نحوه کارکرد فن کویل

نحوه کارکرد فن کویل

به طور کلی فن کویل دستگاهی است، برای انتقال سرمایش و گرمایش(برودت و حرارت) می باشد که در دسته سیستم های تهویه مطبوع قرار می گیرد. از این رو از این یونیت برای سیستم های غیر  DXاستفاده می شود، که به این معناست که مبرد در حال جریان

آب خواهد بود. حال میتوان آب گرم یا سرد باشد، که معمولا آب گرم آن توسط موتورخانه یا پکیج تامین می شود وآب سرد آن توسط چیلر تامین می شود.

پیشنهاد ویژه: خرید فن کویل گرین

یکی از ویژگی هایی که این سیستم را از بقیه مجزا می کند، توانایی تنظیم دمای اتاق های مختلف در یک واحد ساختمان می باشد. به طور مثال در یک ساختمان اداری با تعداد سالن ها و اتاق های متعدد می توان دمای هر اتاق را به صورت دلخواه تنطیم نمود. البته در نظر داشته باشید از این سیستم برای سالن ها و محیط های یکپارچه نیز استفاده میشود .

انواع فن کویل:

  • سقفی توکار
  • کاستی چهار طرفه
  • کاستی یک طرفه
  • دیواری
  • سقفی- زمینی
  • کانالی
  • زمینی توکار

سقفی توکار : از فن کویل سقفی توکار برای مکان هایی که دارای ارتفاع استاندارد هستند و دارای سقف کاذب هستند استفاده می شود. از مزایای این محصول می توان به مخفی بودن آن در محیط که باعث زیبایی بیشتر و دیزاین داخلی جذاب تر می شود ، استفاده از کویل سه ردیفه به منظور بالا بردن ظرفیت سرمایش و گرمایش، در عین حال کم کردن ابعاد دستگاه و کم صدا بودن اشاره کرد. این فن کویل هزینه بسیار پایینی دارد و ارزان ترین نوع فن کویل می باشد.

توجه داشته باشید اتصال لوله در این مدل  هم از راست قابل دسترس است و هم از چپ که با توجه به نقشه کشی و تقاضای کارفرما  انتخاب خواهد شد و به طور کل فن کویل های گرین قابلیت جابجایی محل اتصال را دارند.

نکته ای در استفاده از این محصول حائز اهمیت است، ایجاد شیب مناسب درین است که اکثرا با رعایت صحیح آن از پمپ درین بی نیاز می شوید .

کاستی چهار طرفه : فن کویل کاستی چهار طرفه با حداکثر فشار کاری 16 بار می باشد و فشار استاتیک بالایی دارد به همین دلیل می توان در محیط هایی که ارتفاع زیادی دارند از این مدل استفاده کرد.

سیستم علاوه بر 4 دمپر در طرفین 4 دمپر دیگر در گوشه هایش دارد ، که میتوان گفت فن کویل های گرین 8 خروجی هوا خواهد داشت ،که به علت پرتاب باد مناسب بیشتر در مکان های اداری استفاده می شود.

همچنین این فن کویل ها قابلیت خروج درین از دو ظرف را دارا می باشند.

کاستی یک طرفه: از این فن کویل در ساختمان هایی با ارتفاع استاندارد، همانند کاستی چهار طرفه به همراه سقف کاذب استفاده خواهد شد. چرا که این سیستم دارای فشار استاتیکی کمتری نسبت به کاستی چهار طرفه می باشد و میزان هوادهی کم تری دارد .

از این نوع فن کویل در قسمت هایی که نقشه کشی اجازه نصب کاستی 4 طرفه را نمی دهد استفاده می کنیم که معمولا در کنج های اتاق نصب می شود.

از مزایای این نوع فن کویل می توان به کارکرد با صدای کم، سرمایش و گرمایش سریع محیط و قابلیت نصب آسان در جای کم اشاره نمود.

دیواری : این فن کویل ها مشابه یونیت داخلی اسپلیت می باشد که روکار می باشد و برای محیط هایی با ارتفاع پایین و درصورت عدم وجود سقف کاذب می باشد . در استفاده از این نوع فن کویل باید شیب درین آن رعایت شود ،در غیر این صورت تکنسین مجبور به نصب پمپ تخلیه درین می شود ،تا آب خروجی از یونیت را به بیرون پمپاژ کند.

زمینی-سقفی : در گذشته این نوع فن کویل بسیار رواج داشت اگر در بیمارستان ها و مکان های اداری قدیمی نگاه کنیم از این نوع فن کویل استفاده شده، که مدل های قدیمی به علت ابعاد بزرگ و پرتاب باد فقط در جهت عمودی منسوخ شده البته که میتوان آن هارا با فن کویل های زمینی گرین جابجا کرد.

فن کویل های زمینی گرین دکوراتیو بوده و دارای دمپرهای اتوماتیک بوده که باد را به خوبی به همه جای محیط پرتاب میکنند.

نکته ای که حائز اهمیت است این است که استفاده از این نوع فن کویل نیازمند اشغال قسمتی از مساحت محیط است، که امروزه برای خانه هایی با متراز پایی پیشنهاد نمی شود.

مطالعه بیشتر: معرفی انواع تهویه مطبوع بیمارستان

روش نصب دیگری که این سیستم دارد به صورت سقفی و رو کار می باشد، برای جاهایی که سقف کاذب ندارند

این محصول جز محصولات پرفروش شرکت گرین بوده.

کانالی: این نوع فن کویل با توجه به دارا بودن فشار استاتیک بالا و میزان هوادهی بالای ان حتما باید کانال کشی شود این سیستم برای رفت و برگشت هوا از کانال بهره می برد ، همچنین این نوع فن کویل قابلیت استفاده از هوا تازه را دارد.

زمینی توکار: نوع دیگری از فن کویل که در گذشته استفاده می شد و امروزه منسوخ شده است زمینی توکار می باشد

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش شرکت آوش تماس حاصل فرمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

پنج × پنج =

ارسال نظر