انواع سیستم VRF روی ساختمان در کنار یکدیگر که با لوله سفید به هم متصل شده‌اند

معرفی انواع سیستم Vrf؛ جدیدترین تکنولوژی‌های HVAC

سیستم‌های جریان مبرد متغیر (Variable Refrigerant Flow) انقلابی در صنعت تهویه مطبوع ایجاد کرده‌اند و با عملکرد بالا، بهره‌وری انرژی فوق‌العاده‌ای ارائه می‌کنند. انواع سیستم VRF گرین قابلیت سرمایش و گرمایش را همزمان انجام می‌دهند و برای کاربردهای مختلف، از ساختمان‌های مسکونی گرفته تا فضاهای تجاری بزرگ، بهترین گزینه هستند.

در ادامه این مقاله از سایت آوش، به بررسی انواع مختلف سیستم‌های VRF، ویژگی‌ها و نحوه کارکردشان می‌پردازیم. 

انواع مختلف سیستم‌های VRF

سیستم وی‌آر‌اف انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خودشان هستند و نحوه کارکردشان با یکدیگر متفاوت است. در ادامه این مطلب به انواع سیستم VRF و ویژگی آن‌ها اشاره می‌کنیم. ناگفته نماند که ویژگی‌های VRF گرین با سیستم‌های VRF دیگر تفاوت چندانی ندارد.

انواع سیستم VRF بر اساس مدل پمپ حرارتی (Heat Pump)

انواع سیستم VRF بر اساس مدل پمپ حرارتی به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند. این ۲ دسته عبارتند از:

۱- سیستم وی آر اف بازیافت انرژی (Heat Recovery VRF)

این سیستم VRF از سه لوله تشکیل شده است که جریان مبرد را به طور همزمان برای گرمایش و سرمایش استفاده می‌کند. سیستم VRF بازیافت انرژی، گرما را از مناطقی که نیاز سرمایش دارند، می‌گیرد و به مناطقی که نیاز به گرمایش دارند منتقل می‌کند و از این طریق بازده انرژی کلی بالا می‌رود. در واقع، مبرد در طول دستگاه حرکت می‌کند و گرمای اضافی فضا را جذب می‌کند. از این طریق، مناطقی که نیاز به سرما دارند را خنک می‌کند و آب خنک را به گردش در می‌آورد. این عملکرد برای عملیات گرمایش کاملاً برعکس است.

 تصویر سه عدد VRF به رنگ سفید
VRF بازیافت انرژی، گرمای اضافی را جذب می‌کند و مبرد خنک‌شده را به مناطقی که نیاز به سرمایش دارند، انتقال می‌دهد.

۲- سیستم پمپ حرارتی معمولی

این سیستم وی‌آر‌اف، سرمایش و گرمایش را به صورت تک‌بعدی انجام می‌دهد. در واقع این سیستم‌ها برعکس سیستم‌های بازیافت انرژی عمل می‌کنند اما در تمام طول سال بین حالت‌های گرمایش و سرمایش به راحتی جابجا می‌شوند.

سیستم VRF بازیافت انرژی بهترین انتخاب برای فضاهای مسکونی و تجاری هستند و به دلیل بهره‌وری انرژی بالا، هزینه‌های عملیاتی طولانی‌مدت پایینی دارند.

انواع سیستم VRF بر اساس پیکربندی و طراحی

این نوع سیستم وی آر اف به ۲ دسته دو لوله‌ای و سه لوله‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند:

۱- سیستم وی آر اف دو لوله‌ای (Two-Pipe VRF)

این سیستم‌های وی‌آر‌اف از ۲ لوله مبرد مجزا استفاده می‌کند. یک لوله برای انتقال مبرد به واحدهای داخلی و دیگری برای برگشت مبرد به واحد خارجی است. این طراحی، راحتی و انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهد و امکان گرمایش و سرمایش همزمان قسمت‌های مختلف خانه را فراهم می‌کند.

این سیستم‌ها معمولاً در پمپ حرارتی کاربرد دارند. مبرد در یک سیستم VRF دو لوله‌ای واحد گرمایش و سرمایش را همزمان انجام می‌دهد. این به این معنی است که کل سیستم باید در هر زمان معین در حالت سرمایش و گرمایش قرار بگیرد.

