرطرفداران سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. این دستگاه‌ها در سقف نصب می‌شوند و فیلتر قابل‌شستشویی دارند. فن کویل‌های سقفی به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

۱. فن کویل‌های توکار

۲. فن کویل‌های روکار

۳. فن کویل‌های کانالی 

فن کویل‌های سقفی توکار یا داکت فن کویل‌ها در سقف کاذب نصب می‌شوند و فقط دریچه هوای آن‌ها دیده می‌شود. در نتیجه فضای بسیار کم‌تری اشغال می‌کنند و به خاطر ظاهر ساده خود، اخیراً با تقاضای زیادی مواجه شده‌اند. با این حال نصب و نگهداری این فن کویل‌ها سخت‌تر از فن کوین‌های روکار است.

یک نمونه از فن کویل‌های سقفی روکار، توکار و کانالی
قیمت فن کویل‌های توکار تقریباً کم‌تر از بقیه سیستم‌های مشابه آن است.

فن کویل‌های سقفی روکار به عنوان فن کویل با کابین هم شناخته می‌شوند و بدنه آن‌ها به صورت کامل در خارج نصب می‌شود. علاوه بر این، فن کویل‌های سقفی کانالی مثل فن کویل‌های توکار در سقف نصب می‌شوند اما اندازه و قدرت بیشتری دارند. در بخش‌های دیگر با نوع سوم فن کویل‌های سقفی بیشتر آشنا خواهیم شد.

۲. فن کویل زمینی 

فن کویل‌های زمینی یا عمودی یکی از پرکاربردترین فن کویل‌های موجود در ساختمان‌های اداری و تجاری است و قدرت آن‌ها بین ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ CFM است.

 یک نمونه از فن کویل ایستاده
اکثر مدل‌های فن‌های زمینی به خاطر فن خود سر و صدا ایجاد می‌کنند اما مقدار این سر و صدا در هر برند متفاوت است.

فن کویل‌های زمینی به سه دسته بالا زن، روبرو زن و شیبدار تقسیم می‌شوند. این نوع سیستم‌های روی زمین نصب می‌شوند و معمولاً به دیوار هم متصل هستند. به همین خاطر هنگام نصب فن کوین‌های زمینی به فضای مورد نیاز آن‌ها توجه داشته باشیم. 

۳. فن کویل کانالی

فن کویل‌های کانالی یک نوع فن کویل سقفی توکار هستند که در سقف‌های کاذب نصب می‌شوند و برای انتقال هوای مطبوع به کانال‌کشی نیاز دارند. به عبارت دقیق‌تر، کانال‌های فن کویل‌های کانالی در نقاط مختلف محیط تعبیه شده و به دریچه‌های هوا وصل می‌شوند.

تعمیر و نگهداری منظم فن کویل‌های کانالی (از جمله تمیز کردن و تعویض فیلترها) برای حفظ جریان هوا بهینه و کاهش مصرف برق اهمیت زیادی دارد. فن کوین‌های کانالی روکار هم به ۲ گروه تقسیم می‌شوند: فن کویل کانالی ایستاده و فن کویل کانالی دیواری. البته فن کوین‌های کانالی دیواری به کانال‌کشی نیاز ندارند. قدرت و صدای این دستگاه‌ها به شدت به نوع دقیق و برند آن‌ها بستگی دارد. با این حال، فن کویل‌های کانالی نمی‌توانند دما هر اتاق یا بخش را به صورت جداگانه کنترل کنند.

۴. فن کویل صنعتی 

فن کویل صنعتی نوع خاص و تخصصی از سیستم‌های تهویه مطبوع هوا است که معمولاً در محیط‌های تجاری و صنعتی بزرگ از آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع فن کویل‌ها از سیم پیچی پیچیده‌ای تشکیل می‌شود که معمولاً از جنس مس یا آلومینیوم است. 

یک نمونه از فن کویل صنعتی
فن کویل‌های صنعتی برای کنترل جریان هوای زیاد و شرایط سخت طراحی شده‌اند و به همین خاطر برای محیط‌هایی مثل کارخانه‌ها، انبارها، مراکز داده و ساختمان‌های تجاری مناسب هستند.

این نوع سیستم‌ها فن و سیستم فیلتراسیون پیشرفته‌ای دارند که برای بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان گرد و غبار، آلاینده‌ها و سایر ذرات معلق در هوا را به خود جذب می‌کنند.

