اجزای کولر گازی؛ معرفی مهم‌ترین قطعات آن

امروزه کولر گازی جزو جدای ناپذیر هر خانه‌ای است. همه ما می‌دانیم که بهترین راه فرار از گرمای طاقت‌فرسا در فصل‌های گرم سال، استفاده از یک کولر گازی بهینه و مناسب است. اما آنچه ممکن است کمتر با آن آشنا باشیم؛ اجزای کولر گازی است. باتوجه‌ به اینکه عموما همه ما در خانه یا محل کار خود از کولر گازی استفاده می‌کنیم، آشنایی با قطعات کولر گازی به شما کمک خواهد کرد تا هم در زمان خرید و هم عیب‌یابی و سرویس، انتخاب بهتری داشته باشید. پس تا انتهای این مقاله با آوش همراه باشید تا تمامی بخش‌های یک کولر گازی را به تفکیک با هم بررسی کنیم.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب کولرگازی چیست؟

یونیت داخلی کولر گازی را می‌بینید که جریان هوا به صورت گرافیکی در آن به چشم می‌خورد.
اجزای کولر گازی به ۲ بخش مکانیکی و الکتریکی تقسیم شده است که در هماهنگی با هم کار می‌کنند.

آشنایی با اجزای کولر گازی

کولر گازی‌ها یکی از پرکاربردترین وسایل مورد استفاده جهت تهویه مطبوع در منازل و مراکز تجاری شناخته می‌شود. اما قطعات کولر گازی‌ها بسیار متنوع و بعضاً متفاوت هستند و همین مسئله می‌تواند در کارایی و قیمت آن‌ها تاثیرگذار باشد. نکته بسیار مهم دیگر این است که اگر اجزای کولر گازی شما در بازار موجود نباشد، احتمالاً به دلیل پیدا نکردن قطعات خراب شده، پس از مدتی نمی‌توانید از کولر خود استفاده کنید. در مقابل آشنایی شما با برندهای مختلف کولر گازی باعث می‌شود تا بهترین انتخاب را داشته باشید. مثلا همه قطعات کولر گازی گرین به راحتی در بازار ایران پیدا خواهد شد و خیال شما را از بابت خرید راحت خواهد کرد.
هر کولر گازی دارای اجزای بسیار متفاوتی است. برای آشنایی بهتر شما با بخش‌های مختلف یک کولر گازی، ما این قطعات را به 2 بخش مکانیکی و الکتریکی تقسیم می‌کنیم. در ادامه نیز ابتدا قطعات مکانیکی کولر گازی را با هم بررسی خواهیم نمود و سپس به سراغ اجزای الکتریکی کولر گازی می‌رویم.

قطعات مکانیکی کولر گازی

قطعات مکانیکی یک کولر گازی شامل موارد زیر می‌گردد:

کمپرسور (Compressor) یا قلب تپنده کولر گازی

یکی از مهم‌ترین اجزای کولر گازی، کمپرسور است. وظیفه اصلی این قطعه این است تا گاز را از اواپراتور بگیرد و به سمت کندانسور منتقل کند. در زمان انجام این فرایند، گاز خنک‌کننده هوای محیط را به داخل کولر جذب نموده و پس از خنک کردن آن، هوای مطبوع از کولر گازی خارج می‌شود. نکته بسیار مهم در اینجا این است که هرچه کمپرسور کولر شما قوی‌تر باشد، قدرت خنک‌کنندگی آن نیز افزایش می‌یابد؛ لذا بسیار مهم است تا در هنگام خرید، به این قطعه توجه ویژه‌ای داشته باشید.

به‌ عنوان‌ مثال کولر گازی گرین یکی از انواع کولر گازی‌های معروف در بازار ایران است و تنوع بسیار بالایی دارد. یکی از دلایل محبوبیت این برند این است که قطعات کولر گازی گرین، بر اساس محیط‌های کوچک و بزرگ طراحی می‌شود و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود، یک مورد را انتخاب کنید. همچنین کمپرسورهای این کولر گازی بسیار قوی هستند و خیال شما را از بابت میزان خنک‌کنندگی هوا راحت می‌کند.

