کولر گازی سفید با دو بخش خارجی و داخلی

اسپلیت یا کولر گازی چیست؟

کولر گازی و اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوع است و عملیات خنک‌سازی و گرمایش را انجام می‌دهد. این سیستم‌ها از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند و این دو بخش به طور هماهنگ با یکدیگر ارتباط دارند و از این طریق هوای فضای داخلی ساختمان را کنترل می‌کنند.

اما اسپلیت گرین چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ کدام نوع کولر گازی مناسب شماست؟ در این مقاله از سایت آوش با ما همراه باشید تا به طور کامل با نحوه کارکرد کولر گازی گرین، انواع اسپلیت و کاربردهای آن آشنا شوید..

اسپلیت یا کولر گازی چیست؟

کولر گازی یا اسپلیت نوعی سیستم خنک‌کننده است و برای تنظیم دما و تهویه مطبوع فضای داخلی کاربرد دارد.  اسپلیت گرین یا کولر گازی از اجزای مختلفی تشکیل شده است و این اجزا عبارتند از:

  • یونیت داخلی یا اواپراتور (Evaporator): این قطعه معمولا در فضای داخلی خانه نصب می‌شود و شامل یک فن و کویل اواپراتور (evaporator coil) است. این کویل گرما را از فضای داخل خانه به خود جذب می‌کند.
  • یونیت خارجی یا کندانسور (Condenser): یونیت خارجی در بخش خارج ساختمان قرار می‌گیرد و شامل کویل‌ کندانسور، کمپرسور (compressor) و یک فن است. این قسمت گرمای جذب‌شده از داخل خانه را به بیرون هدایت می‌کند.

کولر گازی یا اسپلیت چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم سیستم اسپلیت از دو واحد داخلی و بیرونی تشکیل شده است و این دو واحد توسط خطوط مبرد (refrigerant lines) و سیم‌کشی برق به هم متصل می‌شوند. نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع یا کولر گازی به شرح زیر است:

یونیت خارجی سیستم تهویه مطبوع روی یک دیوار آجری قهوه‌ای
سیستم اسپیلیت از دو واحد داخلی و بیرونی تشکیل شده است.
  1. هوای گرم داخل فضای اتاق از طریق فن به یونیت داخلی کشیده می‌شود. 
  2. کویل اواپراتور یونیت داخلی هوای ورودی را با حذف گرما خنک می‌کند. این فرایند شامل گردش مبرد است و با جذب گرما از مایع به گاز تبدیل می‌شود.
  3. کمپرسور گاز مبرد را فشرده‌سازی و پمپاژ می‌کند.
  4. اواپراتور در یونیت داخلی گاز مبرد فشرده‌شده را تبخیر می‌کند و از این طریق هوا خنک می‌شود.
  5. کندانسور در یونیت خارجی با آزاد کردن گرما گاز مبرد متراکم‌شده را به مایع تبدیل می‌کند. 
  6. شیر انبساط (expansion valve) جریان مبرد مایع را از کندانسور به اواپراتور تنظیم می‌کند.
  7. فن هوا را در دو واحد داخلی و خارجی به گردش در می‌آورد و بین دو واحدها تبادل گرما انجام می‌دهد.
  8. واحد کنترل فرایند خنک‌کننده را مدیریت، دما را تنظیم و سرعت فن را کنترل می‌کند.

انواع کولر گازی و اسپلیت و کاربرد هر یک از آن‌ها

کولر گازی یا اسپلیت انواع مختلفی دارد که در ادامه به چند مورد از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. انواع کولر گازی اسپلیت عبارتند از:

اسپلیت سفید دیواری
سیستم‌های تهویه مطبوع تک واحدی مناسب برای خنک‌سازی اتاق‌های یک نفره یا فضاهای کوچک

۱- کولر اسپلیت تک واحدی (Single split)

کاربرد: سیستم‌های تهویه مطبوع تک واحدی برای خنک‌سازی اتاق‌های یک نفره یا فضاهای کوچک مناسب هستند. می‌توان از این سیستم‌ها در اتاق خواب، اتاق نشیمن یا فضاهای کوچک استفاده کنید.