۵. فن کویل ایستاده 

فن کویل ایستاده در اصل یک نوع فن کویل زمینی است و انتخاب محل مناسب اهمیت بسیار زیادی در نصب آن دارد. این سیستم‌ها باید در محلی قرار بگیرند که دسترسی خوبی داشته باشند تا مصرف‌کنندگان برای نگهداری و تمیز کردن آن‌ها به مشکل نخورند.

یک نمونه فن کویل ایستاده
خاموش و روشن کردن فن کویل‌های ایستاده به صورت دستی انجام می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی این نوع از فن کویل‌ها این است که هوا را به صورت افقی و به سمت بالا پخش می‌کنند. فن کویل‌های ایستاده صدای کمی دارند و بدون اتکا به کانال‌کشی کار می‌کنند. ظرفیت هوادهی و گرمایش و سرمایش آن‌ها هم بسته به نوع و مدل دستگاه متفاوت است.

۶. فن کویل کاستی 

این نوع فن کویل‌ها یکی از انواع فن کویل‌های سقفی هستند که هوای سرد و گرم را از بالا به پایین و به صورت یکنواخت توزیع می‌کنند. این نوع فن کویل‌ها را می‌توان در سقف یا سقف کاذب نصب کرد تا دریچه خروجی هوا آن نمایان باشد.

یک نمونه از فن کویل کاستی
فن کویل‌های کاستی به کانال‌کشی نیاز ندارند زیرا برای تامین آب سرد از چیلر و برای تامین آب گرم از موتورخانه‌های مرکزی استفاده می‌کنند.

ظرفیت هوادهی فن کویل کاستی از ۱۵۰ CFM شروع می‌شود و تا CFM ۲۰۰ ادامه دارد. این گروه از فن کویل‌ها می‌توانند بخش‌های جداگانه و مستقل از هم داشته باشند اما هزینه نگهداری آن‌ها نسبتاً زیاد است. فن کویل‌های کاستی هم به سه دسته فن کویل‌های ۱ طرفه، ۲ طرفه و ۴ طرفه تقسیم می‌شوند.

انواع فن کویل در چند خط

انواع فن کویل ها از نظر نصب به ۶ دسته تقسیم می‌شوند:

  1. فن کویل سقفی
  2. زمینی
  3. صنعتی
  4. کاستی
  5. ایستاده
  6. کانالی

با این حال فن کویل‌ها را می‌توان به روش‌های دیگر هم دسته‌بندی کرد. برای مثال از نظر تعداد لوله‌ها فن کویل‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

  1. فن کویل‌های ۲ لوله‌ای (یک لوله برای ورود آب و یک لوله برای خروج)
  2. فن کویل‌های ۴ لوله‌ای (۲ لوله برای ورود آب گرم و سرد و ۲ لوله برای خروج آن‌ها). این سیستم‌ها از نظر جنس فن هم به دو دسته فن پلاستیکی و فن فلزی تقسیم می‌شوند.

کیفیت، قدرت و قیمت دقیق این فن کویل‌ها به عوامل مختلفی مثل برند، مدل، امکانات و مشخصات آن‌ها بستگی دارد. با این حال، مهم‌ترین مسئله در انتخاب یک فن کویل نیاز مصرف‌کننده است. برای اینکه مطمئن شوید دقیقاً به چه فن کویلی نیاز دارید، باید با متخصصان صنعت سیستم تهویه مطبوع هوا مشورت کنید. متخصصان آوش می‌توانند بهترین مشاوره را در اختیار شما بگذارند تا بهترین فن کویلی را که با نیازهایتان تطابق را دارد، پیدا کنید و بخرید.

چند سوال درباره انواع فن کویل 

۱. انواع فن کویل زمینی چیست؟

فن کویل زمینی به طور کلی به ۳ دسته بالا زن، روبرو زن و شیبدار تقسیم می‌شود.

۲. انواع فن کویل سقفی چیست؟

فن کویل‌های سقفی به طور کلی به سه دسته فن کویل سقفی توکار، روکار و کانالی تقسیم می‌شوند.

۳. انواع فن کویل کاستی چیست؟

فن کویل‌های کاستی به طور کلی به سه دسته فن کویل‌های ۱ طرفه، ۲ طرفه و ۴ طرفه تقسیم می‌شوند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

پنج × 5 =

ارسال نظر