 سیستم VRF دو لوله‌ای روی ساختمان و به رنگ سفید
مبرد واحد گرمایش و سرمایش را همزمان انجام می‌دهد.

۲- سیستم وی آر اف سه لوله‌ای (Three-Pipe VR)

این سیستم‌های VRF شامل یک لوله گرمایش، یک لوله خنک‌کننده و یک لوله برگشت است. سیستم وی آر اف سه لوله‌ای بر خلاف سیستم VRF دو لوله‌ای از انشعابات استفاده می‌کند. 

این انشعابات نیاز به جدا‌کننده ندارند زیرا به طور مستقیم به یک سیستم سه لوله‌ای متشکل از خط مایع مبرد (refrigerant liquid line), خط ساکشن گاز یخچالی (refrigerant suction gas line) و خط ترکیبی از فشار بالا و فشار پایین (HP/LP) متصل می‌شوند.

انواع سیستم VRF بر اساس پوشش منطقه‌ای (Zone)

سیستم‌هایVRF با توجه به توانایی خنک‌سازی منطقه‌ای به ۲ دسته تک منطقه‌ای (Single-Zone) و چند منطقه‌ای (Multi-Zone) تقسیم‌بندی می‌شوند. 

۱- سیستم وی آر اف تک منطقه‌ای

این نوع سیستم VRF یک واحد خارجی دارد که این واحد به یک واحد داخلی متصل است. مایع سیال یا مبرد مستقیما به واحد داخلی جریان می‌یابد و در آنجا قبل از توزیع هوا، آن را خنک می‌کند. سپس هوای خنک‌شده به واحد خارجی می‌رود و پس از خروج مبرد، هوای سرد در فضا پخش می‌شود.

این سیستم‌ها برای راحتی و خنک‌سازی مقرون‌به‌صرفه طراحی شده‌اند و کاملا مناسب اتاق‌های یک نفره یا فضاهای کوچک است. شما می‌توانید سیستم وی‌آر‌اف تک‌منطقه‌ای را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از سایت آوش خریداری کنید. سایت آوش طیف وسیعی از سیستم‌های VRF را با توجه به نیاز شما ارائه می‌کند.

۲- سیستم وی‌آر‌اف چند منطقه‌ای

این مدل سیستم VRF از یک واحد خارجی و یک واحد داخلی تشکیل شده است. بخش بیرونی شامل کمپرسور (compressor) و مبرد است و بخش داخلی در محیط های داخلی خانه قرار دارد تا سرمایش و گرمایش را به نحو احسن انجام دهد. خط مبرد یونیت خارجی را به یونیت داخلی متصل می‌کند و از این طریق هوا راحت‌تر جریان دارد.

 تصویر سه اتاق که توسط سیستم VRF چند منطقه‌ای خنک می‌شود.
این مدل سیستم VRF از یک واحد خارجی و یک واحد داخلی تشکیل شده است.

هر واحد داخلی مجهز به ترموستات (thermostat) و کنترل‌کننده (controller) مخصوص به خود است و به کاربران این امکان را می‌دهد که تنظیمات دمایی جداگانه را برای هر منطقه تنظیم کنند. 

زمانی که سیستم در حال کار است، واحد خارجی جریان مبرد را متعادل می‌کند تا هر منطقه سرمایش و گرمایش خودش را دریافت کند. سیستم‌های VRF چند منطقه یک انتخاب عالی برای ساختمان‌های بزرگ با بخش‌ها و اتاق‌های مختلف است.

 سایت آوش با کیفیت‌ترین سیستم‌های وی‌آر‌اف چند منطقه‌ای را با مدل‌ها و قیمت‌های مختلف در اختیارتان قرار می‌دهد تا یک انتخاب مطمئن داشته باشید.

انواع سیستم VRF بر اساس کارکرد

سیستم‌های VRF بر اساس عملکرد به ۳ دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

۱- سیستم VRF مینی (Mini-VRF) 

این سیستم وی آر اف جمع و جور است و برای کاربردهای کوچک مانند تاسیسات تک اتاقی یا دفترهای کوچک طراحی شده است.

۲- سیستم VRF با ظرفیت بزرگ (Large-Capacity VRF)

این مدل VRF برای ساختمان‌های تجاری یا صنعتی بزرگ‌تر مناسب است زیرا ظرفیت بالایی دارد و نیاز سرمایش و گرمایش مناطق بزرگ را تامین می‌کند.