نحوه کار: کولر گازی تک واحدی دارای یک واحد داخلی و یک واحد خارجی است و از این طریق دمای اتاق تنظیم می‌شود.

۲- اسپلیت چند واحدی (Multi-Split System)

کاربرد: این نوع اسپلیت برای خنک‌سازی چندین اتاق یا منطقه در یک ساختمان کاربرد دارند و این کار را با استفاده از یک واحد بیرونی مناسب انجام می‌دهند. این سیستم‌ها کاملا مناسب خانه‌هایی با چندین اتاق و با بخش‌های جداگانه است.

نحوه کار: چندین واحد داخلی به یک واحد خارجی متصل هستند و از این طریق خنک‌سازی در فضاهای مختلف را انجام می‌دهند. به علاوه، شما می‌توانید هر واحد داخلی را به طور مستقل کنترل کنید.

۳- سیستم VRF (جریان مبرد متغیر)

کاربرد: این سیستم‌ها در ساختمان‌های تجاری و مسکونی بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا می‌توانند دما را به طور دقیق کنترل کنند.

نحوه کار: سیستم VRF از فناوری پیشرفته استفاده می‌کند و می‌تواند به طور هم‌زمان جریان مبرد را به واحدهای داخلی مختلف منتقل کند. در واقع VRF یک اسپلیت سرمایشی و گرمایشی است و به طور جداگانه بخش‌های مختلف را سرد و گرم می‌کند.

۴- داکت اسپلیت (Ducted Split System)

کاربرد: این سیستم‌ها برای خنک‍‌سازی فضای کلی خانه یا فضاهای تجاری بزرگ مناسب هستند و به طور متمرکز هوا را توزیع می‌کنند.

نحوه کار: واحد بیرونی هوا را خنک می‌کند و سپس هوای خنک‌شده از طریق دریچه‌های داخلی در فضای خانه توزیع می‌شود. داکت اسپلیت به طور یکنواخت خنک‌سازی را در تمام قسمت‌های خانه انجام می‌دهد.

۵- سیستم اسپلیت سقفی (Ceiling Cassette Split System)

کاربرد: سیستم اسپلیت سقفی معمولا در فضاهای تجاری، رستوران‌ها و هتل‌ها کاربرد دارد و در سقف ساختمان نصب می‌شود.

نحوه کار: سیستم اسپلیت سقفی هم سطح با سقف ساختمان نصب می‌شود و هوا را به صورت ۳۶۰ درجه پخش می‌کند. این سیستم‌ها کاملا مناسب فضاهای باز با سقف‌های بلند است.

۶- سیستم اسپلیت دیواری (Wall-Mounted Split Systems)

کاربرد: یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین کولر گازی، سیستم اسپلیت دیواری است. از این اسپیلت می‌توانید برای سرمایش و گرمایش اتاق‌های جداگانه یا مناطق خاص استفاده کنید.

نحوه کار: سیستم اسپلیت شامل یک اواپراتور داخلی و یک واحد خارجی است. اواپراتور در فضای داخلی روی دیوار نصب می‌شود و کندانسور نیز در فضای باز قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها نصب آسانی دارند و بسیار خوب عمل می‌کنند.

یک خانم با موهای بلند و لباس زرد روبه روی اسپلیت سفید
یونیت داخلی اسپلیت که می‌توانید آن را کنترل کنید.

انواع کاربرد سیستم اسپلیت و کولر گازی

کولر گازی یا سیستم اسپلیت به دلیل انعطاف پذیری و کارایی خود کاربردهای زیادی دارد. در ادامه به چند مورد از کاربردهای آن اشاره می‌کنیم: 

کاربرد کولر گازی گرینوظایف هر کدام
فضاهای تجاریبرای خنک‌سازی فروشگاه‌ها، خرده‌فروشی، رستوران‌ها و کسب و کارهای کوچک کاربرد دارند و به طور مناسب قسمت‌های مختلف را خنک می کنند.
ساختمان‌های تجاری بزرگسیستم VRF برای ساختمان‌های تجاری بزرگ مناسب است و سرمایش و گرمایش را به طور همزمان انجام می‌دهد. به علاوه بهره‌وری انرژی بالایی دارد و دما را به طور دقیق کنترل می‌کند.
مراکز داده (مراکزی با مجموعه‌ای از کامپیوترهای قدرتمند)مراکز داده برای حفاظت از تجهیزات حساس به کنترل دقیق دما نیاز دارد. سیتم‌های VRF برای حفظ شرایط پایدار در مراکز داده ایده آل هستند.
خانه‌های بازسازی‌شده یا در حال ساختزمانی که در حال بازسازی خانه هستید، سیستم‌های اسپلیت دیواری و کوچک این امکان را به شما می‌دهند تا گرمایش و سرمایش در بخش‌ها و اتاق‌های ساخته‌شده را کنترل کنید.

مفهوم کولر گازی و اسپلیت در چند خط

سیستم‌های تهویه مطبوع یا اسپلیت یک راه حل همه کاره و کارآمد برای کنترل دمای داخل ساختمان هستند. این سیستم‌ها با طراحی دوبخشی خود، یعنی واحد داخلی و واحد خارجی، سرمایش و گرمایش را به طور دقیق انجام می‌دهند. 

به علاوه، این سیستم‌ها به علت انعطاف‌پذیری در کنترل آب و هوای منطقه‌ای برای کاربردهای مسکونی و تجاری کاملا مناسب هستند و یک عملکرد آرام و بی سر و صدا دارند. 

شما می‌توانید برای خرید کولر گازی گرین به سایت آوش مراجعه کنید و کیفیت را در کنار قیمت مناسب داشته باشید. سایت آوش این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا اسپلیت گرین را با کمترین قیمت بازار درب منزل تحویل بگیرید و برای مصارف مسکونی یا تجاری خود از آن استفاده کنید.

چند سوال در مورد کولر گازی یا اسپلیت

آیا نصب سیستم اسپلیت آسان است؟

نصب کولر گازی اسپلیت کم‌تر از یک روز زمان می‌برد و حتما باید از یک متخصص برای نصب کولر گازی گرین کمک بگیرید. تکنسین تهویه مطبوع یک سوراخ در دیوار ایجاد می‌کند و از این سوراخ لوله‌کشی و سیم‎کشی را انجام می‌دهد. در نتیجه حتما باید از یک متخصص کمک بگیرید و بهتر است به هیچ عنوان خودتان این کار را انجام ندهید.

دوام سیستم‌های اسپلیت چگونه است؟

سیستم‌های اسپلیت گرین به طور معمول ۱۰ سال عمر می‌کند اما مدت زمان کارایی کولر گازی به عوامل مختلف مانند برند و سازنده آن نیز بستگی دارد. توصیه می‌کنیم از یک سایت معتبر مانند سایت آوش خرید کنید تا از کیفیت کولر گازی خود مطمئن باشید.

سیستم اسپلیت را چند وقت یکبار سرویس کنم؟

توصیه می‌کنیم به طور سالانه کولر گازی گرین را سرویس کنید و برای این کار از تکنسین‌های حرفه‌ای کمک بگیرید. به علاوه حتما فیلترهای هوا را هر دو ماه یک بار تمیز کنید.

کولر گازی خود را در چه سایزی تهیه کنم؟

اندازه کولر گازی به عوامل مختلفی مانند متراژ اتاق، تعداد پنجره‌ها، نور ورودی و عایق‌بندی سقف بستگی دارد. بهتر است قبل از خرید کولر گازی با متخصصین و مشاوران سایت آوش تماس بگیرید تا یک انتخاب درست و بهینه داشته باشید.

مطالعه بیشتر: فن کویل چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟ + نکات خرید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

3 × دو =

ارسال نظر