در تصویر دو اسپیلت که یکی اینورتر است و دیگری معمولی نمایش داده شده است. هر دو کنترل بی سیم دارند

تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر و کولر معمولی چیست؟

شاید شما هم هنگام خرید کولرگازی متوجه انواع آن شده باشید و انتخاب نوع مناسب برایتان دشوار باشد. از آن جایی که کولرگازی یک محصول مهم در هر محیط است، دقت و توجه در خرید مدل مناسب اهمیت زیادی دارد. کولرگازی دو نوع اصلی دارد که شامل اینورتر و معمولی است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و هنگام خرید باید آن‌ها را در نظر بگیرید. ما در این مطلب به منظور راهنمایی شما، تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی را شرح می‌دهیم تا خرید آسان و رضایت بخشی داشته باشید.

اصلی‌ترین تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی

برخی از تفاوت های اسپلیت اینورتر و اسپلیت معمولی شامل موارد زیر می‌شود:

سرعت کمپرسور

تفاوت اصلی اسپلیت اینورتر و کولر معمولی، میزان سرعت کمپرسور آن است. اسپلیت‌های اینورتر مجهز به کمپرسور با سرعت متغیر است در حالیکه کمپرسور کولر معمولی سرعت ثابت دارد. کمپرسورهای سرعت متغیر، انرژی بسیار کمتری را نسبت انواع سرعت ثابت مصرف می‌کنند و عملکرد آن‌ها آرام‌تر است.

مصرف برق

اسپلیت اینورتر نوعی از سیستم‌های تهویه مطبوع است که می‌تواند با تنظیم سرعت کمپرسور، دمای محیط را کنترل کند. بنابراین، استفاده از اسپلیت اینورتر به مصرف کننده این امکان را می‌دهد تا به راحتی میزان مصرف انرژی محیط و همچنین هزینۀ قبوض مربوطه را کنترل کند. سیستم‌های مجهز به تکنولوژی اینورتر می‌توانند میزان انرژی مصرفی را با توجه به دمای هوای خارجی و تعداد نفرات حاضر در محیط تغییر دهند، به همین علت مصرف انرژی آن‌ها از کولرهای معمولی بسیار کم‌تر است.

تصویری از منزلی که در آن اسپیلت قرار دارد.
تفاوت اسپلیت و کولر معمولی

قطعات کاربردی

کیت اینورتر به قطعات زیادی از جمله باتری و پنل خورشیدی متصل است که منبع انرژی دستگاه هستند. همچنین این قطعه اطلاعات مربوط به سلامت و عملکرد بهینۀ باتری‌ها و پنل‌های خورشیدی را از سنسورها دریافت می‌کند. سنسورهای سیستم مسئول نظارت بر قطعات سیستم هستند و عدم اختلال یا وجود مشکلات سیستم را بررسی می‌کنند. اینورترهای دستگاه، میزان جریان انرژی را بین تابلو برق و پنل خورشیدی یا باتری مدیریت می‌کنند.

مبرد مصرفی

دیگر تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی این است که مبرد مصرفی در سیستم‌های مجهز به اینورتر، انتشار گازهای مهم را کاهش داده و احتمال آسیب به محیط زیست را کم می‌کند. اسپلیت‌های اینورتر از مبردهای باکیفیتی مانند R32 استفاده می‌کنند که قادرند ظرفیت سرمایشی بیشتر را در عین سازگاری با محیط زیست و انتشارات کمتر گازهای مخرب، فراهم آورند.

میزان مصرف انرژی در اسپلیت اینورتر

اسپلیت‌های اینورتر از لحاظ مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه هستند و نسبت به انواع معمولی سیستم‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند. به عبارتی، برق مصرفی اسپلیت اینورتر تا 30% از سیستم معمولی کم‌تر است.

اسپلیت‌های معمولی از روش ON/OFF استفاده می‌کنند. بدین صورت که کمپرسور برای حفظ دمای مطلوب محیط به صورت مداوم روشن و خاموش می‌شود. این عملکرد، سبب مصرف انرژی بیشتر نسبت به اسپلیت‌های اینورتر شده و فرسودگی بیشتر و زودتری را موجب می‌شود. به علاوه، کمپرسورهای موجود در سیستم معمولی همیشه با سرعت حداکثر کار نمی‌کنند و در نتیجه راندمان کمتری دارند.
همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، سیستم‌های مجهز به تکنولوژی اینورتر از کمپرسورهای سرعت متغیر استفاده می‌کنند که نسبت به انواع معمولی on/off، دامنۀ سرعت بیشتری دارند. این مسئله باعث می‌شود که با توجه به بار سرمایشی یا گرمایشی مورد نیاز و شرایط مختلف، سیستم در حالت‌های متفاوتی فعالیت کند. همین امر سبب می‌شود تا راندمان دستگاه در دامنۀ مختلفی از حالت‌ها بهبود یابد.

علت کم‌تر بودن انرژی مصرفی در اسپلیت اینورتر

سیستم‌های تهویه مطبوع اینورتر از تکنیکی متفاوت برای خنک کردن محیط استفاده می‌کنند. این تکنیک مدولاسیون عرض پالس (PWM) نام دارد که برای کنترل ولتاژ خروجی از دستگاه استفاده می‌شود. تکنولوژی PWM می‌تواند زمان مورد نیاز برای راه‌اندازی مجدد کمپرسور بعد از خاموشی سیستم را تنظیم کند که در کولرهای معمولی این قطعه دائماً روشن و خاموش می‌شود.
سیستم PWM باعث می‌شود کمپرسور همیشه در حالت حداکثر سرعت فعالیت کند که این امر سبب افزایش عملکرد بهینه و راندمان دستگاه خواهد شد. همچنین به دلیل کاهش احتمال فرسودگی در قطعات، طول عمر سیستم را افزایش می‌دهد. این قابلیت برای مصرف کننده بسیار مفید است زیرا نگهداری و تعمیر کم‌تر و در عین حال طول عمر بیشتری را برای دستگاه به دنبال خواهد داشت. به علاوه، به دلیل کاهش انرژی مصرفی، در هزینۀ قبوض صرفه‌جویی می‌شود.
دیگر تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی این است که سیستم‌های مجهز به تکنولوژی اینورتر در مدت زمان کم‌تری محیط را به دمای مطلوب می‌رسانند.

سیستم‌های اینورتر عملکرد بسیار بهتری در کاهش رطوبت هوا دارند که مزیت مهم و کاربردی برای مناطق مرطوب است. همچنین این دستگاه‌ها به دلیل داشتن کمپرسور سرعت متغیر قادرند به صورت دقیق دمای محیط را با تغییرات شرایط فضا تنظیم کنند. این بدین معناست که شما می‌توانید با وجود تغییرات دائمی دمای هوای خارجی و همچنین سطح رطوبت، همیشه دمای محیط را در حالت مطلوب و یکنواخت حفظ کنید.
علاوه بر این قابلیت‌ها، سیستم دارای اینورتر دائماً کمپرسور را روشن خاموش نمی‌کند و سروصدایی ندارد. بنابراین عملکرد سیستم دارای اینورتر از دستگاه معمولی آرام‌تر است.

تفاوت عملکرد اسپلیت اینورتر و کولر معمولی
تفاوت عملکرد اسپلیت اینورتر و کولر معمولی

کدام نوع سیستم برای شما مناسب‌تر است؟

انتخاب نوع سیستم تهویه مطبوع کاملاً به نیازهای محیط شما، بودجه و نوع کاربری وابسته است.
مزایای اصلی سیستم اینورتر، کاهش مصرف انرژی و همچنین عملکرد آرام و بی‌سروصدا است اما در ادامۀ مطلب به مقایسۀ دقیق‌تر این دو می‌پردازیم تا راحت‌تر ویژگی‌های آن‌ها را بسنجیم:

  • تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی بیشتر بودن قیمت سیستم اینورتر است، اما توجه کنید نوع اینورتر در بلند مدت کاهش هزینۀ قبوض و جبران قیمت را به شما نشان خواهد داد اما سیستم معمولی در عین ارزان‌تر بودن، مصرف انرژی بیشتر و متعاقباً هزینۀ بالاتری دارد.
  • سیستم‌های اینورتر طول عمر بیشتری دارند اما هزینۀ نگهداری آن‌ها نیز نسبتاً زیاد است؛ بالعکس، کولر معمولی به نسبت اینورتر طول عمر کمتر داشته و در عین حال هزینۀ نگهداری آن‌ها نیز کمتر است.
  • دیگر تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی این است که سیستم اینورتر عملکرد خیلی آرامی دارد اما کولر معمولی طی روشن و خاموش کردن مداوم کمپرسور صدای زیادی تولید می‌کند.
  • در صورت استفاده از کولرهای معمولی، دمای محیط دائماً متغیر است اما سیستم اینورتر دمای یکنواختی را برای شما فراهم می‌کند.
  • با استفاده از اسپلیت اینورتر می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان، به دمای مناسب و دلخواه برسید که این عملکرد در کولر معمولی امکان پذیر نخواهد بود.
  • و به عنوان آخرین تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی باید به این مسئله اشاره کرد که سیستم اینورتر به دلیل استفاده از مبرد مناسب، با محیط زیست سازگار بوده و انتشارات مضر آن نسبت به انواع معمولی کم‌تر است.

سخن آخر

همانطور که گفتیم، ممکن است هنگام خرید کولرگازی یا اسپلیت گرین، تفاوت اسپلیت اینورتر و کولر معمولی توجه شما را جلب و یا انتخاب سیستم را دشوار کند. انتخاب نوع سیستم مناسب به عوامل مختلفی وابسته است که مصرف کننده باید با در نظر گرفتن آن‌ها و همچنین مزایا و معایب هر دستگاه، بهترین نوع آن را برای کاربری خاص خود انتخاب کند. با توجه به اهمیت مصرف انرژی و حفظ سکوت و آرامش در محیط، غالباً مصرف کنندگان اسپلیت‌های اینورتر را ترجیح می‌دهند. اما اگر همچنان در خرید اسپلیت ابهاماتی دارید، مشاورین تخصصی ما در مجموعۀ آوش در هر زمان دلخواه در خدمت شما عزیزان هستند. می‌توانید برای مشاورۀ خرید و خدمات دیگر همین حالا با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول:

مهم‌ترین مزیت کولرگازی اینورتر چیست؟

کولرهای اینورتر به تکنولوژی مدرنی مجهز شده اند که انرژی مصرفی بسیار کمتری دارند و برای کاهش هزینۀ قبوض مناسب هستند.

اسپلیت اینورتر مقرون به صرفه‌تر است یا معمولی؟

در رابطه با هزینۀ اولیه، اسپلیت اینورتر گران‌تر است؛ اما توجه داشته باشید که این هزینه در کاهش مصرف انرژی و قبوض شما جبران خواهد شد. اما اسپلیت معمولی با وجود قیمت کم‌تر، انرژی مصرفی بیشتر و در نتیجه هزینۀ قبوض بیشتری خواهد داشت.

طول عمر سیستم اینورتر بیشتر است یا معمولی؟

به دلیل عدم وجود روش ON/OFF و روشن خاموش شدن مداوم، سیستم اینورتر دچار فرسودگی کم‌تری می‌شود و به طبع طول عمر بیشتری خواهد داشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.2 / 5. تعداد رای‌ها 45

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر