مشکلات کولر گازی؛ ۵ نکتهٔ مهم در مورد عیب‌یابی کولر گازی

کولر گازی گرین و اسپلیت‌ها نقش مهمی در فصل تابستان دارند و نبود آن‌ها می‌تواند آسایش و راحتی شما را مورد هدف قرار دهد. اما این کولر گازی‌ها مانند هر دستگاه دیگری با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند که عملکرد آن‌ها را به طور کل مختل می‌کند. به همین دلیل، حتما باید در صورت بروز مشکل، عیب‌یابی کولر گازی گرین را اولویت کار خود قرار دهید تا گرمای طاقت‌فرسای تابستان شما را اذیت نکند.

در این مقاله از سایت آوش به سراغ مشکلات کولر گازی گرین می‌رویم تا به طور کامل با رایج‌ترین مشکلات اسپلیت و کولر گازی آشنا شوید و راه حل آن‌ها را یاد بگیرید.

مطالعه بیشتر: دلیل آب دادن کولر گازی

عیب‌یابی کولر گازی گرین و اسپلیت‌ها؛ ۵ مورد از رایج‌ترین مشکلات کولر گازی گرین

سعی کنید همیشه سرویس کولر گازی گرین یا هر کولر گازی دیگری را در لیست اولویت بندی‌های خود قرار دهید تا در آینده دچار مشکل نشوید. 

در ادامه به چند مورد از مشکلات کولر گازی می‌پردازیم و راه حل آن‌ها را نیز در اختیارتان قرار می‌دهیم تا دیگر مجبور نباشید در فصل تابستان با سرویس کردن کولر گازی سر و کله بزنید.

۱- کولر گازی گرین هوا رو خنک نمی‌کند!

یکی از رایج‌ترین مشکلات کولر گازی و اسپلیت‌ها، عدم سرمایش مناسب است. معمولا این خطا ناشی از عواملی مانند کثیف بودن فیلتر هوا، سطح پایین مبرد و خرابی کمپرسور است.

 مردی که در حال تمیز کردن فیلتر کولر گازی گرین است. یکی از مشکلات کولر گازی آلودگی فیلتر آنهاست.
یکی از ساده‌ترین مشکلات کولر گازی آلودگی فیلتر آنهاست. این مشکل به ظاهر ساده تاثیر زیادی در  قدرت سرمایش و گرمایش آنها دارد. شما می‌توانید به‌راحتی در منزل آنها را بشویید.  
 • علت: فیلتر هوای کثیف جریان هوا را محدود می‌کند و ظرفیت سیستم خنک‌کننده کولر گازی پایین می‌آید. از طرفی، نصب نادرست کولر گازی باعث می‌شود که سطح مبرد پایین بیاید و کولر گازی خنک‌سازی فضا را به درستی انجام ندهد. به علاوه، اگر کمپرسور کولر گازی خراب باشد، مبرد به درستی نمی‌چرخد و همین موضوع عملیات خنک‌سازی را دچار مشکل می‌کند.
 • راه حل: به طور منظم فیلتر هوا را بررسی کنید و اگر فیلتر کثیف است، سریع آن را تمیز کنید. مطمئن شوید که جریان هوا به درستی از فیلتر هوا عبور می‌کند. هم‌چنین، بهتر است فیلتر کثیف و آسیب‌دیده را تعویض کنید. اگر مشکل حل نشد، حتما با متخصصین تماس بگیرید و برای تعمیر یا یا تعویض قطعات اقدام کنید.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب کولرگازی چیست؟

۲- کولر گازی روشن نمی‌شود!

روشن‌ نشدن کولر گازی بسیار رایج است و علت بروز این مشکل ترموستات معیوب، کمپرسور خراب و قطعی در مدار شکن است.

 • علت: قطعی در مدار شکن (circuit breaker) یا بریکرهای برق ممکن است به دلیل نوسانات برق یا مشکلات الکتریکی اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی جریان برق کولر گازی قطع می‌شود. از طرفی، ترموستات معیوب نمی‌تواند سیگنال راه‌اندازی کولر گازی را ارسال کند و همین امر باعث روشن نشدن کولر گازی می‌شود. به علاوه، کمپرسور معیوب نمی‌تواند توان لازم برای شروع فرایند خنک‌سازی را از ترموستات دریافت کند.
 • راه حل: بریکرهای برق را بررسی کنید و در صورت لزوم، آن‌ها را مجددا تنظیم کنید. مطمئن شوید که ترموستات روی دمای مورد نظر تنظیم شده است و به درستی کار می‌کند. اگر باز هم مشکل ادامه داشت برای تشخیص و رفع آن، حتما با متخصصین تماس بگیرید. اگر برای خرید کولر گازی گرین به سراغ سایت‌های معتبر مانند سایت آوش بروید، مسلما این مشکلات را نخواهید داشت.

مطالعه بیشتر: کاربرد کولر گازی

مردی که در حال تعمیر بریکرهای برق در یونیت داخلی کولر گازی دیواری است. یکی از مشکلات کولر گازی مربوط به بریکرهای برق است که منجر به خاموش شدن آن می‌شود.
برای حل مشکل روشن نشدن کولر گازی بریکرهای برق را بررسی کنید و در صورت لزوم، آن‌ها را مجددا تنظیم کنید.

۳- کولر گازی سر و صداهای عجیب غریب تولید می‌کند

اگر سر و صداهای عجیب از کولر گازی شما بیرون می‌آید، حتما یک مشکل اساسی داخل کولر گازی وجود دارد. این صداها غالبا صداهای تق تق، وزوز یا جیغ است و خرابی موتور فن (motor fan)، تسمه فرسوده و شل شدن قطعات، منجر به بروز این سر و صداها می‌شود.

 • علت: قطعات شل داخل کولر گازی گرین مانند پیچ یا مهره حین کار صدای تق و تق ایجاد می‌کنند. از طرفی، اگر موتور فن خراب شود، صداهای وزوز از کولر گازی بیرون می‌آید. به علاوه، علت بروز صداهای جیغ‌مانند در کولر گازی تسمه فرسوده است.
 • راه حل: ابتدا کولر گازی را خاموش کنید و تمام پیچ و مهره‌ها را بررسی کنید. اگر پیچ و مهره‌ها شل شده است، حتما برای سفت کردن آن‌ها اقدام کنید. اگر سر و صدا باز هم ادامه داشت حتماً با متخصصین تعمیر کولر گازی گرین تماس بگیرید تا مشکلتان حل شود.

پیشنهاد ویژه: خرید داکت اسپلیت گرین (GREEN)

۴- کولر گازی نشت می‌کند

نشت آب از کولر گازی گرین نشانه مسدود شدن یا آسیب‌دیدگی خط تخلیه آب در دستگاه است. اگر این عیب کولر گازی را نادیده بگیرید، کپک رشد می‌کند و آب، آلوده و کثیف می‌شود. در نتیجه، کولر گازی به درستی کار نمی‌کند، آب نشت می‌کند و هوا خروجی از کولر گازی به شدت کیفیت پایینی خواهد داشت.

یونیت داخلی کولر گازی دیواری را می‌بینید که دچار نشت آب شده است. رگه‌های آب روی دیوار باعث ایجاد لکه شده‌اند.
در صورت نشت آب از یونیت داخلی کولر گازی دیواری، آن را خاموش و انسداد خط تخلیه دستگاه را بررسی کنید.
 • علت: خط تخلیه آب در کولر گازی رطوبت اضافی را حذف می‌کند. در واقع اگر این خط تخلیه مسدود شود یا آسیب ببیند، آب به درستی تخلیه نمی‌شود و در نتیجه نشت می‌کند.
 • راه حل: کولر گازی را خاموش کنید و انسداد خط تخلیه دستگاه را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه انسداد، سریع آن را با یک دستمال از بین ببرید. اگر مشکل شما حل نشد، سرویس کولر گازی گرین خود را به دست متخصصین این کار بسپارید.

مطالعه بیشتر: اجزای کولر گازی

5- کولر گازی گرین تمام اتاق‌ها را خنک نمی‌کند

زمانی که کولر گازی به طور یکنواخت خانه را خنک نکند، سرمایش ناهم‌وار رخ می‌دهد. سرمایش ناهموار در مناطق مختلف خانه، ناشی از عواملی مانند عایق‌بندی نامناسب، مسدود شدن دریچه‌ها و خرابی موتور هواده یا بلور (blower) است. 

 • علت: عایق‌بندی نامناسب باعث فرار هوا می‌شود و همین موضوع به عدم خنک‌سازی هموار تمامی اتاق‌ها و فضاهای خانه کمک می‌کند. از طرفی، دریچه‌های مسدودشده، جریان هوا را محدود می‌کنند و مانع از این می‌شوند که هوای مطبوع به مناطق دیگر برود. به علاوه، موتور هوا خراب و آسیب‌دیده به هیچ عنوان نمی‌تواند هوا را به طور یکنواخت در سراسر فضا پخش کند.
 • راه حل: وجود انسداد در دریچه‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام دریچه‌ها باز است. نگاهی به عایق‌کاری خانه خود بیندازید و در صورت نیاز، عایق بیش‌تری اضافه کنید تا هوای داخل خانه به بیرون درز نکند. اگر مشکل‌تان حل نشد، حتما با تکنسین‌های حرفه‌ای تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر: حالت فن کولر گازی

مشکلات کولر گازی در چند خط

بدون شک همه شما با مشکلات کولر گازی گرین روبرو شده‌اید، اما راه حل مناسب برای مشکل خود را پیدا نکرده‌اید. این مشکلات رایج شامل عدم سرمایش کافی، صداهای عجیب و غریب، نشت آب و سیلی از مشکلات دیگر است. 

در این مقاله سعی کردیم تا رایج‌ترین عیب‌های کولر گازی را برایتان لیست کنیم و سریع‌ترین روش برای عیب‌یابی کولر گازی را در اختیارتان قرار دهیم تا هرچه زودتر جواب سوال خود را بگیرید.

هرچند بهتر است در همان قدم اول خرید کولر گازی گرین دقت لازم را به کار ببرید تا در آینده دچار این مشکلات نشوید. سایت آوش در این مسیر به شما کمک می‌کند تا بهترین و با کیفیت‌ترین کولر گازی گرین را بخرید و تا مدت‌ها نیازی به سرویس کولر گازی گرین نداشته باشید.

اگر در همان مرحله اول درست انتخاب کنید، از مشکلات کولر گازی گرین در امان هستید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به سراغ محصولات آوش بروید و در کنار کیفیت بالا، قیمت مناسب نیز دریافت کنید.

مطالعه بیشتر: BTU در کولرگازی به چه معناست؟

چند سوال در مورد عیب یابی کولر گازی گرین

چند بار باید فیلتر هوا کولر گازی را تمیز یا تعویض کنیم؟

بهتر است با توجه به دستورالعمل سازنده هر یک تا سه ماه یک بار فیلتر هوا را تمیز کنید و در صورت بروز مشکل، یک فیلتر هوای جدید بخرید.

آیا می‌توانم مبرد را خودم شارژ کنم؟

شارژ مجدد مبرد نیاز به تجهیزات و دانش تخصصی دارد. در نتیجه بهتر است که این کار را به یک تکنسین حرفه‌ای بسپارید که بتواند هرگونه نشتی را شناسایی کند و مطمئن شود که مقدار مناسب مبرد اضافه شده است.

چگونه می‌توانم بهره‌وری انرژی کولر گازی گرین خود را افزایش دهم؟

تعمیر و نگه‌داری منظم، تمیز کردن و تعویض فیلتر هوا و اطمینان از عایق‌بندی مناسب کولر گازی می‌تواند به بهبود بهره‌وری انرژی دست‌گاه کمک کند. به علاوه، سعی کنید از ترموستات قابل برنامه‌ریزی استفاده کنید و دمای دستگاه را متعادل نگه دارید تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

منابع: cielowigle _ energy

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

3 × پنج =

ارسال نظر