شخصی با کنترل در حال کار کردن با کولر گازی

استفاده از حالت فن کولر گازی: هر آنچه باید بدانید

کولر گازی قطعات متنوعی دارد که یکی از آن‌ها فن است. فن کولر گازی برای کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و نیز دمیدن هوای خنک تولید شده توسط کولر گازی به فضای شما است. فن کولر گازی می‌تواند به صورت مداوم روشن باقی بماند.

پیشنهاد ویژه: خرید داکت اسپلیت گرین

روشن باقی ماندن فن مزایا و معایبی به همراه دارد که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها بپردازیم. اگر نیاز به خرید بهترین مدل کولر گازی گرین دارید و یا از قیمت روز آن اطلاع ندارید، می‌توانید از فروشگاه اینترنتی آوش کمک بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نقش فن کولر گازی در سیستم تهویه مطبوع

فن کولر گازی یکی از مهم‌ترین اجزا هر کولر گازی است که هدف از قرار گیری آن در سیستم تهویه مطبوع، دمیدن هوای خنک تولید شده در داخل کولر گازی و انتقال آن به تمام فضاهای ساختمان شما است. مزیت اصلی فن این است که شما برای جلوگیری از هزینه‌های زیاد و نیز مصرف برق زیاد می‌توانید کولر گازی خود را در حالت فن یا Fan Mode قرار دهید.

اگر کمپرسور کولر خاموش باشد، فن می‌تواند به صورت مداوم کار کند. در این حالت مصرف برق پایین می‌آید اما کولر شما خنک کنندگی چندانی ندارد. البته باید بیان کنیم که در این شرایط فن می‌تواند به تصفیه هوای شما کمک کند و دما را کمی پایین بیاورد.
در ادامه معایب و مزایای استفاده مداوم از فن کولر گازی را بیان خواهیم کرد:

مزایای روشن بودن دائمی فن

ایجاد دمای سازگار‌تر و یکنواخت‌تر در کل فضا

هنگامی که فن HVAC به صورت مداوم کار کند، این فرصت را دارد که هوای گرم و سرد را به طور یکنواخت در تمام بخش‌های خانه و یا فضای اداری شما به جریان بیندازد. این موضوع می‌تواند نقاط گرم یا سرد را از بین ببرد و دمای هوای خانه شما را بهبود ببخشد.

مصرف کولر گازی در حالت فن

از بین بردن گرفتگی هوا و کنترل بو

در طول بهار یا پاییز که معمولا دمای هوا معتدل است، سیستم گرمایشی یا تهویه مطبوع شما اغلب استفاده نمی‌شود؛ معمولا در شهرهایی که آب و هوای مطبوعی دارند و پنجره های باز نداشته باشد، عدم گردش هوا در داخل خانه باعث می‌شود که هوا مسدود شود. کار کردن فن کولر گازی می‌تواند به حفظ حس تازه بودن هوا کمک کند و همچنین بوهای موجود در فضای شما را نیز از بین ببرد.

بهبود کیفیت هوا با فیلتراسیون ثابت

هنگامی که فن کولر گازی همیشه کار کند، هوای بیشتری از طریق فیلترها و در صورت داشتن سیستم تصفیه هوا، گردش می‌کند که این موضوع می‌تواند به کاهش آلاینده‌های موجود در هوا کمک کند. به بیان دیگر وقتی آلاینده‌ها کاهش می‌یابند، به دلیل کم‌تر شدن مواد آلرژی زا مانند گرده، گرد و غبار، باکتری و حتی کپک‌ها، میزان بیماری‌های حاصل از آن نیز کم می‌شود.
لازم به ذکر است مزایایی که فیلترها می‌توانند بر کیفیت سیستم شما بگذارند، به نوع فیلتر سیستم تهویه مطبوع شما وابسته است. برخی از فیلترها تنها به منظور به دام انداختن گرد و غبار کاربرد دارند و برخی دیگر از رتبه بالاتری برخوردار هستند و می‌توانند ذرات بیشتری را حذف کنند. اگر از یک سیستم تصفیه هوا در کانال HVAC خود استفاده می‌کنید، روشن نگه داشتن فن می‌تواند برای شما فایده بیشتری داشته باشد.

مطالعه بیشتر: راهکار‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

وارد آمدن فشار کمتر به موتور فن

شاید تعجب کنید اگر به شما بگوییم زمانی که فن به صورت دائمی کار کند، عمر فن شما افزایش خواهد یافت. اجازه دهید موضوع را از زاویه دیگری نگاه کنیم؛ زمانی که شما فن خود را خاموش و روشن می‌‌کنید، در هر بار خاموش و روشن شدن فشاری به موتور فن کولر گازی وارد می‌شود. این کار می‌تواند باعث استهلاک موتور شود؛ بنابراین بهتر است فن خود را همیشه روشن نگه دارید.

فیلتر دستگاه تهویه مطبوع

معایب روشن بودن دائمی فن

افزایش هزینه برق

استفاده از فن کولر گازی به صورت 24 ساعته در هر روز هفته نسبت به زمانی که سیستم تهویه مطبوع شما در حال کار است، مقدار بیشتری برق مصرف می‌کند. بسته به نوع سیستم شما و نیز فضای مورد استفاده ممکن است جهش قابل توجهی را در قبض برقتان شاهد باشید. البته اگر فن کولر گازی به صورت دوره‌ای روشن باقی بماند، نسبت به حالت سرمایشی کولر گازی، انرژی کم‌تری مصرف می‌کند.

نیاز به تعویض مکرر فیلتر

زمانی که فن کولر گازی شما همیشه روشن باشد، فیلتر‌های تهویه مطبوع شما سریع‌تر مسدود می شود. بنابراین باید فیلترهای خود را در بازه زمانی نزدیک‌تری بررسی کنید و در صورتی که نیاز بود آن را تمیز یا تعویض نمایید.

تغییر در دمای هوا

هنگامی که فن تهویه مطبوع شما به صورت مداوم کار کند اما سیستم گرمایش و یا سیستم سرمایش شما کار نکند، ممکن است هوای خروجی شما کمی گرم‌تر از آن چه در تابستان می‌خواهید و یا خنک‌تر از آن چه در زمستان در نظر دارید، باشد. این موضوع شاید در نگاه اول مشکل بزرگی نباشد، اما اگر در کنار خروجی بنشینید باید آن را در نظر بگیرید.

کنترل رطوبت کمتر در تابستان

زمانی که فن کولر گازی شما به صورت مداوم روشن باشد، توانایی کنترل رطوبت در سیستم تهویه مطبوع شما کم می‌شود. اگر متوجه این موضوع شدید می‌توانید فن را در حالت خودکار قرار دهید تا مشکلتان برطرف شود.

فن کولر گازی در حال کار کردن
آیا فن کولر گازی باید همیشه کار کند؟

عملکرد خوب سیستم در نتیجه نگهداری صحیح

اینکه فن کولر گازی شما به صورت مداوم روشن باشد و یا در حالت خودکار قرار گیرد، کاملا به شرایط و اولویت‌های شما وابسته است. همچنین مهم نیست که فن خود را از چه راهی تنظیم می‌کنید، راه حل دیگری وجود دارد که می‌تواند علاوه بر حفظ کارایی سیستم شما، به آسایش شما نیز کمک کند؛ و آن راه حل تعمیر و نگهداری منظم است. نگهداری صحیح سیستم تهویه مطبوع به عملکرد خوب سیستم شما کمک می‌کند.
پیشنهاد می‌کنیم سیستم گرمایشی و سرمایشی خود را حداقل سالی یک بار بازرسی کنید و علاوه بر آن، آن را تمیز کرده و مجدد تنظیم نمایید. تعداد بازرسی‌ها به نوع سیستم تهویه مطبوع شما و روش استفاده از آن بستگی دارد. از مزیت‌های بررسی دوره‌ای سیستم تهویه مطبوع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگر سیستم شما در وضعیت خوبی باقی بماند، می‌توانید عمر تجهیزات خود را افزایش دهید.
  • پس از بررسی و تعمیر، تجهیزات شما کارآمدتر کار می‌کنند که این موضوع مصرف انرژی را نیز کاهش می‌دهد.
  • مشکلات جزئی به صورت دوره‌‌ای رفع می‌شوند و دیگر شما متحمل مشکلات بزرگ‌تر و گران‌تر نخواهید بود.
  • تعمیر و نگهداری صحیح از خرابی سیستم که می‌تواند خانه یا کسب و کار شما را مختل کند، جلوگیری می‌کند.

مصرف کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

وقتی کولر گازی شما در حالت فن قرار می‌گیرد، برای چرخش خود حدودا 150 وات انرژی مصرف می‌کند؛ این در حالی است که در زمان کار کردن به صورت عادی در حدود 1000 وات انرژی مصرف می‌شود. اگر چه عوامل دیگری نیز در میزان مصرف کولر گازی موثر هستند اما با این حال فن هنوز هم انرژی کم‌تری مصرف می‌کند.

خرید بهترین کولر گازی گرین

سخن آخر

اطلاع از نحوه کار سیستم‌های تهویه مطبوع و نکات مهم در ارتباط با آن‌ها می‌تواند شما را در زمینه خرید سیستم تهویه مطبوع مناسبتان راهنمایی کند. ما در مجله آوش نکات مهمی را در ارتباط با انواع سیستم تهویه مطبوع کرده‌ایم که قطعا راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. علاوه بر آن شرکت آوش نمایندگی رسمی فروش محصولات تهویه مطبوع گرین است که در سایت فروشگاهی آوش می‌توانید به قیمت محصولات گرین دسترسی داشته باشید و پس از بررسی‌های لازم، خرید خود را به صورت اینترنتی انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از محصولات تهویه مطبوع گرین، می‌توانید از مشاوران با تجربه ما کمک بگیرید.

سوالات متداول:

وظیفه فن کولر گازی چیست؟

فن کولر گازی وظیفه کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت کولر گازی و در ادامه دمیدن هوای خنک تولید شده را بر عهده دارد.

اگر فن کولر گازی همیشه روشن باشد، آسیبی به موتور آن وارد می‌شود؟

روشن باقی ماندن فن کولر گازی در مقایسه با خاموش و روشن کردن مداوم کولر گازی، آسیب کم‌تری به موتور کولر وارد می‌کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد رای‌ها 62

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

12 − یک =

ارسال نظر