یونیت داخلی کولر گازی دیواری را می‌بینید که در حال خنک کردن هوای اتاق است
کولر گازی گرین یکی از بهترین کمپرسورها را دارد.

کندانسور (Condenser)

یکی دیگر از اجزای کولر گازی که تاثیر مهمی در خنک کردن هوا و همچنین طول عمر دستگاه دارد، کندانسور نام دارد که به‌عنوان تقطیرکننده نیز شناخته می‌شود. این قطعه که معمولاً از جنس مس است، دمای گاز گرفته شده از کمپرسور را به‌وسیله تبادل حرارت با محیط بیرونی خنک کرده و سپس این گاز را به حالت مایع تبدیل می‌کند.

مطالعه بیشتر: اسپلیت چیست؟

سردکننده کولر یا اواپراتور (Evaporator)

جنس این قطعه نیز همچون کندانسور عموما مسی یا آلومینیومی است و به‌عنوان یک مبدل حرارت عمل می‌کند؛ لذا اواپراتور گرمای هوای بیرون را به خود جذب می‌نماید و آن را سرد می‌کند.

اکسپنشن ولو (Expansion Valve) یا شیر انبساط

این قطعه از کولر گازی که با نام‌های دیگری همچون شیر کنترل یا شیر تنظیم هم شناخته می‌شود، وظیفه دارد تا جریان ورود هوا به اواپراتور را کنترل کند. در برخی موارد ممکن است این قطعه از برند کولر شما در بازار موجود نباشد پس بسیار مهم است تا در انتخاب شرکت تولیدکننده کولر نیز دقت کنید. در این راستا، لوازم کولر گازی گرین در بازار موجود است و خیال خریداران را از بابت تعمیرات در سال‌های آینده راحت می‌کند.

مطالعه بیشتر: دلیل آب دادن کولر گازی

گاز خنک در کولر گازی

یکی دیگر از اجزای کولر گازی، گاز خنک یا گاز مبرد است. شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که پس از مدتی استفاده از کولر گازی، مشاهده می‌کنند که این دستگاه همچون گذشته هوای خنک و سرد تولید نمی‌کند. یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند کم شدن ماده مبرد در کولر گازی باشد. این گاز در محفظه کمپرسور قرار دارد و برای خنک کردن هوا به سمت کندانسور و شیر انبساط فرستاده می‌شود. سپس این گاز وارد بخش اواپراتور می‌شود و با جذب گرمای محیط از حالت گاز به مایع تبدیل می‌گردد. در نهایت نیز ماده مبرد که حالا به شکل مایع درآمده هوا را خنک می‌کند و بار دیگر به کمپرسور بازمی‌گردد. مشاهده می‌کنید که این گاز تا چه میزان تاثیر مستقیمی بر تولید هوای سرد توسط کولر دارد.

فردی که با ریموت کنترل در حال تنظیم دمای کولر گازی (اسپلیت دیواری) است.
گاز خنک در کولر گازی، دمای گرم محیط را به هوای خنک تبدیل می‌کند.

قطعات الکتریکی کولر گازی

حال که با اجزای مکانیکی مختلف یک کولر گازی آشنا شدیم، اجازه دهید به سراغ قطعات الکتریکی کولر گازی‌ها برویم.

مطالعه بیشتر: حالت فن کولر گازی

برد الکتریکی یا مغز کولر گازی

در بخش قبل با قلب کولر گازی که همان کمپرسور بود آشنا شدیم. اما یک کولر گازی علاوه بر قلب، یک مغز نیز دارد. این مغز یا همان برد الکتریکی است که دستور انجام هر کاری را در کولرها صادر می‌کند؛ لذا وظیفه اصلی برد الکتریکی، هماهنگی تمامی اجزا و کنترل عملکرد است.

مطالعه بیشتر: راهنمای کنترل رطوبت

الکتروموتور فن

این بخش از کولر گازی‌ها وظیفه چرخاندن پروانه یا همان فن کندانسور را بر عهده دارد. البته هر کولر گازی 2 فن داخلی و خارجی دارد. موتور فن داخلی وظیفه دارد تا هوای گرم اطراف را به داخل اواپراتور منتقل کند و هوای سرد ایجاد شده در اواپراتور را نیز به محیط منتقل کند. موتور فن خارجی هم وظیفه دارد تا هوای گرمی که از اواپراتور به سمت کندانسور فرستاده می‌شود را، به محیط بیرون هدایت کند.

فیوز حرارتی

وظیفه اصلی این قطعه این است که در زمان نوسانات برق و یا گرمای بسیار شدید، از کمپرسور محافظت کند. اگر این قطعه خراب شود، مستقیما به قلب کولر گازی شما آسیب وارد می‌شود. معمولا فروشندگان کولر گازی به این بخش نیز توجه دارند و خدمات ویژه‌ای برای آن در نظر می‌گیرند. مثلا در زمان خرید کولر گازی گرین، می‌توانید از خدمات و سرویس‌های پشتیبانی آن جهت بررسی اجزا و قطعات کولر گازی همچون فیوز حرارتی استفاده کنید.

سنسور دما

به کمک این سنسور، برد کولر گازی متوجه می‌شود که دمای محیط چقدر است و از این طریق فرمان قطع یا وصل شدن کولر صادر می‌شود.

کولر گازی (اسپلیت دیواری) در حال انتقال هوای سرد و مطبوع به محیط است.
سنسور دما در کولر گازی، دمای محیط را مشخص می‌کند.

مطالعه بیشتر: تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر معمولی چیست؟

اجزای کولر گازی در چند خط

در این مقاله سعی داشتیم تا تمامی قطعات کولر گازی را به شما معرفی کنیم. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله دید جامع و کاملی نسبت به اجزای کولر گازی خود کسب نموده باشید و بتوانید در زمان خرید و یا عیب‌یابی، از این اطلاعات بهترین استفاده را ببرید. به یاد داشته باشید که تمامی این قطعات در عملکرد خوب و بهینه کولر شما تاثیرگذار است و در نتیجه، توجه به همه آن‌ها ضروری است.
در نهایت اگر تاکنون تجربه خرید یک کولر گازی و یا عیب‌یابی آن را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

مطالعه بیشتر: BTU در کولرگازی به چه معناست؟

پرسش‌های متداول در مورد قطعات کولر گازی

آیا کولر گازی در زمان نوسان برق خراب می‌شود؟

خیر؛ درصورتی‌که فیوز حرارتی کولر گازی شما درست باشد، در زمان نوسان برق، بخش الکتریکی کولر این مسئله را تشخص می‌دهد و با خاموش شدن دستگاه، از کمپرسور محافظت می‌شود.

مهم‌ترین بخش کولر گازی چه قطعه‌ای است؟

تمامی اجزای کولر گازی شما در هماهنگی با هم کار می‌کنند و خراب شدن هر یک می‌تواند مانع از عملکرد بهینه کل دستگاه شود؛ لذا نمی‌توان یک مورد را به‌عنوان مهم‌ترین قطعه کولر گازی معرفی کرد.

چگونه می‌توانم گاز خنک کولر گازی خود را شارژ کنم؟

فرایند شارژ گاز خنک کولر، یک کار تخصصی است، لذا پیشنهاد می‌کنیم برای شارژ گاز کولر گازی خود، با بخش پشتیبانی شرکت سازنده کولر تماس بگیرید و از متخصصین آن مرکز بخواهید تا گاز کولر شما را مجددا شارژ نمایند. به‌عنوان‌مثال اگر برند کولر شما گرین است، می‌توانید از بخش سرویس کولر گازی گرین استفاده کنید.

منابع: guardianexperts _ home

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای‌ها 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر