BTU در کولرگازی به چه معناست؟

BTU در کولرگازی به چه معناست؟

در زمانی که اقدام به خرید کولر گازی گرین می‌کنید حتما با عبارت BTU برخورد خواهید کرد. BTU در کولر گازی نه تنها در مشخصات این محصول دیده می‌شود بلکه ممکن است در نام کولر گازی هم این عبارت را ببینید. در نتیجه دانستن اینکه مفهوم BTU در کولرگازی چیست و چرا مهم است، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. برای خرید بهترین کولرگازی گرین می‌توانید از «فروشگاه اینترنتی آوش، نمایندگی فروش محصولات تهویه مطبوع گرین در ایران» استفاده نمایید.

BTU چیست؟

مخفف عبارت British Thermal Unit است و به عنوان واحدی برای اندازه گیری انرژی حرارتی یا گرمایی شناخته می‌شود. مقدار BTU انرژی مورد نیاز برای بالا بردن دمای 1 پوند آب به اندازه 1 درجه فارنهایت در سطح دریا است. این مفهوم در سیستم‌های تهویه مطبوع نیز بیان می‌کند که سیستم گرمایشی و سرمایشی شما چقدر قدرتمند است و آیا می‌تواند نیاز دمایی شما را برای متراژ مشخصی از فضا فراهم کند یا خیر.
خرید سیستم تهویه مطبوع با BTU خیلی ضعیف یا خیلی قوی می‌تواند نیاز دمایی و آب و هوای داخلی مطلوب شما را به چالش بکشد و منجر به اتلاف انرژی غیر ضروری شود. اگر فضای شما متراژ کوچکی داشته باشد و اقدام به خرید کولر گازی با BTU بالاتر نمایید، دمای هوای خانه شما فوق العاده سرد و مرطوب خواهد شد. این در حالی است که برای متراژ‌های بزرگ، خرید سیستم تهویه مطبوع با BTU پایین، تغییرات صفر تا حداقلی را در دمای اتاق ایجاد می‌کند.
در اصل واحد اندازه گیری BTU، یکای اندازه گیری ظرفیت سیستم تهویه مطبوع است و برای اندازه گیری انرژی گرمایی استفاده می‌شود. بنابراین این سوال پیش می‌آید که برای گرم کردن و یا خنک کردن خانه خود به چند BTU نیاز داریم؟ در بخش‌های بعد به طور کامل به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

در تصویر شخصی روی تخت زیر کولر گازی و دستگاه تهویه مطبوع خوابیده است.
خرید کولر گازی گرین با BTU مناسب

پیشنهاد ویژه: داکت اسپلیت گرین

کولرگازی چند BTU بخریم؟

هر اتاق در خانه شما به سطح متفاوتی از واحد اندازه گیری BTU، برای بهینه سازی بهره وری انرژی در آن فضا نیاز دارد. برای محاسبه BTU مناسب برای هر فضا باید متراژ را به صورت مربع محاسبه کنید. به صورت سرانگشتی مقدار BTU سیستم تهویه مطبوع مورد نیاز شما، 20 برابر متراژ فضا به فوت مربع (هر فوت مربع تقریبا برابر 0.093 متر مربع) است. به عنوان مثال اگر شما فضایی به متراژ 400 فوت مربع داشته باشید به واحدی با BTU حدود 8000 نیاز خواهید داشت. در جدول زیر می‌توانید مقدار مناسب BTU در کولر گازی را برای برخی از متراژ‌ها مشاهده کنید:

متراژ فضا بر حسب فوت مربع (متر مربع)BTU مورد نیازمتراژ فضا بر حسب فوت مربع (متر مربع)BTU مورد نیاز
150 (14)5000700 (65)14000
250 (24)60001000 (93)18000
300 (28)70001200 (112)21000
350 (33)80001400 (130)23000
400 (37)90001600 (150)25000
450 (42)100001900 (177)28000
550 (51)120002700 (251)36000

البته لازم به ذکر است که در زمان انتخاب مناسب‌ترین BT در کولر گازی یا هر سیستم تهویه مطبوع دیگری، عوامل خارجی دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به اثر هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت. جهت دریافت قیمت کولر گازی گرین و نیز مشخصات هر یک از دیگر محصولات گرین می‌توانید به بخش فروشگاهی آوش مراجعه کنید.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل گرین

تاثیر عایق بر مقدار BTU

اگر خانه شما دارای اشکال مختلفی از عایق همچون عایق در کف، عایق پنجره‌ها یا دیوارها باشد، باید در نظر داشته باشید که می‌خواهید واحد تهویه مطبوع و گرمایش شما چقدر قوی کار کند. فضاهایی که به خوبی عایق بندی شده اند، دما را به خوبی در آن منطقه خاص جذب و حفظ می‌کنند. اتاق‌های عایق‌شده به اندازه اتاق‌هایی که فاقد عایق هستند به انرژی نیاز ندارند، زیرا میزان هوای خروجی از اتاق را به حداقل می‌رسانند؛ همچنین هوای داخل تهویه شده را به دام انداخته و کنترل می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از سیستم تهویه مطبوع با BTU کم‌تر در فضاهای عایق، به دمای اتاق مورد نظر خود برسید و همچنان حداکثر پخش هوا و کنترل کامل دما را دریافت کنید.

تاثیر پنجره ها در میزان BTU مورد نیاز

پنجره‌ها یکی از دیگر عواملی هستند که بر دمای اتاق تأثیر می‌گذارند؛ زیرا این عناصر شکاف‌های بالقوه‌ای برای نشت هوا ایجاد می‌کنند و همچنین نور طبیعی زیادی را وارد می‌کنند که گرمای بیشتری را به فضا اضافه می‌کند. این موضوع در واحد اندازه گیری BTU در کولر گازی یا هر سیستم تهویه مطبوع اهمیت دارد.
برای اتاق‌هایی با پنجره‌هایی که تحت سایه‌های زیادی نباشند، یک سیستم تهویه مطبوع با BTU بالاتر، کنترل دمای دقیق‌تری را در فضای مورد نظر شما تضمین می‌کند. اندازه پنجره موجود در فضای شما نیز تعیین می‌کند که آیا نیاز به BTU بالاتر دارید یا خیر. پنجره های بزرگ‌تر نور خورشید و گرمای بیشتری را وارد اتاق می‌کنند. در مکان‌های گرم‌تر، گرمای اضافی ورودی ناشی از پنجره سبب می‌شود تا شما به نیاز به خرید سیستم تهویه مطبوع قوی‌تر با BTU بیشتر داشته باشید.

خانمی در حال کتاب خواندن زیر باد مطبوع کولرگازی گرین
تاثیر پنجره ها در میزان BTU مورد نیاز در کولر گازی

مطالعه بیشتر: مقایسه چیلر و فن کویل، چیلر بهتر است یا فن کویل؟

شرایط آب و هوایی و محل

شرایط آب و هوایی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در زمان خرید کولر گازی و انتخاب آن با BTU مناسب، باید به آن توجه داشته باشید. در آب و هوای معتدل‌تر، به صورت معمول دمای بیرونی بر شرایط داخلی تأثیر نمی‌گذارد و باعث می‌شود BTU مناسب بیشتر به اندازه اتاق شما بستگی داشته باشد. اما این موضوع در شرایط آب و هوایی شدید متفاوت خواهد بود.
اتاق‌های آپارتمانی که در داخل ساختمان قرار می‌گیرند، از آن جایی که گرمای اضافی همسایه خود را دریافت می‌کنند، دمای گرم‌تری را خواهند داشت. همچنین آپارتمان‌هایی که در بین ساختمان‌های متراکم دیگر قرار دارند، منبع گرمای بالقوه دیگری ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود برخی از واحدهای آپارتمانی گرم‌تر از بقیه باشند. از این رو در این فضاها نیاز به مقدار بیشتری BTU در کولر گازی خواهید داشت.
علاوه بر موارد قبلی در مکان‌هایی که وزش باد زیادی دارند، مانند خانه‌های ساحلی، می‌توانند از هوای طبیعی برای خنک کردن فضای داخلی خود استفاده کنند و نیاز به یک تهویه‌ی مطبوع قدرتمند را به حداقل برسانند.

در این فضاها اگر دوست داشته باشند، می‌توانند پنجره‌های خود را برای دریافت نسیم تازه باز کنند و نیازی به سیستم تهویه پرقدرت با BTU بالا نخواهند داشت.

اهمیت نوع سیستم HVAC

سیستم‌های HVAC مختلف، بهره وری انرژی متفاوتی را را ارائه می‌دهند. شبکه‌های کانالی اغلب هنگام عبور از دریچه‌های بزرگ برای رسیدن به مقصد، هوا را از دست می‌دهند. این بدان معنی است که ممکن است لازم باشد سیستم تهویه مطبوعی با BTU بالاتر از حد معمول برای مقابله با اتلاف هوا خریداری کنید. واحدهای بدون کانال مانند پمپ‌های حرارتی مینی اسپلیت با استفاده از لوله‌های کوچک‌تر برای اتصال اجزای داخلی و خارجی خود، تلفات هوا را به حداقل می‌رساند.

کتابخانه ای که در آن کولرگازی گرین نصب شده است و هوای آن به کمک کولرگازی گرین مطبوع شده است.
خرید محصولات تهویه مطبوع گرین در ایران | کولر گازی گرین

سایر منابع حرارتی

اگر می‌خواهید گرما و سرمایش را در یک فضا کنترل کنید، باید به منابع مختلف گرما در اتاق خود توجه کنید . این عوامل می‌توانند به صورت مستقیم بر دمای محیط تأثیر بگذارند. عواملی مانند لامپ‌ها، سیستم‌های کامپیوتری، تجهیزات متعدد در حال اجرا و تعداد افرادی در فضا ساکن هستند، همگی دمای اتاق را افزایش می‌دهند. برای مقابله با چندین منبع گرما، لازم است از مقدار بیشتری BTU در کولر گازی بهره ببرید. یک کولر گازی قدرتمند تهویه مطبوع بهینه را برای شما فراهم می‌کند.

سخن آخر

در بخش‌های قبل به بررسی عوامل اثر گذار بر روی اندازه BTU در کولر گازی پرداختیم و نیز بیان کردیم برای هر متراژ از فضا به چه مقدار واحد اندازه گیری BTU نیاز دارید. امیدواریم تصمیم گیری در خرید کولر گازی با توجه به اطلاعات دریافت شده از این مطلب برای شما آسان‌تر شده باشد؛ اما در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره بیشتر دارید، کافی است با مشاوران با تجربه آوش در تماس باشید. آوش به عنوان نمایندگی رسمی محصولات تهویه مطبوع برند معتبر گرین در ایران، شما را برای رسیدن به بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع و تامین نیازهای دمایی همراهی می‌کند. همچنین مشخصات و قیمت کولر گازی گرین و دیگر محصولات گرین در هر یک از بخش‌های مربوطه در سایت آوش قرار دارد که راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

سوالات متداول:

برای تعیین BTU مناسب کولر گازی برای دو فضا مرتبط، متراژ را چقدر در نظر بگیریم؟

برای مثال، اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای را که به اتاق نشیمن باز می‌شود خنک کنید، باید اندازه آن دو اتاق را طوری ترکیب کنید که گویی یک فضا هستند و از آن به عنوان متراژ مشخص خود استفاده کنید.

به ازای هر نفر حاضر در اتاق در یک زمان به چند BTU نیاز داریم؟

به صورت حدودی اگر قرار است بیش از دو نفر در یک زمان در اتاق حضور داشته باشند، باید تقریباً 600 BTU برای هر نفر اضافه کنید.

منابع: learn _ pioneerminisplit

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

5 × 5 =

ارسال نظر