راهکار‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

راهکار‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

مصرف انرژی تهویه مطبوع یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که افراد با آن سروکار دارند. شناخت شیوه‌های کاربردی که از طریق آن‌ها بتوان از محیط زیست بیشتر حفاظت نمود و هزینه‌های انرژی را کاهش داد، دارای اهمیت ویژه‌ای است. در حقیقت، الگوهای مصرفی ما کاملا اشتباه بوده و نتیجه آن هم هزینه‌های بالای قبوض برق یا آب خواهد بود. بنابراین، بهتر است پیش از اینکه ضرر کنید، نحوه صحیح استفاده از دستگاه‌ها و وسایل برقی را بدانید. برای رفع این مشکل راهکارهایی وجود دارد که در صورت رعایت کردن آن‌ها، عمر دستگاه افزایش یافته و هم‌چنین مبلغ قبوض شما کاهش خواهد داشت. در این مبحث شما را با بهترین راه‌کارها برای کاهش مصرف انرژی سیستم‌های تهویه مطبوع آشنا کنیم تا بدین صورت در پرداخت هزینه‌های اضافی صرفه جویی کنید.

روش‌های کاربردی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

با توجه به این موضوع که بهینه سازی در مصرف انرژی در همه بخش‌های سیاسی و اقتصادی دارای اهمیت است، دولتمردان همواره در حال پیدا کردن راه‌کارهایی برای کاهش میزان مصرف انرژی در بخش‌های مختلف هستند. یکی از بخش‌های مهمی که انرژی زیادی در آن مصرف می‌شود، ساختمان‌ها هستند که چیزی حدود 34 درصد از کل انرژی تولید شده را مصرف می‌کنند. یکی از عمده‌ترین مصارف ساختمان‌ها، تهویه مطبوع آن است. به طور کلی اتلاف انرژی در ساختمان به دو دسته اتلاف سرمایی-گرمایی و اتلاف الکتریکی تقسیم بندی می‌شود. مصرف کنندگان دستگاه‌هایی مانند پمپ‌ها، چیلر گرین، برج خنک کننده، بویلر، هواساز و اسپلیت‌ گرین باید برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع راه‌کارهای زیر را پیش روی خود داشته باشند.

دمای مناسب اتاق را انتخاب کنید.

دمای ترموستات باید در فصل تابستان 24 درجه سانتی گراد و در زمستان 19 درجه سانتی گراد تنظیم شود. در نظر داشته باشید که با هر درجه زیاد کردن یا کم کردن دمای ترموستات، می‌توانید مصرف انرژی را عوض کنید. در تابستان ترموستات را زیاد سرد نکنید و همینطور در زمستان از زیاد گرم کردن آن خودداری کنید.‌ به طور کلی، در فصل تابستان دمای داخل باید تنها 8 درجه از دمای بیرون خنک‌تر باشد تا بدین ترتیب، کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع اتفاق بیوفتد. بنابراین بهتر است با تنظیم درجه محیط نسبت به شرایط بیرون، دمای دستگاه را مشخص کرده تا انرژی بیش از حد مصرف نشود.

از پرده‌های مناسب در خانه استفاده کنید.

یکی از روش‌هایی که موجب انتقال حرارت خورشید در فصل تابستان می‌شود، انتقال حرارت تشعشعاتی است. بدین معنی که نور خورشید می‌تواند به وسیله پرده‌ها جذب شده و گرما را به داخل محیط هدایت کند.‌ به همین دلیل در فصل تابستان بهتر است از پرده مناسب برای پنجره‌ها استفاده کنید تا از تابیدن نور خورشید به درون محیط جلوگیری شود و بدین ترتیب موجب کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع شود. پرده‌های قطور و سنگین نیز در زمستان موجب حبس گرما در محیط شده و در نتیجه سیستم تهویه مطبوع نیازی به کارکرد با سرعت بالا نخواهد داشت.

سیستم‌های تهویه مطبوع را به صورت منظم سرویس کنید.

نگه داری و تعمیر دستگاه‌ها، مانند تعویض قطعات، بررسی طول عمر، تمیزکاری و تعمیر تجهیزات، سرویس کردن دستگاه می‌تواند یک روش مهم در کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع باشد. با فرسوده شدن هر کدام از تجهیزات، راندمان آن بالا رفته و موجب افزایش مصرف انرژی می‌شود.در واقع، نگه‌داری پیشگیرانه به معنی رسیدگی مناسب در فاصله‌های زمانی معینی است تا از بروز مشکلاتی در آینده جلوگیری شود. انجام تعمیرات دستگاه به طور منظم نیز می‌تواند موجب صرفه جویی در هزینه‌های دستگاه‌های تهویه شود. اگر از دستگاه‌های تهویه مطبوع به خوبی نگه‌داری شود، بیش از یک دهه برای شما بدون خرابی و نیاز به تعویض، کار خواهد کرد.
برای این کار کافی است دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نموده و عمر مفید قطعات آن را یادداشت نمایید. در صورتی که به دفترچه راهنما دستگاه دسترسی ندارید، می‌توانید با دفتر خدمات پس از فروش دستگاه تماس حاصل نموده و اطلاعات کسب کنید. در مرحله بعد از تعمیر و تجهیز دستگاه باید آموزش‌هایی را برای به کارگیری دستگاه داشته باشید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: تفاوت کولر گازی اسپلیت اینورتر و کولر معمولی چیست؟

شخصی در حال سرویس کردن دستگاه تهویه هوا
سرویس سالانه دستگاه تهویه مطبوع خود را در برنامه قرار دهید.

استفاده کردن از تجهیزات هوشمند کنترلی یک روش در کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

سیستم‌های مدیریت ساختمان، سیستم‌هایی هستند که به وسیله اجزای خود می‌توانند بخش‌های مختلف یک ساختمان را کنترل کنند. هدف از ارائه این سیستم، انطباق کارکرد بخش‌های مختلف با توجه به نیاز ساختمان و شرایط محیطی است. در این سیستم اعمال مختلفی که توسط ساکنین انجام می‌شود، به وسیله سیستم هوشمند انجام شده و همین امر موجب صرفه جویی در هزینه و زمان خواهد شد. با به کار بردن حسگرهای مختلف در خارج و داخل ساختمان و کنترل همه شرایط، می‌تواند از هدر رفتن انرژی تا حد زیادی جلوگیری کرد.

 دستگاه‌های تهویه مطبوع هوشمند مجهز به سنسورهای خاموش شدن خودکار هستند.
دستگاه‌های تهویه مطبوع هوشمند مجهز به سنسورهای خاموش شدن خودکار هستند.

دستگاه مناسب و درست را خریداری کنید.

نخستین قدم برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع انتخاب درست دستگاه است که این کار به وسیله بررسی عواملی امکان پذیر است. این عوامل شامل:

  • ظرفیت دستگاه که باید بر حسب کیلو وات، تن تبرید یا بی تی یو بر ساعت باشد. ظرفیت دستگاه باید به اندازه سالن یا اتاقی باشد که دستگاه را در آن قرار می‌دهید. سیستم باید به گونه‌ای خریداری شود که همه نیازهای مربوطه را پوشش دهد. چنانچه ظرفیت کمتر باشد، دستگاه باید انرژی بیشتری برای گرمایش یا سرمایش مصرف کند. بنابراین لازم است درباره انتخاب سایز تهویه مطبوع بیشتر بدانید.
  • استفاده از فیلترهای هوای مناسب و موثر
  • عملکردی بی صدا، کم صدا و آرام

با گزینه‌های مختلف دستگاه تهویه مطبوع آشنا شوید

در اکثر کنترل‌های دستگاه‌های تهویه مطبوع گزینه‌های مختلفی نمایش داده شده است که هر کدام از آن‌هایی یک کارایی دستگاه را نشان می‌دهد. انواع گزینه‌های کنترل‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • دکمه off و on که برای خاموش کردن و روشن کردن دستگاه است.
  • علامت‌های + و – که برای کم و زیاد کردن درجه حرارت استفاده می‌شود.
  • دکمه Mode چند حالت مختلف را نشان می‌دهد. حالت Auto که یک حالت اتوماتیک است و با توجه به شرایط آب و هوای بیرون از محیط تنظیم می‌شود. حالت cooling که حالت خنک کننده است. حالت dry کارکرد خشک و کاهنده رطوبت هوا را نشان می‌دهد. حالت fan که در آن فن‌ها به چرخش در آمده و کپرسور خاموش است و حالت heating که یک گزینه گرمادهی است.
  • دکمه swing برای تنظیم وضعیت تیغه‌ها یا پره‌های هادی جریان هواست و بهترین حالت، تنظیم هوای گرم به سمت پایین و هوای سرد به سمت بالاست.
  • دکمه Temp دمای درخواستی، دمای اتاق و هم‌چنین دمای خارج از محیط را نشان می‌دهد.
  • گزینه Turbo برای رسیدن دمای محیط به دمای مدنظر است.

در هر دستگاه گزینه‌های مختلفی وجود دارد که ما در اینجا تنها بخش مهمی از آن‌ها را آموزش دادیم. برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع باید با همه گزینه‌هایی که دستگاه شما دارد، کاملا آشنا باشید تا در هر شرایط از دکمه مناسب استفاده کنید.

 کنترل تهویه مطبوع
دانستن کارایی هر دکمه روی کنترل تهویه مطبوع می‌تواند در عملکرد دستگاه تاثیر بگذارد.

تعویض به موقع فیلترها

یکی دیگر از راه‌کارها برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع، تعویض به هنگام فیلترهای دستگاه‌های تهویه مطبوع است. آن دسته از دستگاه‌هایی که دارای فیلتر هوا هستند، غبار گرفتگی و آلودگی فیلترها می‌تواند موتور فن‌ها را تحت فشار قرار دهد. به همین خاطر، عوض کردن به موقع این قطعه می‌توان اتلاف انرژی را کاهش دهد.

شخصی در حال سرویس کردن دستگاه تهویه هوا
تعویض به موقع فیلتر‌های دستگاه تهویه به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند

کنترل جریان هوا به وسیله جعبه‌های VAV

جعبه‌های VAV یا ترمینال‌ها به ساکنین این امکان را می‌دهد که در عین راحتی، مصرف انرژی کمتری داشته باشند. سیستم‌های قدیمی به دلیل سادگی، کل حجم هوای مطبوع را به فضای شما پمپاژ می‌کنند اما در سیستم‌های مدرن از جعبه‌های VAV بهره برده‌اند که از دمپرهای کنترل شده برای تغییر مقدار هوای عرضه شده در محیط استفاده می‌کند.
این جعبه‌ها در کانال‌های نزدیک خروجی در سیستم نصب می‌شود. زمانی که دمای هوای اتاق زیاد از حد گرم شود، ترموستان دمپرها را باز کرده تا کمی هوای خنک وارد اتاق شود. یا هنگامی که در گوشه‌ای از اتاق هوا زیاد سرد باشد، این جعبه سیگنال ترموستات را دریافت کرده تا ورود میزان هوای خنک به فضا کمتر شود. در نتیجه خنک سازی سفارشی شده و موجب کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع می‌شود.

از دستگاه‌های سنسوردار استفاده کنید

اگر می‌خواهید دستگاهی خریداری کنید که موجب کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع شود، آن دسته از دستگاه‌ها را انتخاب کنید که سنسور دارد. با استفاده از تکنولوژی اتوماسیون ساختمان امروزی و سیستم‌های تهویه مطبوع مدرن، می‌توان در گرمایش و سرمایش صرفه جویی کرد.

جمع بندی

دستگاه‌های تهویه مطبوع در شمار دستگاه‌های پرمصرف در ساختمان‌ها هستند. مسلما اگر از یک اسپلیت استفاده می‌کنید، بیشتری مصرف انرژی در منزل شما مربوط به همین دستگاه خواهد بود. شما نمی‌توانید این گونه دستگاه‌ها را حذف کنید، اما با رعایت نکات و راه‌کارهایی می‌توانید سبب کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع شوید. در این مطلب شما را با روش‌هایی برای کاهش مصرف انرژی در دستگاه‌های تهویه مطبوع آشنا کردیم. دانستید که با رعایت این نکات می‌توانید در عین راحتی و آسایش، هزینه کمتری برای مصرف انرژی پرداخت کنید.
صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش دادن مخارج، امر بسیار مهمی در ساختمان‌هاست. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت آوش، انواع مختلف سیستم‌های تهویه مطبوع را بشناسید و آنچه را که برای فضای داخلی مناسب است خریداری کنید. برای خرید سیستم تهویه مطبوع کافی است با کارشناسان آوش، نماینده انحصاری برند گرین در تماس باشید.

سوالات متداول:

مصرف انرژی کدام سیستم تهویه مطبوع کمتر است؟

دستگاه‌هایی که دارای علامت استاندارد بوده و رده انرژی بالاتری دارند، مصرف انرژی کمتری هم دارند.

بهترین سیستم تهویه مطبوع سازگار با محیط زیست کدام است؟

سیستمی که انرژی کمی مصرف می کند با محیط زیست سازگاری دارد. باید از نصب صحیح سیستم HVAC مطمئن شوید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای‌ها 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

تلگرام
توئیتر
فیسبوک
لینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

چهار × 1 =

ارسال نظر