۳- سیستم VRF واتر کولینگ یا خنک‌کننده آبی (Water-Cooled VRF)

این سیستم‌های VRF از آب به جای هوا برای تبادل حرارت استفاده می‌کنند. سیستم تهویه مطبوع واتر کولینگ برای فضاهای با جریان هوای محدود و حساس به نویز گزینه مناسبی است.

 سیستم VRF با ظرفیت بزرگ به رنگ آبی و سفید
این مدل VRF برای ساختمان‌های تجاری یا صنعتی بزرگتر مناسب است.

انواع مختلف سیستم‌های وی‌آر‌اف بر اساس منبع گرما

سیستم‌هایVRF منبع گرمای متفاوتی دارند. این سیستم‌ها منبع گرما را از آب و هوا می‌گیرند. در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

سیستم وی‌آر‌اف منبع هوا (Air Source VRF)

این سیستم‌ها از چند کمپرسور متصل به یک حلقه لوله مبرد استفاده می‌کنند. این مدل سیستم VRF در اکثر محیط‌ها با دمای مختلف کار می‌کند. هرچند در مناطق با دمای بالا که هوای بیرون از ۹۵ درجه فارنهایت بیش‌تر است حتما باید با توجه به دمای بیرون تنظیم شوند.

سیستم وی‌آر‌اف منبع آب (Water Source VRF)

سیستم‌های خنک‌شونده با آب، چند کمپرسور را به یک منبع آب متصل می‌کنند و با بازیابی گرما، عملکرد کمپرسور را بالا می‌برند. این سیستم‌ها بهره‌وری انرژی بالایی دارند و برای طیف وسیع از کاربردها مناسب هستند.

انواع VRF بر اساس سیستم اینورتر درایون (Inverter-Driven)

اکثر سیستم‌های VRF مدرن دارای کمپرسورهای اینورتر درایون هستند. این سیستم‌ها سرعت و ظرفیت خود را متناسب با میزان بار گرمایش یا سرمایش مورد نیاز تنظیم می‌کنند و در نتیجه راندمان انرژی بالاتری دارند.

مطالعه بیشتر: اجزای سیستم vrf؛ معرفی قطعات Vrf

انواع سیستم VRF در چند خط

سیستم‌های جریان مبرد متغیر، پیشرفت چشم‌گیر صنعت تهویه مطبوع را نشان می‌دهد. این سیستم‌های تهویه مطبوع پیشرفته برای انواع کاربردهای مختلف مناسب است برای مصارف گوناگون می‌توانید از ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه استفاده کنید. 

انواع سیستم VRF تطبیق‌پذیری، راندمان انرژی بالا و قابلیت تنظیم را در اختیارتان قرار می‌دهند و شما می‌توانید لذت استفاده از انواع مختلف سیستم‌های وی‌آر‌اف را تجربه کنید. از طرفی سایت آوش نیز انواع VRF گرین را با قیمت‌های باورنکردنی و کیفیت عالی گرد هم آورده است تا تجربه یک خرید لذت‌بخش را داشته باشید.

چند سوال در مورد انواع سیستم VRF

سیستم‌هایVRF از نظر هزینه نصب چه تفاوتی با سیستم‌های HVAC سنتی دارند؟

این سیستم‌ها هزینه نصب بالاتری نسبت به سیستم‌های HVAc سنتی دارند اما با مصرف انرژی پایین، به شدت در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود.

آیا می‌توانم سیستم‌های VRF را با فناوری خانه هوشمند ادغام کنم؟

بله. بسیاری از سیستم‌های VRF با سیستم اتوماسیون خانه هوشمند ادغام می‌شوند و امکان کنترل و زمان‌بندی گرمایش و سرمایش را دارید.

سیستم‌های VRF چه تعمیراتی نیاز دارند؟

نگه‌داری منظم، تمیز کردن فیلترها و بررسی سطوح مبرد برای اطمینان از عملکرد بهینه سیستم‌های وی‌آر‌اف ضروری است.

آیا سیستم‌های وی‌آر‌اف با محیط زیست سازگار هستند؟

بله. سیستم‌های VRF به دلیل بهره‌وری انرژی بالا و استفاده از مبرد با پتانسیل کم‌تر گرمایش جهانی، با محیط زیست سازگاری بیش‌تری دارند.

منابع:

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

3 × دو =

ارسال نظر